Az ombudsman szerint nincs összhangban a törvényi előírásokkal a debreceni Kaáli Intézet egyik formanyomtatványa, amely egyszerre beleegyező nyilatkozat és tájékoztató – közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala.
A nyomtatványt kifogásoló panaszos beadványához mellékelte a nyilatkozatmintát, amelyet a Kaáli Intézetben kezelt valamennyi nővel aláírattatnak. A nyomtatványban egyebek mellett az áll: “Kijelentem, hogy az elmúlt 12 órában nem ettem és ittam. Kérem, hogy altassanak el.” A szöveg szerint a nyilatkozat aláírójának ébredése után az orvosai által szükségesnek tartott időt az intézetben kell töltenie, előbb még saját felelősségére sem távozhat. Emellett a dokumentumban az áll: az intézet elhagyása után 24 órán belül “járművet nem vezethetek, ezen idő alatt szerződést nem kötök, jognyilatkozatot nem teszek”.
Székely László alapjogi biztos megkereste az intézet vezetőjét, aki a formanyomtatványt szakmai és jogi szempontból is megfelelőnek tartotta.
Az ombudsman jelentésében felhívta a figyelmet arra, hogy ebben az információs szempontból különösen kiszolgáltatott helyzetben nemcsak a tartalomnak, hanem a tájékoztatás megfogalmazási módjának is jelentősége van. Az önrendelkezési jog és a tájékozott beleegyezés elvéből ugyanis az következik – írta -, hogy a betegnek a kezelését érintő információhoz tájékoztatás formájában kell hozzájutnia. Így az utasítás, a parancs vagy a kötelezés, illetve a joglemondó nyilatkozat nem megfelelő, továbbá nem alkalmas tájékoztatási forma.
A biztos úgy folytatta: a döntéshozatal joga mindig a betegé, aki a következményeket a tájékoztatás alapján tudja mérlegelni. A törvény alapján arról is a beteg jogosult dönteni, hogy saját belátása alapján mikor hagyja el az egészségügyi intézményt – tette hozzá.
A jelentés kitért arra is: a formanyomtatványon nem szerepel megnevezés. Ahogy a vizsgálat megállapította, ennek elsődleges oka az, hogy az intézet egy nyomtatvánnyal kívánt eleget tenni több, az egészségügyi törvény szerinti kötelezettségének. A dokumentum ugyanis egyszerre beleegyező nyilatkozat és tájékoztató – emelték ki.
Emellett a dokumentumon nem tüntették fel, hogy az intézet melyik osztálya adta ki, ami egy beleegyezés esetében kifejezetten aggályos – olvasható az ombudsmani jelentésben, hozzátéve: az sem derül ki, hogy a beteg kinek, milyen beavatkozással kapcsolatban ad felhatalmazást arra, hogy az altatást elvégezze.
Az ombudsman megállapította, hogy az intézetben alkalmazott formanyomtatvány jelenlegi tartalma, szövegezése és alapvető garanciális hiányosságai, valamint az azon alapuló gyakorlat nincs összhangban a törvényi előírásokkal. Sérti a jogbiztonság követelményét, és a betegek önrendelkezési jogával összefüggő visszásságot okoz, mivel előidézi és fenntartja a jogsérelem bekövetkeztének állandó és közvetlen veszélyét.
A biztos az intézet tájékoztatása mellett felkérte az országos tiszti főorvost, hogy kezdeményezze a formanyomtatvány felülvizsgálatát, és a garanciális törvényi rendelkezésekkel való összhangjának mielőbbi megteremtését.