A Kúria bűncselekmény hiányában felmentette az 1950-es években háborús bűntett miatt elítélt néhai Láncz István honvédtisztet.
Az 1910-ben született és 1962-ben elhunyt férfit előbb 1949-ben a koholt vádak alapján lezajlott Rajk-perhez kapcsolódva 15 év kényszermunkára ítélték a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való részvétel miatt.
Láncz István fél évtizedet töltött le büntetéséből, mikor 1954-ben a Legfőbb Ügyészség perújítási indítványára ügyét újratárgyalták és kimondták, hogy nem követte el a terhére rótt államellenes cselekményt, ám egyúttal ugyanabban az eljárásban az ügyészség indítványára háborús bűntett miatt ötéves szabadságvesztést szabtak ki rá, épp annyit, amennyit addig fogságban töltött.
Az akkori indoklás részben azt tartalmazta, hogy Láncz István honvédtisztként 1942-43-ban szovjet hadműveleti területen egyes beosztottait, például, akik elaludtak őrségben, vagy megfutamodtak, kiköttetett, illetve megpofozott, másrészt pedig azt rótták a terhére, hogy 1945 tavaszán Magyarországról Ausztriába visszavonulva a német hadsereg egyik tábornokánál katonáival önként harcra jelentkezett. (Katonai tevékenységre akkor már nem került sor, Láncz István angol fogságba került, majd hazatért, és a világháború után néhány évig még a magyar hadsereg tisztje volt.)
A közelmúltban a Legfőbb Ügyészség indítványára megkezdődött felülvizsgálati eljárásban szerdán a Kúria bűncselekmény hiányában mentette fel Láncz Istvánt.
Az indoklás szerint a férfi 1942-43-as cselekményei már a korabeli népbírósági gyakorlat szerint sem tekinthetők háborús bűntetteknek, legfeljebb az alárendelt megsértése elnevezésű katonai bűncselekményt valósíthatták meg, ami három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható, tehát a világháború után nem sokkal elévült. (E cselekmények sértettjei egyébként nem egy esetben maguk is katonai bűncselekményeket követhettek el.)
Az 1945-ös események kapcsán pedig azt emelte ki a Kúria, hogy a tiszt csupán a rá vonatkozó utasítások szerint járt el, amikor szervezetlenné váló csapatok katonáit újra harcképes állapotba helyezte és jelentkezett az akkori szövetséges haderő egyik tábornokánál.
Mindenkor katonaként viselkedett – hangsúlyozta indoklásában szerdán a Kúria az 1950-es években háborús bűntettek miatt elítélt és halála után több mint fél évszázaddal bűncselekmény hiányában felmentett Láncz Istvánról szólva.