Akár egymillió forintos büntetéssel számolhatnak azok a nagyvállalatok, amelyek a következő hetekben sem pótolják regisztrációjukat a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) honlapján. Ennél is nagyobb, 10 millió forintig terjedő összeget fizethetnek azok a cégek, amelyek ez év végéig elmulasztják az energiahatékonysági törvényben meghatározott energetikai audit végrehajtását. Az auditra tavaly december végégéig kellett sort keríteni, idén azonban még bírság nélkül kivitelezhető a kötelezettség. A regisztráció január 20-i határideje kapcsán nem ennyire engedékeny a hatóság, mivel azonban az új szabályozás gyakorlata egyelőre kezdeti fázisban van, elképzelhető, hogy a MEKH honlapján elérhető formanyomtatványt mihamarabb benyújtóknak még nem kell bírsággal számolniuk.

Több száz nagyvállalatra vonatkozik az energiahatékonysági törvény előírása, amely szerint az érintett cégeknek energetikai auditot kell végeztetniük, illetve regisztrálniuk kell a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) honlapján. A jogszabály értelmében energetikai auditra minden olyan vállalat kötelezett, amely több mint 250 főt foglalkoztat, vagy éves nettó árbevétele túllépi az 50 millió eurót, vagy mérlegfőösszege a 43 millió eurót. Az audit célja annak felmérése, hogy az adott telephely, iroda vagy üzem energia-felhasználása milyen pontokon optimalizálható, hogyan illeszthetők be a rendszerbe a hatékonyságot növelő elemek vagy akár a megújuló energia.

Az auditkötelezettség nemcsak az épület vagy üzem tulajdonosaként szereplő céget terheli. A kritériumoknak megfelelő bérlő is köteles az épületre vonatkozó energetikai auditálást elvégeztetni, ha az általa bérelt épületrész alapterülete meghaladja a teljes épület alapterületének 50 százalékát. A jogszabály meghatároz kivételeket is, azok a nagyvállalatok például, amelyek rendelkeznek az EN ISO 50001 szabvánnyal, vagy amelyek vállalkozáscsoport tagjai és annak egészére vagy egy részére vonatkozó tanúsítvány rájuk is kiterjed, nem kötelesek auditot végezni.

Az első auditot a jogszabály szerint 2015. december 5-ig kellett teljesíteni, a kötelező regisztrációs nyilatkozatot pedig 2016. január 20-ig kellett megküldeni a MEKH részére. Az audit szempontjából ugyanakkor engedékeny a törvény: ha a nagyvállalat nem teljesíti, vagy szakszerűtlen audit esetén nem ismétli meg a folyamatot, akár 10 millió forintig terjedő bírságban is részesülhet, de átmeneti könnyítésként a MEKH 2016. december 31-ig egyáltalán nem állapít meg bírságot ilyen okokból.

„Szigorúbban ellenőrzik azonban a cégek kötelező, energiahivatali regisztrációját. A január 20-i határidő elmulasztása akár egymillió forintig terjedő bírságot is jelenthet az érintett vállalatok számára. A pótlásra ugyanakkor még nyílhat lehetőség, hiszen a szabályozás csak most indult el a gyakorlatban, így elképzelhető, hogy akik a következő napokban még benyújtják a hivatal honlapjáról elérhető nyomtatványt, engedékenyebb elbírálásban részesülnek” – mondta Dr. Csáki János, a Kajtár Takács Hegymegi-Barakonyi Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda energiajogi szakértője.

A nagyvállalatoknak a jövőben négyévente kell elvégeztetniük az energetikai auditot, ehhez regisztrált auditorok segítségét vehetik igénybe, illetve az EN ISO 50001 szabvány bevezetésével mentesülhetnek e kötelezettség alól. A regisztráció és az energetikai szempontú ellenőrzés mellett a cégeknek ezentúl minden évben meg kell adniuk éves energiafelhasználási adataikat is – ennek elmulasztása szintén egymillió forintig terjedő bírságot jelenthet. „Az aktuális információk megszerzése érdekében ezért érdemes idén a MEKH honlapját kiemelt figyelemmel követni” – tette hozzá a szakértő.