Múlt kedden benyújtotta a kormány az egyes adótörvények módosításáról szóló T/16208. számú törvényjavaslatot. A tervezet szerint beépülne a szakképzési hozzájárulás a szociális hozzájárulási adóba, amely újabb költségcsökkenést eredményez a vállalatoknál. A Niveus Consulting Group összegzése szerint az adótörvény módosítási csomag a fentieken túl inkább jogtechnikai változtatásokat tartalmaz, bár az átalányadózás és a transzferárazás területén is felfedezhetünk majd újdonságokat.
A korábbi kormányzati kommunikáció és a beterjesztett adócsomag is arról tanúskodik, hogy a szakképzési hozzájárulást beépítik a szociális hozzájárulási adóba. “A módosítások alapján a szakképzési hozzájárulási kedvezményeket a szociális hozzájárulási adó törvény fogja tartalmazni 2022 júliusától“ – jegyezte meg Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group adótanácsadási partnere.
Másik fontos változás, hogy kiszélesítik az átalányadózás választására jogosult egyéni vállalkozók körét, mivel a jelenlegi 15 millió forintos bevételi határ helyett jövőre már akár az éves minimálbér összegének tízszereséig (a jelenlegi minimálbér alapján közel 20 millió forint bevételig) élhetnek az egyéni vállalkozók ezzel az egyszerűsített adózási módszerrel. Az átalányadózás lényege, hogy az egyéni vállalkozó a bevételből a törvényi vélelem alapján – számlák, bizonylatok nélkül – főszabály szerint 40%-os (de adott esetben bizonyos tevékenységek esetén ennék magasabb) költséghányad szerint költséget számolhatnak el. Bagdi Lajos felhívta továbbá a figyelmet, hogy a módosítási javaslat szerint az éves minimálbér feléig nem is kellene egyáltalán személyi jövedelemadót fizetni és adókedvezményeket is igénybe lehetne venni.
Végezetül a szakértő arra is rámutatott, hogy a transzferárazással érintett kapcsolt vállalkozások számára fontosnak tűnő változás lehet, hogy az eddig az adóhatóság hatáskörében lévő előzetes ármegállapítási megállapodás (ismertebb nevén APA) 2021. október 1-jétől átkerül a Pénzügyminisztériumhoz, amellyel a végrehajtást (NAV) ebben a tekintetben is szétválasztják az ármegállapítás döntéshozataltól (PM). “Az APA egyébként kifejezetten hasznos lehet azon kapcsolt vállalkozások számára, amelyek nagy értékben bonyolítanak egymás közötti tranzakciókat, vagy az árazás kérdésében bizonytalanok” – magyarázta Bagdi Lajos.