Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) július 5-én adott otthont a “Digitális Bíróság” projekt nyitórendezvényének. A projekt célja – amelynek megvalósítására az OBH több mint két és fél milliárd forint vissza nem térítendő uniós támogatást nyert – a bírósághoz való hozzáférés további egyszerűsítése. Az OBH informatikai fejlesztésekkel biztosítja a bíróság és az ügyfelek közötti elektronikus kapcsolattartás akadálymentes működéséhez szükséges technikai feltételeket, és az elektronikus ügyintézés optimális, ügyfélbarát módon történő továbbfejlesztését.
A bíróságokon 2018-ra teljessé vált az ügyfelekkel való elektronikus kapcsolattartás. A fejlesztések azonban nem állnak meg: a Digitális Bíróság projektnek köszönhetően létrejön az ún. „e-akta”. Az ügyfelek így személyes megjelenés nélkül, a nap 24 órájában, gyorsan, ingyenesen, online hozzáférhetnek majd a bíróságon folyamatban lévő ügyükkel kapcsolatos információkhoz. Megújul a bírósági határozatkereső rendszer, így egy korszerű, jól kereshető határozattár lesz a jövőben elérhető a bíróságok központi honlapján. Kialakítanak továbbá egy, a közhiteles nyilvántartásokhoz való kapcsolódást lehetővé tevő informatikai alkalmazást is. Mindez az ügyfelek bírósághoz való hozzáférésének egyszerűsítésén túl az egységes jogalkalmazást is elősegíti.
A Digitális Bíróság egész napos rendezvényén az ország minden ítélőtáblája, törvényszéke, valamint a társhivatás-rendek képviseltette magát. A megnyitót és az előadásokat követően a résztvevőknek több standon mutatták be a bíróságok informatikai múltját, jelenét és jövőjét. Így például a beszédfelismerő szoftver alkalmazhatóságát, a távmeghallgatási rendszer előnyeit, az ügyfélcentrumok működését vagy az új képzési módszereket.
Pintér Sándor belügyminiszter köszöntőjében elmondta, a Digitális Bíróság nyitórendezvénye egyedülálló. Nem volt még példa olyan eseményre az államigazgatásban, mely összefoglalta volna az elektronikus fejlesztéseket. Mindez az OBH-nak köszönhető. Hozzátette, cél, hogy az informatikai fejlesztések területén Európa élén álljunk, a magyar bíróságok e területen is kiemelkedő teljesítményt nyújtanak. Első helyen állnak a perekkel kapcsolatos információk elektronikus elérhetőségének biztosításában, valamint az ítélkezést tekintve is Európa élmezőnyében vannak. A távmeghallgatás rendszerét ismertetve elmondta, jelentős segítséget nyújt majd a büntetés-végrehajtásban dolgozóknak és a bíráknak is, idő és költséghatékony.
Tuzson Bence, a Miniszterelnökség közszolgálatért felelős államtitkára a kormányablakok átfogó fejlesztését mutatta be, kiemelve az elektronikus közigazgatási fejlesztések kiterjesztésének, az adminisztratív terhek csökkentésének jelentőségét. Az ügyek gyors intézése növelheti az ország versenyképességét. Hozzátette, a bíróságokra mintegy másfél millió ügy érkezik évente, ez a magyar lakosság csaknem felét érinti. A joghoz való hozzáférés növelésében, a közbizalom erősítésében áttörést jelent majd a “Digitális Bíróság” projekt.
Maka Mária, a projekt szakmai vezetője elmondta, a digitális korszakváltás megtörtént, ezért fontos, hogy a bíróságok is alkalmasak legyenek az elektronikus kapcsolattartásra. A projekt célja az ügyfélbarát, akadálymentes és költséghatékony ügyintézés bevezetése, valamint az adminisztráció csökkentése. A fejlesztések hozzájárulnak ahhoz, hogy a felek gyorsabban intézhessék ügyeiket.
A fejlesztések a “A bírósági igazgatás további elektronizálása (Digitális Bíróság)” című, KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15-2017-00052 kódszámú projekt keretében valósulnak meg.