Az idei orosz parlamenti választás átláthatóbb volt, mint az előzőek, ám a folyamatra még mindig rávetették árnyékukat a jogkorlátozások és a világos politikai választás hiánya – jelentette ki a moszkvai sajtóértekezletén Ilkka Kanerva finn képviselő, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) választási missziójának különleges koordinátora.

“Az alapvető jogok törvényi korlátozása továbbra is problémát jelent. Ha Oroszország meg kíván felelni a demokratikus elkötelezettségeinek, akkor nagyobb teret kellene biztosítani a vitának és a civil elköteleződésének” – mondta.
    

“A demokratikus elkötelezettséget kihívások érték, mert a választási környezetet negatívan befolyásolta az alapvető szabadságjogok és politikai jogok korlátozása, a média szigorú felügyelete és a civil társadalomra gyakorolt fokozódó nyomás” – tette hozzá.
    

Kanerva szerint a választások szervezetten folytak le, igaz, a szavazatszámlálás során számos eljárási hiba történt. 
    

Marietta Tiedi, az EBESZ megfigyelő missziójának vezetője kijelentette, hogy Ella Pamfilova öt hónappal ezelőtti kinevezése az orosz Központi Választási Bizottság élére bizonyossággal töltötték el a választás részvevőit afelől, hogy a folyamatot jól le lehet vezényelni, ám a kampány által kiváltott alacsony érdeklődés rávilágított a közügyek iránti elkötelezettség hiányára.
    

Az EBESZ a maga csaknem félezer emberével mintegy kétharmadát adta az összes nemzetközi megfigyelőnek. 10 nemzetközi szervezet és 63 ország összesen 774 fővel képviseltette magát ezúttal Oroszországban. Az előző két parlamenti választáson 299, illetve 688 nemzetközi megfigyelő vett részt.
    

Az EBESZ, eleget téve Kijev kérésének, nem küldött megfigyelőket az Ukrajnától több mint két éve elcsatolt Krím félszigetre.
    

A Független Államok Közössége (FÁK) és a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SESZ) megfigyelői a választásokat nyíltnak, demokratikusnak és törvényesnek minősítették.
    

Ella Pamfilova három körzettel kapcsolatban helyezte kilátásba, hogy csalás miatt érvényteleníteni fogják a választási eredményeket. Elmondta, hogy a választások megfigyelésében az orosz pártok és szervezetek nevében 264 ezren vettek részt.
    

A 2011-es orosz parlamenti választásokon a nemzetközi megfigyelők szerint választási csalások sorozatát követték el. A felháborodás a Szovjetunió összeomlása utáni időszak leghevesebb utcai tömegdemonstrációihoz vezetett Oroszországban.