Május 1-jével megváltozik a vámkezelés az Európai Unióban, aminek célja az elavult szabályok frissítése mellett az európai gazdálkodók versenyképességének növelése, valamint az adminisztrációs folyamatok digitalizálása. Aki nem készül fel a változásokra, annak azzal kell számolnia, hogy fennakadás keletkezhet az értékesítési láncaiban, egy esetleges hatósági vizsgálat során pedig jelentős bírságot is kockáztat – hívja fel a figyelmet az EY.
A nemzetközi tanácsadó cég közleményében ismerteti: május 1-jén életbe lép az új uniós vámkódex, valamint annak uniós és nemzeti végrehajtási szabályai. Az Európai Unió vámterületére terméket be- és onnan kiléptető, valamint az EU vámterületén vámkezelést végző vállalatoknak az elmúlt évtizedben nem tapasztalt mértékű változásra kell felkészülniük.
Az új uniós vámszabályozás célja, hogy Európa-szerte összehangolja a tagállamok vámhatóságainak fellépését. A vámkódex feladata, hogy növelje a gazdálkodók versenyképességét, kihasználva a digitális technológiában rejlő lehetőségeket – ismerteti a cég közleményében Vargha Zoltán, az EY adó üzletágának vámszakértője.
A vállalatok számára a változások összetettsége és a felkészülési idő rövidsége jelentik a legnagyobb kihívást Vargha Zoltán szerint. A meghatározott átmeneti időszakban a cégek folytathatják ugyan tevékenységüket jelenlegi engedélyeikkel, de már az új jogszabályi rendelkezéseket is figyelembe kell venniük, a május 1. után elindított vámfolyamatokra pedig teljes mértékben az új szabályokat kell alkalmazni.
Változnak az alapvető eljárások, meghatározások, ügyintézési szabályok és számos általános rendelkezés is. Fülöp Attila, az EY adó üzletágának másik vámszakértője szerint a cégeket leginkább a vámeljárások és vámjogi egyszerűsítések rendszerének átalakulása, a vám alapját képező vámértékre és vámbiztosítékra vonatkozó szabályok szigorodása, az új kritériumokkal bővülő engedélyezett gazdálkodói (AEO) státus felértékelődő szerepe, valamint az olyan alapvető fogalmak, mint az exportőr változása érintik. A vállalatoknak újra kell gondolniuk szerződéseiket is, hiszen az új jogszabályi követelmények tükrében változnak a felek közötti jogok és alapvető kötelezettségek – figyelmeztet a szakértő.
Ha az érintett cégek nem felelnek meg az új vámjogszabályoknak, a vámhatóság nem fogja elvégezni a kért vámkezelést, ezért az adott cég nem tudja felhasználni az árukat tevékenységének ellátásához. Ha pedig a vámhatóság szabálytalanságot állapít meg, jelentős összegű bírságot is kiszabhat.
Az új vámkódex célja az is, hogy elektronikussá tegye a hatóságok, illetve a gazdálkodók közötti kommunikációt. Az erre alkalmas új digitális felületeket fokozatosan alakítják ki, a tervek szerint 2020 végéig. Az új vámjogszabályok bevezetése nem csupán a vámhatóságok, de a gazdálkodók részéről is költséges és időigényes informatikai fejlesztéseket igényelhet az EY szerint.