Az Európai Bizottság a jelenlegi tizennégy hétről tizennyolcra növelné a szülési szabadság minimális hosszát az Európai Unió tagállamaiban, mely alatt az édesanyák teljes fizetésüket megkapnák.
A hosszabb szabadság jó hatással lenne az édesanyák egészségére, míg a fizetés teljes összegének folyósítása növelné a családok a pénzügyi biztonságát – állapítja meg a Bizottság tervezete.
Jelenleg a szülési szabadság hossza tagállamonként változik: míg Németországban 14 hétig lehetnek távol az édesanyák, addig Csehországban és Szlovákiában 28 hétig. Néhány országban emellett lehetőség van a szabadság 52 hétre való meghosszabbítására is. Ez idő alatt ugyanakkor a szülő fizetésének csak egy részét kapja meg.
A brüsszeli elképzelések szerint a szülést követően hat hétig kötelező lenne otthon maradniuk az édesanyáknak, míg a fennmaradó idő felhasználásáról maguk dönthetnek. Ikrek születése, koraszülés vagy születési rendellenesség esetén további távolmaradási lehetőséget biztosítanának.
Emellett a Bizottság keresi annak lehetőségét is, hogyan lehetne biztosítani, hogy a szabadságot követően újra munkába állni kívánó édesanyák a korábbi feltételek mellett kaphassák vissza korábbi munkakörüket, miközben tekintettel kell lenni arra is, hogy a munkáltatónak nehézséget okoz, hogy akár egy teljes éven át nélkülöznie kell a munkavállalót.
A tervezetet jövő hónapban tárgyalja a Bizottság, így a végleges szöveg elfogadásáig még változások várhatóak a javaslatban. Kérdéses ugyanakkor, hogy a tagállamok elfogadnák-e, hogy az Európai Unió végrehajtó szerve ilyen mértékben beavatkozzon a tagállamok szociális politikájába.