Közös közleményben állt ki az Európai Unió 28 tagállama közül 16 ország egészségügyért felelős minisztere, illetve államtitkára pénteken a dohánytermékekről szóló uniós irányelvtervezet mellett a dohányzás visszaszorítása érdekében.
Az Európai Parlament jövő heti plenáris ülésén, várhatóan kedden szavaz majd arról, támogatja-e jelenlegi formájában a jogszabálytervezetet, hogy megkezdődhessenek az egyeztetések a tagállamok szakminisztereiből álló Európai Unió Tanácsával az irányelv végleges formájáról.
A 16 kormánytag, köztük Magyarország részéről Szócska Miklós egészségügyi államtitkár, arra kéri az EP-képviselőket, szavazzák meg a dohánytermékekről szóló irányelvtervezetet. A jogszabály mellett állt ki még az osztrák, a belga, a ciprusi, az észt, az ír, a finn, a francia, a görög, a lett, a máltai, a holland, a szlovén, a spanyol, a svéd és a brit tárcavezető is annak érdekében, hogy az EP és a tanács még az év vége előtt meg tudjon állapodni a jogszabályról, és így az a lehető leghamarabb érvénybe is léphessen.
Közös nyilatkozatukban a miniszterek rámutatnak, hogy a készülő uniós szabály összhangban van az Egészségügyi Világszervezet dohányzásról szóló keretegyezményével, valamint emlékeztetnek, hogy a dohányzás okozza továbbra is Európában a legtöbb olyan megbetegedést, amely amúgy elkerülhető volna.
Ez évente 700 ezer európai állampolgár életébe kerül – hívják fel a figyelmet a politikusok, akik különösen aggódnak azokért a gyerekekért és fiatalokért, akiket rabul ejt a cigaretta és a dohányzás, és emiatt életre szóló egészségügyi következményekkel járó függőségbe kerülnek.
A 16 miniszter arra is kitér közleményében, hogy Európa jelentős része a takarékosság időszakát éli, a dohányzás okozta betegségek kezelése és gyógyítása pedig tetemes költséget jelent ezeknek az államoknak, amit megtakaríthatnának, ha kevesebb lenne a dohányos és ezért a dohányzásból fakadó megbetegedés is.
A miniszterek tanácsa júniusban alakította ki álláspontját a dohánytermékekről szóló uniós irányelvről, eszerint a dohánytermékek csomagolásának legalább 65 százalékát mind elől, mind hátul képes és szöveges figyelmeztetéseknek kell takarniuk, az ízesített cigarettákat pedig a tanács teljesen betiltaná – derül ki a közleményből.
Nincsenek még viszont teljes összhangban az álláspontok, az Európai Parlament előtt lévő tervezet ugyanis például a dobozok még nagyobb területét, háromnegyedét fedné el figyelmeztetésekkel.
A javaslat az elektromos cigarettákat is csak bizonyos nikotintartalomig engedné forgalmazni, a küszöbérték fölött pedig az ilyen termékeket gyógyszerészeti engedélyhez kötné.