2019. január 24-én az Európai Bizottság immáron második alkalommal adott hangot azon álláspontjának, amely szerint a magyar elektronikus közútiáruforgalom-ellenőrzési rendszer (EKÁER) nincs összhangban az irányadó európai hozzáadottértékadó szabályozással és ezzel egyidejűleg utasította Magyarországot a hazai szabályozás megfelelő harmonizálására.
A Bizottság álláspontja szerint az EKÁER kötelezettség sérti a közösségi áfa szabályozást tekintettel arra, hogy az adminisztratív terheket teremt a határon átnyúló kereskedelem vonatkozásában. A Bizottság álláspontja szerint a magyar szabályozás sérti továbbá a semlegesség és arányosság elvét, valamint a gazdasági tevékenységek végzésének szabadságát az Európai Unió Alapjogi Chartája alapján. A Bizottság kiegészítő levele alapján Magyarországnak két hónap áll rendelkezésére a szükséges intézkedések megtételére. Ezek hiányában a Bizottság várhatóan indokolással ellátott véleményt küld az ügyben a magyar hatóságok részére.
„Az EKÁER kötelezettség bevezetésével jelentős eredményeket sikerült elérni az adócsalások visszaszorítása elleni küzdelemben, így mérlegelendő körülmény, hogy ez a tendencia fenntartható-e a kötelezettség terjedelmének csökkentésével. Ugyanakkor az EKÁER kötelezettség megszüntetése, illetve egyszerűsítése jelentős adminisztratív könnyítést jelentene a magyar társaságok számára, illetve csökkentené a kitettséget, figyelemmel a kötelezettség nem megfelelő teljesítésével összefüggésben felmerülő potenciális szankciókra. Érdemi hatás vélhetően nem várható az egyéb, például közösségi kiszállítások megfelelő nyomon követésének területén, tekintettel arra, hogy az EKÁER rendszer eddig sem mentesítette a társaságokat a kiszállítások megtörtének hiteltérdemlő, például CMR fuvarokmánnyal való bizonyítása alól” – tette hozzá Fábián Dorottya, a Deloitte adóosztályának szenior menedzsere.