Az NGM január 22-én meghosszabbította az EKÁER rendszer próbaüzemét, és február 28-ig a kockázati biztosítékot sem kell megfizetniük a fő szabály szerint erre kötelezetteknek. „Azonban azoknak, akik március 1-je után – az EKÁER próbaüzemének lejártát követően – is mentesülni akarnak a kockázati biztosíték befizetése alól, még januárban kérniük kell felvételüket a köztartozásmentes adatbázisba.” – figyelmeztetett Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner, osztrák gyökerű Közép-Európa szakértő adótanácsadó cég partnere.
Az EKÁER (Elektronikus Közúti Áruforgalmi Ellenőrzési Rendszer) idén életbe lépett szabályozása szerint január 31-től kellett volna kockázati biztosítékot fizetniük a kockázatos élelmiszerek és más kockázatos termékek gyártóinak és kereskedőinek EU-ból érkező beszerzéseik és behozataluk, továbbá első belföldi értékesítéseik után. Ez alól csak azok a vállalkozások mentesülhetnek, amelyek szerepelnek a minősített vagy a köztartozásmentes adózói adatbázisban.
A próbaüzem egy hónappal való meghosszabbítása ugyan lélegzetvételhez juttatja az EKÁER alkalmazókat, azonban hátradőlni nem szabad.
A köztartozásmentes adózói adatbázisba való bekerüléshez a vállalkozásnak kérelmet kell benyújtania. Feltétele, hogy a kérelem időpontját megelőző hónap utolsó napján, majd ezután minden hónap utolsó napján ne legyen a vállalkozásnak adó- és köztartozása. Aki ennek megfelel, a kérelem benyújtását követő hónap 10. napjától bekerül az adatbázisba.
„Az adatbázis frissítésének rendje miatt tehát az érintett vállalkozásnak még januárban be kell nyújtania a KOMA kérelmet, és amennyiben megfelel a feltételeknek, február 10-i frissítéssel kerül be az adatbázisba. Így az EKÁER próbaüzem lejártát követően, március 1-je után sem kell majd letennie a kockázati biztosítékot.” – tette hozzá Jancsa-Pék Judit.
A másik megoldás, a minősített adózói adatbázisba való bekerülés sokkal nehezebb, így csak nagyon kevesen tudnak majd élni ezzel. A kérelem beadását megelőzően ugyanis gyakorlatilag hat éven belül nem lehet még 1 forintnyi adóhiánya sem a cégnek. Ugyanakkor mivel a kockázati biztosíték összege tetemes, érdemes élni valamelyik lehetőséggel.
A kockázati biztosíték minimális összege márciustól az előző 60 nap kockázatos termékeiből származó, az EKÁER rendszerben rögzített nettó forgalom 15%-a.
Azoknak azonban, akik a büntetési moratóriummal élve az év első két hónapjában nem rögzítenek EKÁER köteles ügyleteket, vagy épp szezonalitás miatt az évkezdésük visszafogottabb, nem elég az EKÁER forgalmuk alapján biztosítékot adni. Ugyanis a rendszer március 1-től nem ad majd EKÁER számot, ha a szabad biztosíték nem éri el az indítani kívánt fuvarban található kockázatos élelmiszerek vagy más kockázatos termékek nettó ellenértékének 15%-át, így esetükben ez lesz a biztosíték számítás valós alapja. A biztosítékot ráadásul a működés során folyamatosan fenn is kell tartani, ami szintén nem kis megterhelést jelent az arra kötelezett cégeknek.