A kezdeményezők reményei szerint októberben kezdődhet meg annak az egymillió aláírásnak az összegyűjtése, amellyel az Európai Unióban élő őshonos kisebbségek a védelmüket szolgáló uniós szabályozás elfogadására akarják késztetni az Európai Bizottságot.
Az európai polgári kezdeményezés héttagú kezdeményező bizottságának megalakulását csütörtökön Kolozsváron jelentette be Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke.
Kelemen Hunor megjegyezte, a nyelvi, kulturális sokszínűség értéknek számít Európában, és az is kell hogy maradjon. Ezt szolgálja az a kisebbségvédelmi keretszabályozás, amelynek a végleges szövegét a Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) a június második felében tartandó dél-tiroli kongresszusán fogadnak el. Az aláírásgyűjtést akkor kezdhetik el, ha az Európai Bizottság megállapítja, hogy az uniónak jogosultsága van a javasolt szabályozásra, és bejegyzi a kezdeményezést. Kelemen Hunor azt is megjegyezte, a kezdeményező bizottság további nevekkel bővülhet. Úgy vélte, az erdélyi magyarságnak legalább 250 ezer aláírást kell biztosítania a szükséges egymillióból.
A sajtótájékoztatón jelen levő Borbély László RMDSZ-alelnök lehetségesnek tartotta, hogy más erdélyi magyar szervezetek, illetve európai román közösségek is csatlakozzanak a kezdeményezéshez.
A kolozsvári sajtótájékoztatón részt vevő Hans Heinrich Hansen FUEN-elnök elmondta, minden hetedik európai polgár valamely kisebbséghez tartozik, ezért fontosnak tartotta a kisebbségi kérdés uniós szintű szabályozását. Hozzátette, Európa százmillió kisebbségi polgára különböző élethelyzetekben él, de valamennyien szembehelyezkednek az asszimilációval, és kultúrájuk elismerését keresik. A FUEN-elnök a szubszidiaritás elvének a hangsúlyosabb érvényesítését sürgette.
A sajtótájékoztatón szintén jelen levő Berényi József, a szlovákiai Magyar Közösség Pártjának (MKP) elnöke arról beszélt, hogy az európai kisebbségpolitika a kilencvenes évek dinamikus fejlődése után lelassult a kétezres évekre. A lassulást annak tulajdonította, hogy az eddigi kisebbségvédelmi szabályozások csupán ajánlásokat fogalmaztak meg. Úgy vélte, elérkezett az ideje annak, hogy immár kötelező érvényű uniós jogszabályok szülessenek ezen a területen.