Új oktatási törvény lépett hatályba vasárnap Oroszországban: ez szentesíti a felsőoktatás átalakítását, de megerősíti az ingyenes nevelést és az oktatást az óvodákban, valamint az általános- és középiskolákban. A jogszabály rendelkezik a pedagógusok béréről is.
A csaknem négy évig készülő és mostantól érvényes jogszabály kimondja, hogy Oroszországban az oktatás továbbra is ingyenes. Az általános iskolák felsőbb osztályos diákjai számára megnövelték a tanórák számát és elrendelték, hogy az iskolák biztosítsák a külön művészeti foglalkozásokat azoknak a gyerekeknek, akik egyébként zenei-vagy táncművészeti intézményekbe járnának emiatt. Ez az oktatás azonban nem lesz ingyenes – jegyzik meg szakértők.
Az új oktatási törvény értelmében újra bevezették a kötelező formaruhát is Oroszországban. Minden iskola maga határozza meg a viseletet. Ez sem kevés költséget jelent a szülőknek.
Az új orosz törvény előírja, hogy az általános iskolai pedagógusok fizetése nem lehet kevesebb, mint az aktuális átlagbér abban a régióban, ahol dolgoznak. A falusi tanítóknak, tanároknak továbbra is biztosítja a lakáshasználattal kapcsolatos díjkedvezményeket. A falusi iskolákat pedig csak akkor zárhatják be, ha azzal a helyi közösség is egyetért.
Az 1992-es oktatási és 1996-os felsőoktatási törvényt felváltó jogszabály kidolgozását éles vita kísérte. Az utóbbi két és fél évben a jogszabállyal kapcsolatosan több mint 600 ezer észrevétel érkezett be a parlamenthez.
Sokan attól tartottak, hogy megszűnik az ingyenes oktatás, és a kevésbé tehetős családok gyermekei számára elérhetetlenek lesznek a színvonalas oktatási intézmények. Ellenállást váltott ki az is, hogy a kormány több felsőoktatási intézményt összevont, illetve néhányat megszüntetett. Az egyetemeken és főiskolákon az utóbbi években már csökkentették az államilag támogatott helyek számát, de állítólag a korosztályt érintő népességcsökkenés miatt a 2013-2014-es tanévben egyébként mintegy félmillióval kevesebb, mintegy 6 millió diák kezdte felsőfokú tanulmányait Oroszországban.
Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő szerint az új törvény az utóbbi évek változásaihoz igazodik és biztosítja a pedagógusi szakma rangjának emelését, a gyermekeknek pedig a méltó színvonalú oktatást. Dmitrij Livanov oktatási és tudományügyi miniszter pedig azt hangoztatta, hogy az új jogszabály alapvetően új fejezetet nyit az oktatásban.
A törvény bírálói szkeptikusak, minthogy Oroszországban a korrupció az egész oktatást áthatja. Gyakran csúszópénzt kell fizetni a bejutásért, kezdve a jobb nevelést biztosító óvodáktól egészen a színvonalasabb felsőoktatási intézményekig. Az értékes diplomákat pedig meg lehet vásárolni.