2017. június 15-étől nem kell többé roamingdíjakat fizetni az Európai Unión belül. Ez alkalomból az Európai Parlament elnöke, Antonio Tajani, az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker, valamint – az Európai Unió Tanácsa máltai elnökségének nevében – a máltai miniszterelnök, Joseph Muscat, közös nyilatkozatot adtak ki:
Az Európai Unió lényege, hogy közelebb hozza egymáshoz az embereket, és megkönnyítse mindennapjaikat. A roamingdíjak megszüntetése tehát valódi európai sikertörténet.
Mostantól az EU-n belül utazók ugyanolyan díjszabás mellett telefonálhatnak, küldhetnek SMS-eket és csatlakozhatnak az internetre mobileszközeikkel, mint belföldön. Az EU a barangolási díjak megszüntetését legnagyobb sikerei között, egyszersmind olyan eredményként könyvelheti el, amely mindenki számára nyilvánvaló.
A piac sokáig nem működött megfelelően ezen a téren, és az utóbbi tíz évben intézményeink keményen dolgoztak azon, hogy orvosolják a helyzetet. Az európaiak eddig csak csínján merték használni mobiltelefonjukat, amint átlépték az EU valamelyik belső határát, legyen szó nyaralásról, munkáról, tanulmányokról vagy csak egy rövid kiruccanásról, hazatérve pedig rettegve várták telefonszámlájukat a magas roamingdíjak miatt. De mindez már a múlté. Holnaptól az EU-n belül tett utazásaink során ugyanolyan díjszabás mellett telefonálhatunk és internetezhetünk, mint odahaza.
Mindez hosszú előkészítés után, sokak munkája nyomán valósulhatott meg. A szoros együttműködésnek köszönhetően az Európai Uniónak sikerült olyan pozitív eredményt elérnie, amely kézzelfogható előnyökkel jár polgárai számára. Büszkék vagyunk, hogy az EU véget vetett a túlzóan magas barangolási díjaknak, és egyben hálásak azoknak, akik elszántan szembenéztek valamennyi kihívással és harcoltak e cél érdekében.
Ugyanakkor sikerült kiegyensúlyozott helyzetet teremteni a tekintetben is, hogy a belföldi mobilszolgáltatási díjcsomagok a roamingdíjak megszüntetése ellenére versenyképesek és vonzók maradjanak. A mobilszolgáltatóknak két évük volt arra, hogy felkészüljenek a barangolási díjak felszámolására. Bízunk benne, hogy megragadják az új szabályokban rejlő azon lehetőségeket, amelyek az ügyfeleik számára kínálkoznak.
A roamingdíjak megszüntetése az EU digitális egységes piacának alapját jelenti, egyben egy újabb lépést az egységes, fenntartható, mindenki számára hozzáférhető európai digitális társadalom kialakítása felé vezető úton.
A roaming magyarországi helyzetéről szóló infografikánk itt található.