A Fővárosi Főügyészség vádat emelt egy fuvarozó vállalkozóként dolgozó férfi ellen, aki stróman ügyvezetők közreműködésével, olyan céghálózatot hozott létre, amellyel éveken keresztül elkerülte az útdíjak, bírságok, valamint a munkabért terhelő járulékok befizetését. A elkövető összesen több mint 1,1 milliárd forint vagyon hátrányt okozott a magyar állami költségvetésnek.

A vádirat lényege szerint a férfi 2011-ben kezdett el önállóan fuvarozni és szállítmányozni. Az úthasználati díjfizetési kötelezettség 2013-as bevezetése után elhatározta, hogy az útdíjat nem fogja befizetni, és ennek érdekében létrehoz egy adóelkerülő konstrukciót. A vádlott egy olyan csalárd rendszert tervezett meg, amely lehetővé tette, hogy az árufuvarozás során, az útdíjköteles útszakaszok használatával felmerülő útdíjat, az annak meg nem fizetése miatt kiszabott bírságot, továbbá a munkavállalóknak kifizetett munkabért terhelő adókat és járulékokat ne kelljen megfizetnie, és ezáltal maximalizálja a hasznát.

A vádlott a jogellenes adókijátszás érdekében, a fuvarozáshoz használt gépjárművek üzembentartóiként olyan cégeket jegyeztetett be a gépjármű-nyilvántartásba, amelyeket a névleges ügyvezetők helyett ténylegesen ő irányított. A cégek vagyonnal nem rendelkeztek, így a díjtartozás megfizetésére eleve képtelenek voltak. A vádlott a cégeket rendszeresen cserélte annak érdekében, hogy a meg nem fizetett útdíj, illetve a bírság összegének nagysága a hatóságok figyelmét ne keltse fel.

Az elkövető olyan céghálózatot alakított ki, amelyben a járművek bejegyzett tulajdonosa és üzembentartója eltérő cég volt, a fuvarozási tevékenységet pedig egy tőlük független, harmadik társaság számlázta ki.

Azáltal, hogy a gépjárművek tulajdonosa és üzembentartója elvált egymástól, az üzembentartó társaságok vagyonnal nem rendelkeztek, a fuvarozási tevékenységből származó bevétel pedig a számlázó társaságoknál realizálódott, a vádlott ellehetetlenítette az útdíj és az egyéb közterhek behajtását.

A vádlott a cselekményével, a 2020 októberében történt elfogásáig

összesen több mint 1,1 milliárd forint vagyon hátrányt okozott a magyar állami költségvetésnek.

A Fővárosi Főügyészség a férfival szemben különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette, valamint 90 rendbeli közokirat-hamisítás bűntette miatt emelt vádat. A főügyészség – a több mint 1300 oldalas – vádiratában a vádlottal szemben végrehajtandó börtönbüntetés, valamint pénzbüntetés kiszabását indítványozza, valamint a vádlottal szemben csaknem 250 millió forint erejéig, illetve több céggel szemben további vagyonelkobzásra is indítványt tett.

A strómanokkal szemben külön büntetőeljárások folynak.