Az előttünk álló hét eseményeit elsősorban a koszovói függetlenség kikiáltása uralja majd, melyről az EU-tagállamok külügyminiszterei hétfőn próbálnak meg egységes álláspontot kialakítani. Az Európai Bizottság foglalkoztatási jelentést tesz közzé, míg az Európai Parlament a Lisszaboni Szerződést támogató jelentésről szavaz.
Az EU tagállamok külügyminiszterei hétfői (2008. február 18.) találkozójukon próbálnak meg közös nevezőre jutni a koszovói kérdésben, ám a megegyezés nem lesz könnyű, mert nem minden uniós ország hajlik Koszovó elismerésére. A Bizottság elnöke José Manuel Barroso egységes fellépésre szólította fel a tagállamokat.
A Koszovói deklarációt megelőzően, csütörtökön (2008. február 14.) a szerb parlament nyilatkozatot fogadott el, amelynek értelmében törvénytelennek és érvénytelennek tekintik a függetlenségét egyoldalúan kikiáltó tartomány kormányának mindenfajta cselekedetét, mivel az sérti a Szerb Köztársaság szuverenitását és területi integritását.
Belgrád tiltakozása ellenére az EU már korábban döntést hozott egy 2200 fős, rendőrökből, bírákból és ügyészekből álló koszovói misszió felállításáról. A kontingens feladata a tartomány stabilitásának erősítése, illetve a demokratikus elvek érvényesülésének elősegítése. Az uniónak 120 napos – 4 hónap – átmeneti időre van szüksége, hogy a misszió fokozatosan átvegye a jelenlegi ENSZ kontingens feladatait.
Európai Bizottság
Az Európai Bizottság a hét folyamán javaslatokat fogad el a spanyol, a görög és az ír stabilitási programokkal kapcsolatban, valamint véleményezi Dánia és Litvánia konvergencia programját is.
Vladimir Spidla szociális és foglalkoztatásért és Danuta Hübner regionális politikáért felelős biztos az EU strukturális alapjainak ellenőrzési stratégiájáról tesz majd közzé javaslatot.
A Bizottság pénteken (2008. február 22.) terjeszti elő éves foglalkoztatási jelentését, amely az a foglalkoztatás helyzetéről, a főbb reformokról, valamint kihívásokról szól, és tartalmazza az európai munkaerőpiac teljesítményének legfrissebb mutatóit.
Európai Parlament
Az Európai Parlament plenáris ülésén a képviselők szavaznak a Lisszaboni Szerződést és annak mielőbbi ratifikálását támogató jelentésről, valamint a termékforgalmazás hatékonyabb szabályozásáról. Az EP vitázik a koszovói helyzetről és az uniós kifizetések átláthatóbbá tételéről is.
A hétfői (2008. február 18.) ülésen várhatóan kihirdetik azt az EP-képviselők többsége által aláírt írásbeli nyilatkozatot, amely a nagy áruházláncok piaci erőfölénnyel való állítólagos visszaéléseinek kivizsgálását sürgeti.
A Parlament ezt követően vitázik az uniós kifizetések átláthatóságának növeléséről és a csalás elleni küzdelemről szóló jelentésről. Szó lesz továbbá a terroristák toborzásának megakadályozásáról, az európai cégek piacra jutási feltételeinek javításáról, az unión belüli termékforgalmazás új, hatékonyabb szabályrendszeréről, valamint a lisszaboni stratégia megújításáról.
Szerdán (2008. február 20.) a Lisszaboni Szerződés által bevezetett módosításokról valamint a közösségi jog végrehajtásáról folytatott vita után a koszovói helyzetet értékelik a képviselők. Ezt követően az Európa demográfiai helyzetéről szóló jelentés lesz napirenden.
Az Európai Parlament a héten várhatóan elfogadja a Bizottság által javasolt rendelettervezetet az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) létrehozásáról.
Csütörtök (2008. február 21.) délelőtt a képviselők a kohéziós politikát értékelik és szavaznak a gázai helyzetet elemző állásfoglalásról is.