A mai napon megjelent a Magyar Közlönyben a védelmi intézkedések ideiglenes szigorításáról szóló kormányrendelet mely pontosítja és részletezi a március 8-dikával hatályba lépő korlátozásokat. A szigorítás nem érinti az ügyvédi, a közjegyzői és önálló bírósági végrehajtói irodákat, azonban minden olyan üzlet működése és szolgáltatás szünetel, ami nem létfontosságú.
Két hét szigorításról döntött a kormány a koronavírus terjedési intenzitásának minimalizálása érdekében. A Magyar Közlönyben péntek késő délután megjelentek azok a szabályok, amelyek március 8-dikával hatályba lépnek.
Szigorodnak a maszkviselés szabályai – a települések belterületén, az utcán és a közterületen mindenki köteles orvosi maszkot, munkavédelmi maszkot, illetve textil vagy más anyagból készült maszkot olyan módon viselni, hogy az az orrot és a szájat folyamatosan elfedje. Ez alól a kötelezettsé alól továbbra is kivételt képez a hatodik életévét be nem töltött kiskorú, valamint az értelmi vagy pszichoszociális fogyatékossággal, illetve az autizmus spektrumzavarral élő személy.
A rendelet felsorolja azokat a szolgáltatásokat és üzlet típusokat, amelyeknek nem kell szüneteltetniük a tevekénységüket a személyes megjelenést igénylő szolgáltatás céljára szolgáló helyiségben vagy helyszínen.
A kijárási tilalmon kívüli időben, a rendeletben meghatározott időben és feltételekkel megengedett a tartózkodás és a vásárlás az alábbi helyeken:
- napi fogyasztási cikket értékesítő élelmiszerüzletben,
- a napi fogyasztási cikket értékesítő egyéb (így különösen illatszert, drogériai terméket, háztartási tisztítószert, vegyi árut és higiéniai papírterméket árusító) üzletben,
- a munkavégzés, a hivatásbeli kötelezettség, a gazdasági, mezőgazdasági és erdészeti tevékenység elvégzéséhez nélkülözhetetlen anyagokat, valamint eszközöket árusító üzletben (így különösen a járművet, a gépet, az alkatrészt, az építőanyagot és eszközöket árusító üzletben), ide nem értve a főtevékenységként szórakoztató és háztartási elektronikai eszközöket forgalmazó üzletet,
- az állateledelt, takarmányt forgalmazó üzletben,
- a mezőgazdasági üzletben, ideértve a műtrágyát értékesítő üzletet és a vágóhidat
- a kertészeti árudában, a faiskolában,
- a piacon, a helyi termelői piacon, az ott található, a (3) bekezdés alapján kötelezően bezárt üzletek kivételével,
- a gyógyszert, a gyógyászati segédeszközt, az optikai és látszerészeti eszközöket forgalmazó üzletben, az állatgyógyszertárban,
- az üzemanyagtöltő állomáson,
- a nemzeti dohányboltban és
- az újságosnál.
A nemzetközi nőnapra tekintettel március 8-dikán a virágüzlet nyitva tarthatnak, az üzletben a nyitvatartási idő alatt megengedett a tartózkodás és a vásárlás.
Bár a személyes megjelenést igénylő szolgáltatást nyújtó helyiségek és helyszínek kötelesek zárva tartani, a rendelet itt is számos kivételt megjelöl – ezek:
- a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény 1. § (2) bekezdés a) pontja szerinti szolgáltatás (pénzügyi szolgáltatások),
- a közlekedési és a szállítási szolgáltatás,
- a magánegészségügyi szolgáltatás, ideértve a szemüvegkészítést,
- a szociális szolgáltatás,
- a postai, a csomagküldő és a házhozszállítási szolgáltatás,
- a totózó és lottózó szolgáltatás,
- a járműszerviz szolgáltatás, a mezőgazdasági és iparigép-szerviz szolgáltatás, a háztartásigép-szerviz szolgáltatás, az épületgépészeti szolgáltatás,
- az informatikai, a kommunikációseszköz-javítási szolgáltatás,
- a temetkezési szolgáltatás,
- az állategészségügyi szolgáltatás,
- az állat-, növényegészségügyi, élelmiszer-vizsgálati laboratóriumi szolgáltatás,
- az élelmiszer-feldolgozási szolgáltatás,
- a közétkeztetési szolgáltatás,
- az állattenyésztési szolgáltatás,
- az ügyvédi szolgáltatás,
- a biztonsági szolgáltatás,
- az épületüzemeltetési és irodai szolgáltatás,
- a járműkölcsönzési és a gépkölcsönzési szolgáltatás és
- a mosási és tisztítási szolgáltatáscéljára szolgáló helyiség vagy helyszín.
A rendelet felsorolásban visszautal a 2009. évi LXXVI. törvényre, amely a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szól. Ez alapján – sok egyéb pénzügyi szolgáltatás mellett – a közjegyzői és önálló bírósági végrehajtói irodákra sem kell zárva tartaniuk.
Az óvodák bezárnak, a többi oktatási intézmény digitális oktatásra tér át. Az oktatási intézmények kollégiumai az oktatási intézmény igazgatója döntése szerint működnek. A bölcsődék egyenlőre nyitva maradnak – mondta Orbán Viktor pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Felnőttképzésében az oktatást digitális vagy elektronikusan, távoktatás keretében kell megszervezni abban az esetben is, ha azt jogszabály, támogatói okirat, támogatási szerződés, felnőttképzési szerződés, hatósági szerződés vagy képzési program egyébként nem teszi lehetővé. Felnőttképzésben vizsga nem szervezhető. A már megkezdett és folyamatban lévő vizsgát el kell halasztani.
A jogi szakvizsga a jogi szakvizsgáról szóló 5/1991. (IV. 4.) IM rendelet szerint szervezhető meg.
A közigazgatásban foglalkoztatott személyek a munkájukat otthonról, saját eszközeikkel végzik. De akiknél feltétlenül szükséges, azoknál elrendelhető a munkahelyen történő munkavégzés.
A kormány a rendeletben is külön kéri a munkaadókat, hogy törekedjenek a gazdaság működtetése során az otthoni munkavégzés jogintézményének alkalmazására.
Az igazságszolgáltatással kapcsolatban a rendelet nem tartalmaz korlátozást, a bíróságok külön szabályozás keretében rendelkeznek a vészhelyzet alatti ügyintézésről és a tárgyalásokról. A egyes bíróságokra vonatkozó szabályok elérhetőek vagy amennyiben még nem, hamarosan elérhetőek lesznek a bíróságok internetes weboldalain.
Egyes bíróságok a járványhelyzetre vonatkozó kormányzati döntések alapján már döntöttek is az elkövetkezendő időszakra vonatkozó szabályaikról. Így a Gyulai Törványszék tájékoztatása szerint március 8. napjától eltérő rendelkezésig szünetel a személyes ügyfélforgalom a Békés megyei bíróságok épületében, továbbá ugyanettől a naptól kezdve valamennyi, az ügyfelek személyes megjelenésével járó tárgyalás és az ügyfelek személyes megjelenésével járó minden más eljárási cselekmény elmarad a megye bíróságain.
A rendeletben meghatározott ideiglenes védelmi intézkedések betartását a rendőrség a Magyar Honvédség közreműködésével ellenőrzi. Szabályszegés esetén 100 ezer forinttól 1 millió forintig terjedő bírság szabható ki, és helyiség, terület, intézmény, helyszín akár egy év időtartamra is bezáratható.
Az iskolák bezárásán és a jogkövetkezményekről szóló részen kívül minden egyéb rendelkezés március 22-ig alkalmazható a rendelet szerint. A kormány emellett a határzárról szóló rendelet hatályát is március 22-re módosította.
A védelmi intézkedések ideiglenes szigorításáról szóló 104/2021. (III. 5.) Korm. rendelet – vagyis a részletes szabályok ITT olvashatóak.