Számos területtel lehetne szélesíteni a rendőrség és a közterület-felügyelet együttműködését, például a 14 éven aluliak alkoholfogyasztásának ellenőrzésével – mondta a belügyminiszter Budapesten, a Duna-palotában, ahol megalakult a Megyei Jogú Városok Szövetségének közterület-felügyelőket összefogó kollégiuma.
Pintér Sándor arról beszélt: azt tapasztalják, hogy az éjszakai szórakozóhelyeken 14 év alatti fiatalok is megjelennek, és sok esetben alkoholt is fogyasztanak. Mint mondta, a tanácskozás után várja a javaslatokat, hogyan tudnának részt venni a közterület-felügyelők ennek ellenőrzésében.
A belügyminiszter a piacok rendjének fenntartásban is látna további együttműködési lehetőségeket a közterület-felügyelettel. Ennek nyomán várhatóan élhetőbbek lesznek a városok – tette hozzá.
A belügyminiszter elmondta: a rendőrség már most is szorosan együttműködik a közterület-felügyelőkkel, 173 önkormányzattal van az Országos Rendőr-főkapitányságnak közvetlen szerződése, és ez alapján tavaly 148 ezer közös intézkedést hajtottak végre. Hozzátette: a közterület-felügyelők kiváló munkát végeznek, 114 panasz érkezett a munkájukkal kapcsolatban tavaly, és ebből mindössze 9 volt megalapozott.
A miniszter szólt arról is, hogy 2016 januárjától egységessé akarják tenni a közterület-felügyelők megjelenését, és kérte a testület támogatását ehhez. Pintér Sándor azt is kérte, a testület tegyen javaslatot a közterület-felügyelők képzésének szabályaira, formájára.
Szita Károly, Kaposvár polgármestere, az MJVSZ elnöke arról beszélt, azért döntöttek úgy, hogy a közterület-felügyelők önálló tanácskozási fórumot kapjanak a szövetségen belül, hogy megfogalmazhassák a megoldandó kérdéseket és előkészíthessék javaslataikat. Elmondta: a nagyvárosokban 634 közterület-felügyelő dolgozik, és csaknem 3 milliárd forintot költenek a közterület-felügyeletek működtetésére.
Kósa Lajos (Fidesz-KDNP), az MJVSZ tiszteletbeli elnöke, az Országgyűlés rendészeti bizottságának elnöke a tanácskozáson arról beszélt, hogy a közterület-felügyeletre vonatkozó szabályokat már kialakították, néhány részletkérdést kell már csak szabályozni.
Derecskén volt egy szakközépiskola, ahol mező-, hal- és vadőröket, valamint közterület-felügyelőket is képeztek, de ez kikerült az OKJ-s keretek közül – idézte fel. A politikus kérte a Belügyminisztérium segítségét, hogy az iskolát beilleszthessék az új szakképzési rendszerbe.
Rendezetlen kérdésnek nevezte, hogy a közterület-felügyelők helyszíni bírságait nem minden esetben fizetik be az államkincstárba. Kósa Lajos indokoltnak tartja azt is, hogy rögzítve legyen, milyen feladattal lehet megbízni a közterület-felügyelőket és mivel nem, példaként említette a vásárszervezést vagy a portaszolgálatot.
Az ülésen Pintér Sándor belügyminiszter és Szita Károly aláírta a közterület-felügyelői kollégium alapító okiratát.
Pintér Sándor a rendezvény előtt újságíróknak arra a kérdésre, mennyire indokolt közbiztonsági szempontból a dohányboltok fóliázása, azt mondta, nem közbiztonsági szempontból fóliázták le a dohányboltokat. Ha megnézzük, hogy hány le nem fóliázott üzlethelyiségben történt rablás, életellenes cselekmény, akkor egyértelmű, hogy a fóliázás se nem segíti elő, se nem hátráltatja mindezt – mondta a miniszter.