Az Európai Bizottság a tartózkodási jogról, a társadalombiztosítási jogosultságról, az adatvédelemről, a gyógyszerekről és orvostechnikai eszközökről, a rendőrségi és igazságügyi együttműködésről szóló, valamint a halászatot érintő gyakorlati iránymutatást adott ki a tagállamoknak arra az esetre, ha az Egyesült Királyság megállapodás nélkül hagyná el az Európai Uniót – jelentette be a brüsszeli bizottság szerdán.
Az iránymutatások célja biztosítani az uniós és nemzeti rendkívüli intézkedések zökkenőmentes gyakorlati végrehajtását, amennyiben az Egyesült Királyság április 12-én vagy későbbi időpontban megállapodás nélkül lép ki az unióból.
A szöveg egyebek mellett rögzíti, hogy az unióban jogszerűen tartózkodó brit állampolgárok a kilépést követően is jogszerűen maradhatnak az EU-tagországban. Az EU a kölcsönösség alapján ugyanilyen megközelítést vár az Egyesült Királyságtól – tette hozzá a brüsszeli közlemény.
Leszögezték, a bel- és igazságügy területén az együttműködésnek a nemzetközi és nemzeti jogon alapuló – alternatív – keretekre és együttműködési mechanizmusokra kell épülnie.
Azt is közölték, hogy a felkészülési intézkedéseknek köszönhetően az Egyesült Királyság kilépése miatt érintett gyógyszerek zöme várhatóan megfelel majd az uniós jogszabályoknak a kilépés után is. Lehetséges azonban, hogy egyes gyógyszerek és orvostechnikai eszközök megfelelését nem sikerül időben biztosítani, ezért egyes termékek tekintetében fennáll a hiányhelyzet kockázata. Ennek elkerülése érdekében az uniós bizottság együtt fog működni az Európai Gyógyszerügynökséggel (EMA) és a nemzeti gyógyszerészeti hatóságokkal az esetleges problémák kezelése érdekében.
Megállapodás nélküli kilépés esetén nem lépnek életbe átmeneti rendelkezések, attól az időponttól kezdődően az unió egyetlen, a tagországaira vonatkozó jogszabálya sem alkalmazható többé az Egyesült Királyságra. London és az unió kapcsolatait a nemzetközi közjog – egyebek között a Kereskedelmi Világszervezet szabályai – szabályozzák majd. A brit állampolgároknak az Európai Unió határain ellenőrzésen kell átesniük – tették hozzá.
Az eredeti határidő eredménytelen leteltét követően a Brexit legkorábbi időpontja jelenleg április 12. napja, melynek kapcsán továbbra is a megállapodás nélküli kilépés a legvalószínűbb forgatókönyv, ettől eltérő egyezség hiányában. Az elmúlt héten a brit törvényhozás és az EU Bizottsága is további szabályokat és iránymutatásokat adott ki erre a lehetőségre készülve. Az előbbiek közt megtalálunk például a jövedéki adóra vonatkozó rendelkezéseket, vámeljárás során alkalmazandó szabályokat, ún. kereskedelmi jogorvoslatokat és az egyetemleges felelősséggel kapcsolatos kötelezettségeket az import áfa vonatkozásában.
„Az Európai Bizottság sajtóközleményében kijelenti, hogy az EU befejezte a szükséges előkészületeket arra az esetre, ha ténylegesen megállapodás nélküli kilépésre kerülne sor. A Bizottság továbbá közzétett kilencven szektorspecifikus közleményt, melyek részletes útmutatást tartalmaznak a különböző, Brexit által érintett üzletágak tagjai számára” – mondta el Schütt Attila, a Deloitte adó- és jogi osztályának menedzsere.
Az említetteken túl a HÉA-bizottság új iránymutatást adott ki egyes ügyletek áfa kezelésére vonatkozóan arra az esetre, ha megállapodás nélküli Brexitre kerülne sor. A dokumentum érinti az árumozgást azon termékek esetében, amik a kilépés pillanatában átszállítás alatt vannak az Európai Unió területére, személyes tárgyak behozatalára az Egyesült Királyság kilépését követően, illetve az Egyesült Királyságba szállított termékek újrabehozatalára a Brexit után. Az iránymutatás áfavisszatérítési kérdéseket is érint a kilépés kapcsán olyan adóalanyok vonatkozásában, akik a visszatérítés országában nem, valamely EU-s tagállamban vagy az Egyesült Királyságban azonban letelepedettek. Az iránymutatás nem rendelkezik kötőerővel a tagállamokra, annak alkalmazásáról utóbbiak szabadon dönthetnek.