A spanyol kormány által elfogadott új szabályozás szerint a jövőben akár 6 évig terjedő szabadságvesztésre ítélhetők azon honlapoknak az üzemeltetői, amelyek közvetítésével jogsértő módon közzétett szerzői művekhez lehet hozzáférni.
A spanyol kormány elszánta magát a szellemitulajdon-védelem még hatékonyabbá tételére. Szemmel láthatóan nem szeretné ugyanis, ha az ország visszakerülne az Amerikai Egyesült Államok Kereskedelmi Képviselőjének Hivatala (Office of the United States Trade Representative, USTR) által évente kiadott szellemitulajdon-védelmi és jogérvényesítési helyzetjelentés valamelyik megfigyelési listájára. A USTR ún. kiemelt megfigyelési listájára (Priority Watch List) a szellemi tulajdon védelme, az ezzel összefüggő jogérvényesítés és a piacra jutással kapcsolatos területeken legsúlyosabb hiányosságokkal küzdő országok, míg a kevésbé súlyos jogvédelmi hiányosságokat mutató országok a megfigyelési listára (Watch List) kerülnek fel. Az online jogsértések elleni szabályozás módosításának és a hatósági fellépés fokozásának eredményeként Spanyolország 2012-ben került le a megfigyelési listáról.
A topnews hírportál szerint az országban továbbra is aggasztó méreteket ölt a szerzői jogi védelem alatt álló tartalmak engedély nélküli felhasználása, ezért időszerű a jogszabályi szigorítás. Az újszabályozás azoknak a honlapoknak az üzemeltetőit vonja felelősségre, amelyeken keresztül a felhasználók jogsértő módon zenéket, filmeket és egyéb szerzői jog által védett tartalmakat kínáló oldalakra juthatnak el. Ezzel tehát azokat is célkeresztbe állítják, akik nem közvetlen, hanem közvetett módon tesznek szert haszonra a szerzői jogi jogsértésekből, pl. hirdetési bevételek révén. Az ilyen oldalak üzemeltetőire a szigorított büntetőjogi szabály alapján 6 évig terjedő szabadságvesztés szabható ki. A módosítás kapcsán hangsúlyozták, hogy a szabályozás nem szankcionálja a felhasználókat, és a keresőmotor-szolgáltatókat sem.