A Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport (GYEM), a Gyűlölet-bűncselekmények Áldozatainak Európai Napján mutatja be az előítéletes indokból elkövetett bűncselekmények áldozatainak szóló infografikáját. A kiadvány azokat a tényeket és körülményeket ábrázolja közérthető formában, amelyekből arra következtethet az áldozat, hogy gyűlölet-bűncselekmény történt.
Az infografika segítségét nyújt azoknak a tényeknek és körülményeknek a felismerésében, amelyek a támadó előítéletes motivációjára utalhatnak, ezzel segíti a (potenciális) áldozatokat abban, hogy a fontos és felderítendő körülményeket mindenképpen a rendőrség tudomására hozzák. A gyűlölet-bűncselekményekkel kapcsolatos hatékony fellépést akadályozza, hogy sokszor az áldozatok nem tesznek feljelentést illetve a jogalkalmazó szervek sem minden esetben vizsgálják ki (megfelelően) az előítéletre utaló tényeket és körülményeket. A GYEM honlapján elérhető infografika legfontosabb célja, hogy növelje az emberek jogtudatosságát, ezáltal pedig egyre több ilyen jellegű bűncselekményt jelentsenek be, és egyre jobban láthatóvá váljanak ezek az esetek.
A GYEM az infografika megjelenését július 22-re időzítette, ugyanis ma van az ötödik évfordulója annak, hogy Anders Breivik idegengyűlölet motiválta támadásaiban összesen 77 ember vesztette életét Norvégiában. A mai nap egyben az egyre több ország által számon tartott és az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése által is támogatott Gyűlölet-bűncselekmények Áldozatainak Európai Napja is, amelynek célja, hogy megemlékezzünk mindazokról, akik gyűlölet-bűncselekmények áldozataivá váltak, és felhívjuk a társadalom figyelmét az előítéletes bűncselekmények egyénekre és a társadalomra gyakorolt súlyos hatásaira is.
A GYEM ebből az alkalomból levélben fordult Papp Károly országos rendőrfőkapitányhoz is, és arra kérte, hogy a rendőrség nyilvános közlemény keretében emlékezzen meg a mai napról és tegye egyértelművé elkötelezettségét a gyűlölet-bűncselekmények elleni fellépés területén. A rendőrség a kérésünknek sajnos nem tudott eleget tenni.
Az infografika egy bővebb, a GYEM által a rendőrség számára készített indikátorlista alapján készült, amelyet az ORFK elfogadott és a gyűlölet-bűncselekményekkel kapcsolatos rendőrképzés részévé fog tenni.