Az „országút” kifejezést hétköznapi szóhasználatban azon utak megjelölésére használjuk, melyek városokat kötnek össze egymással. Az országúti kerékpárokat kifejezetten a sebességre, a könnyű irányíthatóságra, versenycélokra tervezik, így azokkal elsősorban lakott területen kívül közlekedünk: a KRESZ itt gyakran eltérő szabályokat alkalmaz, lássuk tehát, mire kell odafigyelni biciklizés közben! (X)

Hol biciklizhetünk?

Amennyiben ezt valamilyen jelzés nem tiltja, kerékpárral elsősorban az úttesten kell közlekedni. A jobbra tartási kötelezettség ekkor természetesen ránk is vonatkozik, ezt azonban nem kell szigorúan értelmezni, érdemes a járdaszegélytől egy méter, a parkoló autóktól kicsit nagyobb oldaltávolságot tartani. 

Ha az út mellett található kerékpárút, biciklivel csak itt szabad haladni, kivéve, ha az úttesten kerékpáros piktogram került felfestésre. Ha az úttesten van felfestett kerékpársáv, kizárólag itt közlekedhetünk, és fontos, hogy ez a sáv egyirányú közlekedésre szolgál. 

Főszabály szerint a járdán tilos kerékpározni, kivéve a 12 év alatti gyermekeknek. Lakott területen belül közlekedhetünk itt, ha az úttest erre alkalmatlan, azon kívül azonban ez minden esetben tilos! Bár az országúti kerékpár az átlagosnál nagyobb sebességre is képes, mégis figyeljünk oda arra, hogy tilos biciklizni autópályán, valamint az „autóút” táblával megjelölt utakon, továbbá 12 év alatti gyermekeknek főútvonalon.

Sebességhatár

Természetesen egy országúti kerékpárversenyen ettől eltérő szabályok érvényesek, a közúti közlekedésben azonban a bicikliseknek is be kell tartaniuk a rájuk vonatkozó korlátozásokat.

Az általános sebességhatár kerékpárosok számára 40 kilométer/óra lakott területen belül és azon kívül egyaránt, városon kívül azonban ennél gyorsabban, 50 kilométer/óra sebességgel is haladhatunk fejvédő sisak viselése esetén. 

Oda kell figyelni a sebességre kerékpárúton (30 kilométer/óra), gyalog- és kerékpárúton, vagy ilyen övezetben (20 kilométer/óra) azzal, hogy ez utóbbi gyalogos részén csupán 10 kilométer/órával haladhatunk. 

Az országúti kerékpározás egyéb szabályai

Az alábbiak általánosságban vonatkoznak valamennyi biciklisre, így országúti kerékpárral is be kell azokat tartani.

A kerékpár kötelező tartozéka a fehér színű első és a vörös színű hátsó lámpa, a vörös hátsó prizma, két, egymástól független fék, valamint a csengő és a borostyánsárga küllőprizma. Éjszaka és rossz látási viszonyok mellett lakott területen kívül a világítás nem elegendő, fényvisszaverő ruházatot is kell viselnünk!  

Mivel a kerékpárral részt veszünk a közúti közlekedésben, a járművezetőkhöz hasonlóan be kell tartanunk a közlekedési szabályokat: figyelnünk kell a jelzőlámpák, útjelzések és KRESZ-táblák utasításaira. Nem feledkezhetünk meg arról, hogy az irányváltoztatási szándékot jeleznünk kell, továbbá hogy csakis kerékpározásra alkalmas állapotban ülhetünk nyeregbe. 

Legyen a hangsúly a biztonságon

Az országúti kerékpározás során elsősorban a sebességet részesítjük előnyben a kényelemmel szemben. Ahhoz, hogy mindenki biztonságosan élvezhesse a közlekedés ezen módját, nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelő felszerelésre és a közlekedési szabályok betartására. Figyeljünk oda a közlekedés többi résztvevőjére is, így probléma nélkül élvezhetjük a kerékpározás által nyújtott szabadságot.