szomszedok jogai


itya # 2009.03.07. 20:09

pár ezer ft-ért lehet kapni ultrahangos riasztót(kutyára,macskára is jó)
emberi fül nem hallja,az állatot viszont nagyon zavarja

bimba # 2009.03.08. 15:54

Elég lenne ha csak egy petárdát dobsz a kutya fejére,soha többé nem fog abba a sarokba menni ugatni.

andibaba # 2009.03.11. 23:08

Tisztelt Fórumozók!
Szakértői segítségre lenne szükségem.
2007 decemberében megvásároltam édesanyámmal együtt egy társasházi lakást. A ház 2004-ben épült, és akkor még minden lakó a házban első tulaj volt, mi is az első tulajtól vettük meg a lakást. A ház építésekor a lakók kiépítettek az udvaron 2-2 kocsi beállót, amiket akkor szét is osztottak a lakók között. Mi abban a "szerencsés" helyzetben voltunk, hogy akitől mi vettük a lakást, az két beállóval rendelkezett, ugyanis a mellettünk lévő szomszéddal közösen építették ki az egészet, de később a szomszédunk lemondott a használati jogáról az előző lakó javára. Ezt mindenki el is fogadta, tiszteletben is tartotta, és így is éltek évekig, egészen, míg mi be nem költöztünk. Eleve olyan lakást kerestünk, amihez autóbeálló is tartozik, a lakás többszöri megmutatásakor és a vételkor is ki lett hangsúlyozva, hogy a 2 beálló hely használati joga is ránk száll az ingatlan megvásárlása által. Persze ebben az előző tulajjal állapodtunk meg, de neki sem jelezte senki sem a házban, hogy igényt tartana a helyekre, amikor aláírták egyesével az elővásárlási jogról való lemondó nyilatkozatot, és nekünk sem jelezték miután beköltöztünk. Beköltözésünkkor egy kocsival rendelkeztünk, amivel rögtön be is álltunk az udvarra. Nem sokkal később vettünk még egy kocsit, és nagyjából egy időben ezzel egy garázst is béreltünk az egyik autó számára, így a beállót továbbra is egyetlen kocsival használtuk. Ekkor kezdődtek a problémák, ugyanis az egyik lenti szomszéd elkezdett önkényesen beállni a helyünkre. Ez a szomszéd a közös területek kiépítésekor közölte több tanú előtt(lakók), hogy egy követ sem hajlandó letenni az udvaron és nem is tart igényt a kocsi beállók használatára. Beköltözésünk utáni pár hónapig ezt be is tartotta, de akkor valami oknál fogva meggondolta magát, és azóta önkényesen áll be akár napokra is a mi helyünkre. Tény, hogy bár nagyon szűkösen, de elférne egymás mellett két kocsi, bár ha a két kocsi közül az egyik szélesebb típus, akkor már nem. Mi több okból sem szeretnénk osztozkodni ezekkel a szomszédokkal, többek között vélt jogunk miatt sem, miszerint ez a két hely a mi használatunk alatt áll. Nehezíti a helyzetet, hogy ezen szomszédok nem éppen intelligensek, és akkor még szépen is fejeztem ki magam. Ebből az okból kifolyólag a közös képviselő is kerüli a konfrontálódást velük, és csupán annyit reagált a problémánkra, hogy: "Hát, végül is két kocsi is elfér ott, ha ügyesek vagytok." Nos, nekünk két kocsink is van, és senkire sem tartozik, hogy most éppen egy bérelt garázsban tartjuk az egyiket, meg nehogy már más döntse el helyettünk, hogy ki és mikor áll be a helyünkre. Elég néha csak egy órára elmennem otthonról, már ők állnak a helyemen. Jó időben átengedem a parkolót a szomszédoknak kocsi mosás céljából, ez mindig is így volt, ezzel nekem sincs problémám, de azt nem tudom lenyelni, hogy kitúrjanak rendszeresen napokra a saját helyemről úgy, hogy ezek az emberek vannak megsértődve, ha szóvá van téve a dolog. A társasházi megállapodás alapján mindenki az ingatlanának arányában jogosult a közös területből, ami szerintem szintén a mi malmunkra hajtja a vizet, mivel mi dupla akkora lakásban lakunk, mint az önkényes autóbeálló használó szomszédék.
Tehetetlenségemben már arra is gondoltam, hogy jogi frázisokkal felszerelve állok eléjük, úgy, mint a szóbeli megállapodás, a ráutaló magatartás, vagy éppen a szokásjog, de egyáltalán nem vagyok jártas a témában, nem tudom mit tehetek.
Kérem, segítsen valaki!
Előre is köszönöm!

monalisa1 # 2009.03.12. 00:51

Nem az egyes lakások alapterülete- hanem a lakások száma határozza meg a rendelkezésre álló helyek "szétosztását".

Azzal hogy xy anno nem vette igénybe az őt megillető helyet, az az ő dolga volt. (Az is, hogy a többiek elnézték a lustaságát a munkálatoknál...) Ettől függetlenül az udvar nem lett sem kisebb sem nagyobb.

A lakás adásvételi szerződésében nem rögzitődött, hogy plusz egy férőhely kizárólagos használatára szereztetek volna jogosultságot, nem.

Egy társasháznál - de egyébként is - általában szokásjog alakul ki a kocsibeállók kérdésében, és érvényesül is.

Egyébként nem tudom minek vitatkozni: az egyikőtök beáll orral a másikótok farral, és mindjárt van mindkét kocsinak elegendő hely - tessék
begyakorolni...

Ami az intelligencia kérdését illeti, nem mindig az az okos aki képzeli magáról...

Nagylakás + két autó, a másik lakótárs meg húzza meg magát - gondolod?

Bocs, de nekem ez a véleményem.

Monalisa
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2009.03.12. 00:55

A beálláskor a visszapillantót be lehet hajtani - jobb kocsikon már motoros müködésű -, így az is 10-10 cm helyet "szorít" az egyes karosszériáknak.

andibaba # 2009.03.12. 08:16

Kedves monalisa1!
Köszönöm gyors válaszodat.
Nem állítottam, hogy jogos a felháborodásom, pont ezért is kértem tanácsot.
Szokásjog alapján -amit te is említettél- minket illet mind a két hely, és nem fogok senkitől sem bocsánatot kérni, mert nagyobb lakásban lakunk, amit nem egy tetőéri körpanorámás luxusplayboy kecónak kell elképzelni, hanem erkéllyel együtt kb. 65nm-es, teljesen normális, néhol penész falú lakásnak.
A kocsim pedig egy 18 éves Opel Astra, nem egy Volvo S80, és sajnos még a visszapillantóját sem lehet rajta behajtani...De eleve be sem tudok állni a parkolóba, mert legtöbbször KÖZÉPRE áll be az említett szomszéd.
A problémám így is áll, azaz, ha mind a két kocsival be akarunk állni az udvarra, ezt miattuk nem tehetjük meg.(Ugyanis nem tudjuk meddig leszünk képesek finanszírozni a garázs bérlését.)
Továbbá, akkor itt mi át lettünk verve, amikor azt állították, hogy az ingatlan megvásárlásával ránk száll az parkolók használati joga. Ezt pedig mi bekalkuláltuk a vételárba is, most akkor ki fogja nekünk ezt kifizetni????
Az intelligenciára vonatkozó megjegyzésem pedig nem egy felszínes megállapítás volt, vagy direkt sértés, amit csupán a parkolóhasználatra alapoztam. Az egész ház ezen a véleményen van, de ez mindegy is a történet szempontjából.
Mindenesetre köszönöm még egyszer a gyors reakciót, csak sajnálom, hogy az esetleges előítélek miatt a "problémám" háttérbe került.

Pjotr # 2009.03.12. 08:34

Monalisa hsz-ével ne foglalkozz, ő már csak ilyen...
Tud ilyen jogi tanácsokat írni, hogy vegyél legalább 6-8 millás kocsit, mert akkor motorosan be lehet hajtani a tükröt....

Én azt nem értem, hogy amikor vettétek a lakást, az ügyvédet nem kérdeztétek meg erről?
Az a baj, hogy a parkolóhely nem került a tulajdonodba, ezt a megvételkor nem mondta el az ügyvéd?
Az, hogy valaki egyszer X forintot befektet a parkoló kialakításába, nem jogosítja fel a közös tulajdon örökös használatára.
Azt sem értem, hogy hogyan kalkulálhattátok bele a vételárba a beállóhelyeket, hiszen az nem volt az eladó tulajdonába, így el sem adhatta volna.

Ki fogja kifizetni? Szerintem senki, ha esetleg bele van írva az adásvételi szerződésbe, akkor ha olyan a megfogalmazása, akkor esetleg felmerülhet az ügyvéd felelőssége is, bár ennek nagyon kicsi a valószínűsége.
Valószínűleg ti a beállóhelyek használati jogáért fizetettek, amiért csak akkor lett volna szabad pénzt adni, ha az valahol a társasháznál is írásban rögzítve van.

mmcr # 2009.03.12. 09:59

Üdvözlök mindenkit! Tanácsot szeretnék kérni a szomszédommal kapcsolatban, lényegében két fő problémám van:

  • A kedves szomszédasszony prostituált, "szakmáját" otthon űzi, ami napi több rosszarcú "vendég" látogatását jelenti. (Néha elviszik autóval, azután visszahozzák...) Ez egyrészt minket eléggé zavar mind erkölcsileg, mind biztonsági okokból, valamint sűrűn előfordul nálunk a kiskorú unokaöcsém is. Nemrég egy ügyész barátom tanácsára elkezdtem felírogatni a "vendégek" rendszámait, illetve a látogatásuk időpontját, azonban nem vagyok biztos benne hogy az egészségemnek jót tenne ha ezeket valaha is felhasználnám. Kérdésem, hogy mit lehet az ügyben tenni, esetlegesen névtelenül? Mint írtam elég durva alakok veszik igénybe a szolgáltatásait...
  • Szemből nézve a bal oldalon szomszédom, és múlt héten közölte hogy fel fog jelenteni, mivel nem tud nyugodtan játszani a macskájával a kertben, mivel két rottweiler kutyám ugrál a kerítésre (ami egy szanaszét rozsdásodott ezeréves drótkerítés, amit éppen a kutyák miatt erősítettem meg saját költségen), és ez bizony jaj de nagyon veszélyezteti őt. Szerném leszögezni, hogy a kutyák semmiképpen nem tudnák átjutni, illetve jó nevelésüknek köszönhetően max megnyalogatnák az idegent...:) Dehát a macska az macska.... Azzal teljes mértékben tisztában vagyok, hogy jogi úton nem tud velem mit kezdeni, attól azonban nagyon félek, hogy rosszindulatból megmérgezi a kutyákat, aztán meg már hiába perelem be érte, a két kedvencünket az nem fogja visszahozni. Felszólított, hogy építsek kerítést, aminek a költségeibe Ő ugyan nem tud beszállni, mert "segélyből él"....

Esetleg valami ötletet kaphatnék ezen problémák megoldására? A kerítés építését megkezdtem, melynek költsége kb 400.000 ft lesz, mindezt csak azért, mert féltem a kutyákat ettől az elmebetegtől, és inkább koplalunk pár hónapig, csak nekik ne legyen bajuk..

andibaba # 2009.03.12. 10:29

Kedves Pjotr!
Köszönöm a válaszodat.
A vételárba mi ezt nem tételesen kalkuláltuk bele, hanem az alkudozás folyamán adtuk meg a magasabb árat a két autóbeálló miatt, elvégre jó vételnek tűnt...(Ha pedig egyszer el akarjuk adni a lakást, akkor csáberőként sem utolsó a két udvari kocsibeálló.)Az ügyvéd előtt pedig mint szokásjog volt emlegetve a dolog, amit a hosszú évek kialakult és bevett szokására, a lakóközösség beleegyezésére, és nem utolsó sorban egy olyan papírra alapoztak, amiben az emlegetett szomszédék írásban lemondtak a parkolók használatáról.
Ehhez a házban mindenki tartja is magát, mindenki el is fogadja, senkinek sincs baja vele, csak ezeknek a szomszédoknak, pedig ahogy említettem, erről ők még írásban le is mondtak...

dzanya # 2009.03.12. 13:27

Kedves Fórumozók!

A segítségüket kérném! Drága jó szomszédom feljelentett zaklatásért, amit az ügyészség megszüntetett. Most panasszal él. Azt hittem vége lesz, de sajnos folytatja a leányzó. Nagyon gondolkozom rajta, hogy feljelentsem-e becsületsértésért, rágalmazásért. Röviden a történet. Két kisfiam van, akiknek délutáni alvásideje van, amit ők nem tartanak tiszteletben. Minden hétvégén, reggeltől-estig dübörög át a basszus. 2 éve vagyunk szomszédok (új lakópark), beköltözésünkkor mindenkit megkértünk, legyenek ránk tekintettel. Velük sajna kezdettől rossz a viszonyunk, így nem tudtunk szót érteni soha.Párszor szóltam nekik, egy esetben a rendőrséget hívtam segítségül. Erre feljelentés volt a válasz. Mit tehetnék, hogy végre nyugalomban élhessünk? Elköltözni nem tudunk, az új feltételekkel nem kapnánk már hitelt. Háborúzni nem szeretnék, de nem is hagyhatom, hogy mindent megtegyenek velünk!
Előre is köszönöm a segítségüket!

üdv.
Egy ANYA

nanemaaa # 2009.03.12. 13:28

andibaba
Meg kell, hogy mondjam, kicsit értetlenül állok a dolgok előtt.
Először, mert társasházról beszélsz, ugyanakkor a tualjdonosoknak le kellett mondaniuk az elővásárlási jogukról...ami társasház önálló ingatlan esetében nincs. Ha lenne társasház, akkor a szmsz-ében, vagy más néven a házirendjében szabályozhatná a telek használatát. Ha ilyen nincs, akkor kénytelen leszel tudomásul venni, hogy az udvar, a társasház egyéb, a törvényben meghatározott részével egyetemben a tulajdonosok osztatlan közös tulajdonát képezi, így annak használatától egyik tulajdonostárs sem zárható el. Ez ugyancsak igaz az egyébként is osztatlan közös tulajdont képező többlakásos ingatlan esetében is, azzal a különbséggel, hogy ott szmsz sincs. A fentiek alapján, ha ezt az ügyvéd (te vitted???...vagy az eladó?) a kifejezett kérdéseid ellenére sem mondta, akkor átvert. Ha ezt bizonyítani tudnád, akkor mehetnél esetleg a bíróságra a szerződés érvénytelenítésére (kevés eséllyel)... valamint az ügyvédre panaszt tehetnél a kamaránál. Szokásjog új belépő esetén szerintem nincs, neki még nincsenek szokásai. Ha a tulajdonosok között valamiféle szerződés lett volna érvényben, azt is újra kellettvolna kötni a szerződő felek között beállt változás következtében. A megoldás a jelenlegi állás mellett nem tűnik biztatónak.... marad a béka, melyet le kell nyelni.

nanemaaa # 2009.03.12. 13:38

dzanya
Rengeteg fórumtéma volt már ebben a témakörben. Sajna értelmes megoldás nincs. Lehet jelentgetni, jegyzőnél birtokvédelemért, csendháborításért...netán be is lehet perelni, de értelmes változás ettől nem várható, a háború max elmérgesedik. A legegyszerűbb és leghatékonyabb eljárás, amit itt ajánlani szoktak és biztosan majd megint írnak bevált technikákat is, hogy meg kell keresni a szomszéd gyenge pontját, és visszaadni neki, hogy a saját bőrén érezze milyen az, ha valaki nincs tekintettel a másikra. Persze ez akkor műkszik, ha e miatt viszont a többi társtulajdonos nem fog ellened fordulni.

dzanya # 2009.03.12. 14:05

Köszi nanemaaa!
Párszor már próbáltam hatni rá, hogy egyszer neki is lesznek gyerekei, nem kéne másokét csesztetni. Neki nem lesz, és ezt komolyan is gondolja. Jogász a csaj, olyan feljelentést írt ellenem, hogy még én is elgondolkoztam rajta, mit tettem. SEMMIT. Nem rongáltam kerítést, nem fenyegetőztem, nem csaptam le a vill.óráját, és nem szedtem ki a szaros számláit a p.ládából.
Már nem merek szólni semmiért, pedig dübörögnek le reggel 6-kor a lépcsőn (sorház-ők az 1, mi a2-es lakás), hétvégén a zene. Tényleg kezd nagyon elegem lenni, főleg, hogy azt hittem marad a seggén, nem folytatja a feljelentési ügyet.

andibaba # 2009.03.12. 14:49

Köszi a választ nanemaaa.
Sajnos előttem is kezd kirajzolódni,hogy ezt tényleg le kell nyelnem.
Én arról tudok, hogy amikor az előző tulaj eldöntötte, hogy el akarja adni ezt a lakást, akkor alá kellett íratnia egy nyilatkozatot, melyben a többi lakó kijelentette, hogy nem akarja megvenni ezt a lakást és hozzájárul ennek eladásához.
Erről ennyit tudok.
Az ügyvéd nem nagyon foglalkozott ezzel a parkolós dologgal, mivel nem volt leírva sehova, hogy mi kapunk két beálló helyet. Ő is azt mondta akkor, hogy ezen helyek használati jogát akkor mi visszük tovább. Egyszerűnek tűnt ez akkor: eddig az előző tulaj használta a két helyet, ez hozzá tartozott, mármint az ő ingatlanjához, és ezt a használati jogot átruházta ránk, mint új lakókra. Ezzel senkinek sem volt a házban problémája, mert a parkolók kiosztásakor ebbe mindenki beleegyezett, illetve a már sokat emlegetett szomszéd írásban le is mondott a használatról. És évekig tartotta is magát ehhez...
Igazából magával az elintézés módjával is bajom van, mert szó nélkül beállni más helyére nem igazán baráti gesztus, így még arra az egy helyre sem tudok sokszor beállni, ami amúgy ténylegesen "megilletne", mert a kocsival valahogy sosem tud úgy beparkolni, hogy odaférjek mellé. Bár őszintén megmondom, hogy nem is nagyon szeretnék mellé állni, de ez már tényleg az én bajom. Valamiféle jogszabályban bíztam volna, ami az én segítségemre lenne, de úgy látszik, hogy a szóbeli megegyezés, az, hogy ők írásban lemondtak a használatról és az, hogy ez egy bevett szokás, egy kialakított rend, nem segítenek nekem...
De köszönöm a segítségeket!

nanemaaa # 2009.03.12. 15:00

Még egy dolog. Megtudhatod, hogy társasházban, vagy többlakásos ingatlanban vagy tulajdonos, ha megnézed a tulajdoni lapot. Ha a lakásnak van külön helyrajzi száma (albetétje) akkor társasház. Ha csak egymás alatt sorakoznak a tulajdonosok a teljes területhez viszonyított tulajdoni hányaddal, akkor osztatlan közös az egész ingatlan. Ha társasház és max 6 lakásos, akkor a tulajdonosokon múlik, hogy megalkotják-e az szmsz-üket. Nagyobb társasháznál kötelező.
Ha mindenki hajlik a jóra, akkor megoldás lehet még, ha az udavaron felfestésre kerülnek a parkolók, netán kulcsos billenős zárral. De ehhez közös megegyezés kell.

andibaba # 2009.03.12. 15:26

nanemaaa
Ez egy társasház, ami 9 lakásból áll. És valamiféle hitelproblémák miatt kellett ezt a "lemondó nyilatkozatot" aláírni a lakóknak, vagyis nagyon nem értettem a problémakört akkor sem, és most sem.
Igazából nem szeretnék én kakaskodni itt házban, mint viszonylag új lakó, így a parkolók felfestését nem akarom én kezdeményezni.
A beállóhelyek kulcsosak, mármint mivel rögtön az utcáról lehet oda beállni, egy kerítés, vagyis pontosabban kapunk van, de ehhez mindenkinek van kulcsa, hogy ott moshassák le a kocsikat, ha úgy akarják. No meg a kedves szomszédok, hogy beálljanak oda, amint én elmegyek..:)

BMW FAN # 2009.03.14. 11:59

Sziasztok.

A köv kérdéssel fordulnék hozzátok.

Nos ez a dolog elég régóta húzódik.Kb 10 évvel ezelőtt a szomszédom épített a háza mellé egy garázst,amiről kiderült hogy csak 2.50 méterre van a házamtól.Nem szóltam neki miatta.Majd tavaly nyáron a garázs és a házam közti részt lebetonozta,és vagy 40 cm rel megnövelte a a talajszintet,így a házam alapjának vízelvezetése kissé problémássá vált,de majd gondoltam megoldom.És akkor jött az újabb dolog.Kerítést húzott a házamtól 40 cm re,a megyétől,és előre pedig egy közel 2 méteres tégla kerítést épített (bazi szép lett) és nem mellék épület mellé hanem az egyik szobám falához.Megjegyzem az egész utcában ilyen tégla tákolmány sehol nem látható,így at utcaképet is szépen befolyásolja.És akkor kezdődik minden előröl,kitalálta hogy ő abba a 2.50 méterbe fatárolót és egyéb tárolót akar csinálni,és akkor itt mondtam azt hogy NEM.Jelzem ez nem melléképület,ez az egyik szobám falánál van,de ő csak bepakolt oda minden lomot.No akkor a mai napon lett végleg elegem belőle.Megérkeztek a munkások akik a ház szigetelését végeznék,de hoppá a 40cm be a gép nem fér be!És (Drága) szomszédom a minket meglátván már fut is ki a házából,és jelzi hogy itt nem csinálunk semmit.Kérdem én akkor hogyan végezetesek bármilyen munkát a házamon?Bármit megtehet? A talajszint emelés a tákolmány?
A helyi önkormányzat szerint teljesen legális amit csinál.Többszöri megkeresésünkre is ezt a választ kaptuk,megteheti!

Mellékelek néhány képet

http://kepfeltolto.hu/i/?…
http://kepfeltolto.hu/i/?…
http://kepfeltolto.hu/i/?…

Válaszotokat előre is köszönöm

Üdv BMW FAN

monalisa1 # 2009.03.14. 20:25

Már nem haragudj, de a harmadik képen látható "végeredmény" nem estétől reggelig pár órai munka eredményeként jött létre - hogy esetleg nem vetted volna észre, tehát ha te előbb elvégezteted a házad utólagos szigetelését, azt követően a szomszéd azt csínál(tat)hat a saját portáján ami neki tetszik.

Ezzel szemben csak "nézted" hogy ő mit is csínáltat, és most amikor már kész tények elé vagy állítva, utólag jössz a panaszolással...

Tehát van 40 cm a házad és a kerítés közt, ez tényleg nem sok... A szomszéddal megegyezve, ideiglensen el kell bontani a drótkerítést és nem gépi- hanem kézi munkával elvégezni a házad utólagos szükséges szigetelését.

Mível ezt a többletkölséget a szomszéd udvarának feltöltésének köszönheted (...) a drótkerítés utólagos kijavítása/költsége kvázi az ő dolga lesz.

Legalább is én ekként látom a dolgokat.

Ja, a szomszéd garázsát nem lehet látni egyik képen sem, pedig mint írtad: elsőre az készült el.

A téglafal keritéssel meg valószínűleg nincs semmi probléma, be kell pucolni oszt rendben.

Monalisa
laikus hozzászóló

BMW FAN # 2009.03.15. 10:00

Köszönöm a választ,Monalisa1

igen,nem reggeltől estig csinálta ezt tény.De én akárhányszor jártam az önkormányzaton mindig azt a választ kaptam hogy megteheti ezt.Sőt állítólag még a 2.50 méterbe is bepakolhat bármit.Ezért vagyok erre kíváncsi hogy ez mind legális e?A másik dolog hogy nekem akkor kell valamit csináltatnom ha ő neki jó?Nekem most támadt kedvem szigeteltetni,nem tavaly,és ha festeni meg jövőre szeretnék.Szal ezt nem értem.

A másik dolog,"Békés" megegyezés lehetősége az egyenlő a 0 ával.Nem szeretnék az ő szintjére süllyedni.

Kép a garázsról

40cm az enyém,akkor a garázs 2m.re van tőlem
http://kepfeltolto.hu/i/?…
http://kepfeltolto.hu/i/?…

Üdv BMW FAN

monalisa1 # 2009.03.15. 19:07

Garázst én nem látok (...) legfeljebb a kerítés és a ház közötti 2 m-es lebetonozott szakaszra lehet beállni az autóval, mindenközben nem tudom elképzelni hogyan lehet oda beállni az utcáról a téglakerítés miatt...

Igazad van, őneki előbb lett ötlete felbetonozni a területét - aminek okán nagy esőben vízátfolyás lehet a házad tövébe -, neked meg emiatt utólag támadt "kedved" a szigetelést elvégeztetni.

Bocs de ezt a két szomszédnak egyeztetni kellett volna előre...

Írj az önkormányzatnak egy egy tértis levelet - tehát a továbbaikban ne a személyes bemászkálások -, melyre hivalból választ kell adjanak, és ha neked az nem tetsző, jogod van apanaszolást folytatni felsőbb fórumon - végső sorban akár perre is menni miatt. (Nem a szomszéddal hanem az önkormányzattal, illetőleg I.r. alperes az önkormányzat II.r.alperes a szomszéd.)

Dobókocka # 2009.03.17. 07:39

Sziasztok!

Nagyon röviden írom le, mi a gondom.
Osztatlan közös tulajdonon, az egyik szomszéd azt kéri a másik 3 lakás tulajdonosától, hogy az ő lakásának érintésvédelmi felülvizsgálatát és helyreállítását végeztesse el a többi 3 tulajdonos!
Van megosztási rajz, amit ez a szomszéd is aláírt, hogy mindenki a maga területéért felel.
Ráadásul az Önkorm. Építéshatósági Osztálya szólította fel minket, 50-500.000-Ft bírságig jelezve mi lesz ha nem lépünk.
Nem értem mi jogon kéne ezt nekünk kifizetni.
Köszönettel várom a tapasztalatokat.
DKocka

monalisa1 # 2009.03.17. 18:01

Biztos régi a ház, amikor épült még mások lehettek a villamoshálózattal kapcsolatos előírások. Azóta eltelhetett jónéhány évtized...

Az érintésvédelem azért kell mert egy esetleges rövidzárlat és/vagy villámcsapás és kiéghetnek a lakások., leéghet az épület, rossz esetben a szomszédos épületek is.

Akinek saját lakása és/vagy háza van annak mindig van gondja- költsége vele...

Monalisa
laikus hozzászóló

Pjotr # 2009.03.17. 18:04

De hogy a többi tulajdonos fizesse ki egy másikét??
Mindenki fizesse a sajátját meg a közös részt.
A szomszéd meg kérje csak nyugodtan, hogy fizessetek.

fako # 2009.03.18. 22:23

Hali mindenkinek.Van két problémám és abba szeretnék segitséget kérni.Az egyik problémám az hogy a szomszédom felhúzott a háza mellé épületeket nagy tetővel.És az összes eső víz a tetőről hozzám folyik be.Ezzel csak az a probléma hogy a házam és az udvaroim is gödörbe van és megáll a víz.A másik problémás szintén a épűletekből adódik.Még pedig hogy az épűletek annyira magasak hogy szinte egész nap a telkem árnyékba van.Eből kifolyolag semi növény nem él meg normálissan és még csak egy medencét se lehet felállitani az udvarba mert csak addig van egy kis napsütés,Míg a nap pont fölöttünk van.Azt szeretném tudni hogy esetleg a problémáim megoldására van e valamilyen út.Mert sajnos békés utat a szomszéddal nem találta.Van-e esetleg valami törvény vagy valami amihez lehet nyulni.Mert sajnos hogy árnyékba van a telkem ez az értékén is változtat.Segiségeteket előre is köszönöm.

nanemaaa # 2009.03.19. 11:17

Csapadékvíz ügyben 2 lehetőséged van:

  1. A helyi építési hatósághoz fordulhatsz az építési ügyben, többek között, hogy a tetőről lefolyó csapadékvizet a saját telkére vezesse vissza
  2. Helyi jegyzőhöz, hogy vízügyi hatósági jogkörében hozzon döntést s csapadékvíz elvezetés és elszikkasztás módjáról.

Az értékcsökkenés már más tészta, az simán polgári peres ügy.... így abban bíróság.