Az Országgyűlés gazdasági illetve költségvetési bizottsága a keddi ülésén egyaránt elutasította azokat az ellenzéki módosító javaslatokat, amelyeket a képviselők az európai uniós pénzügyi szerződésről szóló országgyűlési határozathoz nyújtottak be.

A Jobbik három képviselője az országgyűlési határozat preambulumának lényegi megváltozatását javasolta, mivel véleményük szerint a gazdasági és monetáris unióban megvalósuló stabilitásról, koordinációról és kormányzásról szóló szerződés jelentős mértékben a nemzeti önrendelkezés feladását jelentené.

A kormányt képviselő Győri Enikő, a Külügyminisztérium államtitkára a Számvevőszéki és Költségvetési Bizottságban, majd a Gazdasági és Informatikai Bizottságban is cáfolta a jobbikos javaslatban megfogalmazott véleményt, és válaszában kifejtette, hogy a pénzügyi paktumhoz való csatlakozás téziseiről szólt a hétfői, éjszakába nyúló parlamenti vita.

Szijjártó Péter, a költségvetési bizottság fideszes alelnöke is arról beszélt, hogy a miniszterelnök a decemberi uniós csúcson még nem mondott igent az akkor még kidolgozatlan pénzügyi paktumra, hanem arra tett ígéretet, hogy a szerződésről majd a magyar parlament alakítja ki véleményét. Ez a folyamat zajlik, ezt szolgálta a költségvetési bizottság hétfői vitája, majd a hétfő esti plenáris ülés is, és ez folytatódik most kedden – mondta.

Megemlítette azt is, amit már a bizottság hétfői ülésén is jelzett, hogy az adóharmonizációt azért nem támogatja a kormány, mert annak elfogadása esetén Magyarország veszíthet versenyelőnyéből.

Rozgonyi Ernő (Jobbik) az angol nyelvű szöveg hiteles fordítását hiányolta a költségvetési bizottságban, Nyikos László a költségvetési bizottság elnöke pedig jobbikos képviselőként a határozati javaslat háttéranyagként való megjelenítése helyett annak pénzügyi elemzését, “az előnyök és a hátrányok bemutatását” szorgalmazta. Megemlítette azt is, hogy bizonyos fogalmak, így a “piaci áron számított bruttó hazai termék” közgazdaságilag nehezen értelmezhetők.

Győri Enikő válaszában elmondta: a szerződés ratifikálása előtt újabb, immár hitelesnek számító fordítást kapnak kézhez majd a parlamenti képviselők, de jelenleg az a helyzet, hogy a folyamatos uniós egyeztetések miatt a szöveg még némileg változhat.

A kormány nevében az államtitkár nem támogatta a Demokratikus Koalíció (DK) módosító javaslatát sem, amelyben Molnár Csaba és Gyurcsány Ferenc többek között az euró minél korábbi bevezetését javasolta. (A DK képviselői még nem vehetnek részt személyesen a bizottságok munkájában.) Ugyanakkor Győri Enikő a javaslat egyik elemét, amely szerint a magyar Országgyűlés 1990 óta folyamatosan kinyilvánította Magyarország elkötelezettségét az erős és egységes Európai Unió mellett, támogathatónak ítélte.

Veres János (MSZP) korábbi pénzügyminiszter a DK módosító javaslatával összefüggésben arra hívta fel a figyelmet, hogy amikor az EU az adóharmonizációhoz kéri a tagországok hozzájárulását, akkor az adóalap harmonizációt kívánja rögzíteni és nem az adókulcsok egységesítését. Ha ez utóbbiról szólna az uniós javaslat, akkor “bizonyára lesz majd olyan ország, például Írország, vagy Szlovákia, amely vétót fog emelni, nekünk ezt nem kellene megtenni” – tette hozzá. Veres János jelezte azt is, hogy az MSZP támogatja a beterjesztett országgyűlési határozati javaslatot.

Győri Enikő elutasította az LMP két képviselőjének – Jávor Benedeknek és Scheiring Gábornak – a módosító javaslatát is, amely szerint az LMP bizonyos feltételekkel támogatná a pénzügyi paktumról szóló határozatot. Az államtitkár elmondta: az EU zöld pártjai közösen kívánnak elfogadtatni egy csomagot, ezt tükrözi az LMP javaslat is, de a kormány nem támogatja.