2022-től ugyanazt az egységes töltőt használhatjuk az összes elektronikus készülékhez – döntött az Európai  Parlament. A C típusú USB-port lesz az új szabvány, amely töltéshez és adatátvitelhez is kiváló minőséget biztosít. Új készülék vásárlásakor pedig a vevők eldönthetikmajd, hogy igényt tartanak-e egy új töltőre vagy sem.

2024 végére az Európai Unióban értékesített minden mobiltelefont, táblagépet és digitális fényképezőgépet C típusú USB-porttal kell ellátni. Ez a kötelezettség 2026 őszére a laptopokra is kiterjed majd.

A kedden 602 szavazattal, 13 ellenszavazattal és nyolc tartózkodás mellett elfogadott új jogszabály nagyobb ívű uniós törekvéseket is szolgál: az EU ugyanis azt szeretné elérni, hogy kevesebb hulladék keletkezzen az elektromos és elektronikus berendezésekből, a fogyasztók pedig a fenntarthatóságra figyelemmel választhassanak termékeket a kínálatból.

A jogszabály eléri, hogy a fogyasztóknak nem kelljen minden egyes alkalommal új töltőt venniük, ha lecserélik hordozható elektronikus eszközeiket, illetve elég lesz egyetlen töltő az összes készülékükhöz.

Gyártótól függetlenül ugyanazzal a C típusú USB-porttal lesznek ugyanis ellátva a legfeljebb 100 W teljesítményű, vezetékesen tölthető új mobiltelefonok, táblagépek, digitális fényképezőgépek, fej- és fülhallgatók, hordozható játékkonzolok, hangszórók, e-könyv-olvasók, billentyűzetek, egerek, hordozható navigációs rendszerek és laptopok.

A gyorstöltést támogató összes készülék esetében azonos lesz a töltési sebesség,

a felhasználók így bármilyen kompatibilis töltővel ugyanolyan gyorsan fogják tudni feltölteni eszközeiket.

Ösztönzés a technológiai újításoknak

Mivel kezd meghonosodni a vezeték nélküli töltés, az Európai Bizottság 2024-ig összehangolja a technológiák interoperabilitására vonatkozó követelményeket, hogy kivédje az esetleges, a fogyasztókat és a környezetet érintő negatív következményket. A Bizottság egyúttal azt is szeretné elkerülni, hogy a fogyasztók a már megvásárolt technológia miatt egyetlen gyártó termékeihez legyenek a későbbiekben is hozzáláncolva.

Nagyobb választék, jobb tájékoztatás

Külön termékcímkén kell majd jelezni a fogyasztók számára a töltési jellemzőket,

hogy könnyebben meg tudják állapítani, meglévő töltőik kompatibilisek-e az új eszközzel. A megadott információk birtokában tehát azt is el tudják majd dönteni, hogy kell-e egy adott termékhez új töltőt vásárolniuk vagy sem.

A meglévő töltőiket így többen tovább használják majd.

A felesleges töltőváltást elkerülve a vevők összességében akár 250 millió eurót is megtakaríthatnak évente.

Arról nem is beszélve, hogy az Európai Unióban évente mintegy 11 ezer tonna elektronikus hulladék keletkezik az elhasználódott vagy lecserélt töltőkből, amelyek mennyisége így csökkeni fog.

„Több mint tíz évet vártunk ezekre az új szabályokra, de az ezerféle töltő kora mostanra végre a múlté. A jogszabály a jövőre is gondolt, így az innovatív töltési megoldások elterjedése sem okoz majd gondot. Mindenki jól jár: a bosszankodó vásárlóktól kezdve a sérülékeny környezetig. Nehéz időszak ez a politikában, ennek ellenére az Unió bebizonyította: vannak ötletei arra, hogyan javítsa európaiak millióiak életkörülményeit és jelentsen inspirációt az egész világnak” – mondta Alex Agius Saliba (S&D, Málta) jelentéstevő.

A következő lépések

Az irányelvet most a Tanácsnak is hivatalosan el kell fogadnia, a szabály ezután jelenhet meg az Európai Unió Hivatalos Lapjában, és léphet hatályba a közzétételét követő huszadik napon. A tagállamoknak tizenkét hónap áll a rendelkezésükre az irányelvben foglaltak átültetésére, és további tizenkét hónap a szabályok alkalmazására. Az alkalmazás kezdőnapja előtt forgalomba hozott termékekre még nem terjednek ki az irányelvben foglalt kötelezettségek.

Háttér

Az elmúlt évtizedben a Parlament többször is szorgalmazta a töltők egységesítését. A gyártókkal folytatott korábbi egyeztetések ellenére az önkéntes lépések nem hoztak valódi változást a fogyasztók számára, és nem sikerült érdemben csökkenteni a mobiltöltők számát. A Bizottság ezért 2021. szeptember 23-án végül jogalkotási javaslatot terjesztett elő a szabályozáshoz.