Több civil szervezettel szemben is bírságot szabott ki a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) múlt héten pénteken, amiért a civil szervezetek érvénytelen voksolásra buzdítottak a gyermekvédelmi népszavazáson.
Az NVB több, a gyermekvédelmi népszavazáson érvénytelen szavazásra buzdító civil szervezettel szembeni kifogást is elbírált pénteki ülésén. Az NVB szerint
a népszavazási kampány nem irányulhat az érvénytelen szavazásra való buzdításra, “mert az nemcsak szétfeszíti, hanem át is töri a közvetlen hatalomgyakorlás alkotmányos célját és a mögötte meghúzódó jogalkotói akaratot”. A testület szerint az érvénytelen szavazásra buzdítás ezért visszaélésszerű joggyakorlásnak minősül.
Ezek alapján megállapította az NVB, hogy az Amnesty International Magyarország, az Artemisszió Alapítvány, a Szivárvány Misszió Alapítvány, a Háttér Társaság, a Labrisz Leszbikus Egyesület, a Magyar Aszexuális Közösség, a Magyar Helsinki Bizottság, az Atlasz Leszbikus, Meleg, Biszexuális Transznemű és Queer Sportegyesület, a PATENT Patriarchátust Ellenzők Társasága Jogvédő Egyesület, a noÁr mi vagyunk! Nonprofit Kft., a Prizma Transznemű Közösség, a Szimpozion Egyesület, a Szivárványcsaládokért Alapítvány, a Társaság a Szabadságjogokért és a Transvanilla Transznemű Egyesület megsértette a jóhiszemű és rendeltetésszer joggyakorlás alapelvét, amikor érvénytelen szavazásra buzdított a népszavazáson. Az NVB
a jogsértőket egyenként 176 400 forint bírság megfizetésére kötelezte.
Az NVB az Amnesty International Magyarországot és a Háttér Társaság ugyanezért egy másik kifogás elbírálása során további hárommillió forint bírság megfizetésére kötelezte.
Az NVB egy fellebbezés alapján döntött arról is, hogy a Budapest VIII. kerület 53. számú szavazóhelyiségében működő szavazatszámláló bizottság (szszb) megsértette a választás tisztaságának megóvása alapelvét, valamint a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvét. A beadványozók azért fordultak az NVB-hez, mert a szavazatszámláló bizottság egyik tagja a személyi azonosság ellenőrzése közben azt kérdezte, kérnek-e a választópolgárok népszavazási szavazólapot, mert “aki nem kér, annak feleslegesen nem adok lapot”. Az NVB szerint
a szavazatszámláló bizottság tagjának kérdése túlmutat a tájékoztató tevékenységen, sérti a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás elvét, mert figyelmen kívül hagyta az szszb-tag, hogy a bizottság nem akkor adja át a szavazólapot, amikor azt a választópolgári kéri, hanem mindenképpen – kérés nélkül – átadja.
Az NVB egy fellebbezés elbírálásakor azt is megállapította: jogsértő volt, hogy Márki-Zay Péter a vasárnapi szavazáson a kék szalagot viselte.
A bizottság szerint a kék szalag kampányeszköz, viseléséből annak politikai üzenete kiolvasható, de a szavazás napján nem folytatható kampánytevékenység a szavazókörökben, ezért az NVB szerint Márki-Zay Péter megsértette a kampányolás szabályait.
A Kúria érdemi vizsgálat nélkül elutasította a Háttér Társaság jogorvoslati kérelmét
A Kúria érdemi vizsgálat nélkül elutasította a Háttér Társaság felülvizsgálati kérelmét, amit a szervezet azért nyújtott be, mert a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) hárommillió forintra bírságolta a gyermekvédelmi népszavazáson érvénytelen voksolásra buzdítás miatt.
A szervezet bírósági felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Kúriához, ebben arra hivatkoztak, a népszavazási kampánytevékenység rendeltetésével egyáltalán nem ellentétes, ha az a választópolgár által jogszerűen leadható érvénytelen szavazatra buzdít, ezért az érvénytelen szavazat leadására buzdító tevékenység sem volt ellentétes a népszavazási kampány rendeltetésével.
A Kúria a felülvizsgálati kérelmet szerdán érdemi vizsgálat nélkül elutasította, arra hivatkozva, hogy a kérelmező szervezet az alaptörvényi összefüggések megjelölésén túl formálisan utal ugyan arra, hogy az NVB a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvét megsértve állapította meg jogsértést, azonban azzal kapcsolatosan az érdemi érvelést nem tartalmazott a beadvány, nem jelölte meg, milyen konkrét összefüggések alapján jogsértő az NVB határozata.
A Kúria döntése jogerős.