szomszedok jogai


efi99 # 2010.10.24. 20:56

A teendő az, hogy havonta bediktálod hasraütésre (vagy havonta egyenletes fizetést kérsz kalkulált mennyiséggel és akkor diktálni sem kell), aztán amikor meg jönnek korrigáló leolvasásra évente, akkor a vízműves muksót úgyis be kell engedje.
Az én vízórám pl a saját telkemen van, de még egyszer sem néztem, mennyit mutat...
További előny, hogy a szomszédot szétveti majd az ideg, hogy így megszívattad (ne felejtsd el neki átkiabálni: legyél boldog a vízóraaknáddal!)

MajorDomus # 2010.10.25. 17:30

Ez is megoldas. Ismered az atlagos fogyasztasodat, arra allitsf be az eloleget.

Willowman # 2010.11.03. 16:06

Köszönöm a tanácsokat!

betti22 # 2010.11.07. 16:29

Tisztelt Ügyvéd Úr,Hölgy
Van egy hármas közös udvar melyben a a romos mellék épület az első szomszéddal közös és a hátsó lakó villanyát évekkel ezelőtt rátették.Mellék épűlet össze fog dölni (és életveszélyes) mellyel együt a villany leszakad.
A villany vezetéket el kellene távolitani ahhoz hogy a kényszerbontási engedélyt megkapjuk.Kérdésünk az lenne hogy kit terhel a felelősség és az anyagi vonzata a dolognak.Mert a hátsó szomszéd nem érzi érintettnek a dolgban magát,az elő szomszéd is elzárkózik a dologtól.Segitségét,tanácsát kérném kihez fordulhatok,hogy intézzem a villanyt,a bontást és hogy az érintettek is vegyék ki a részüket az anyagiakból.Válaszát köszönöm tisztelettel Nagy Bernadett

Grád András # 2010.11.07. 16:54

Kedves Betti22!

A leírtak alapján úgy sejtem, osztatlan közös tulajdonról van szó, ahol valamennyi költség a tulajdoni hányadaik arányában terheli a tulajdonosokat. Elvben bármelyikük kifizetheti az egészet, és követelheti a többi tulajdonostól a rá eső rész megtérítését. Más kérdés, hogy nem biztos, hogy érdemes párezer forint miatt pereskedni. Ha pedig valamihez a hozzájáruló nyilatkozatukra lenne szükség, amit ők alapos ok nélkül megtagadnak, akkor jognyilatkozat pótlása iránt lehet a bírósághoz fordulni. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

MajorDomus # 2010.11.07. 21:04

Bontsák le, a költségeke utolag behajtjatok.

bolondmelós # 2010.11.07. 22:28

Willowman: attól félek, hogy egyszer besokall, és megrongálja az órát, vagy szablytalanul az óra mögött el kezd vételezni, a te károdra.

lonelyplanet # 2010.11.07. 23:04

Kedves Fórumozók!
Segítségüket, tanácsukat szeretném kérni!

Szomszédomban lakó egyedülálló hölgy folyamatos provokáló, zaklató magatartást tanúsít. A házban minden lakó, de főleg az én nyugalmam zavarja örült kirohanásaival, üvöltözéseivel.
Összességében olyan kihívó közösségellenes magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban (jogos) megbotránkozást vagy riadalmat keltsen. Összeférhetetlenséget tanúsít, lakótársaival rendszeres veszekedést provokál, hangoskodik a lépcsőházban, feszültségben tartja a közösséget.
Félek tőle hogy elmeállapota nem egészséges és tartok tőle, ha rosszabbra fordulna az akár tragédiához is vezethetne...
Beszélni természetesen nem lehet vele mert zavart összevisszasággal válaszol és inkább ordítozásban, "kurva anyázásban" tör ki.
Rendőrség tudomásom szerint csak akkor tud fellépni, ha "vér folyik".
Feljelentést ha jól gondolom önkormányzathoz=csendháborításért, bírósághoz=zaklatásért tudnék tenni, de úgy látom reménytelen és nem is hozna semmi megoldást.

Kérdéseim önökhöz:

  1. Mit tehetnék annak érdekében, hogy a kulturált és békés együttélést fent tudjam tartani (tovább már nem tudok nem tudomást venni a hölgyről, szitkozódásai/provokációja elől "elmenekülni")
  2. A (Bolondok házába juttatást) illetve a gyámság alá helyezést hogyan lehetne kezdeményezni, "elintézni"?
  3. Ha jól tudom (sajnos) a gázspray használatát tiltja a törvény, igaz ez? Paprika spray engedélyezett? Rendőrök nemhivatalosan azt tanácsolták alkalmazzak bármilyen háztartásban található spray-t/dezodort ha az őrült támadna és persze ha túlélem akkor hívjam őket...

Köszönöm előre is segítségüket!
Tisztelettel,
A.T.

betti22 # 2010.11.08. 10:37

Válaszát köszönöm
Annyival egészíteném ki hogy ez egy hármas közös udvar
melyben a középső lakok vagyunk és az utolsó lakóé
a villany vezeték ami az első lakóval közös mellék épületen van.Ezért érdekelne hogy a hátsó lakot érinti e anyagiakban a villany levétele vagy minket mert az épületet minden képen le kell bontani az állapota miatt,de a saját villanyában nem érzi anyagiakban érintettnek magát.Bár ha összedől mindenkinek nagyobb kára lesz ezt szeretnénk megakadályozni ha sikerülne kideríteni ki fizessen,mert az Eon szerint 60ezer ft köröl van a levétel,és ezt soknak találja a hátsó lakó.Válaszát köszönöm tisztelettel Betti22

MajorDomus # 2010.11.08. 22:15

Irtam már, 3 fele megy a koltseg.

MajorDomus # 2010.11.08. 22:18

Ha zavart elmeju,gondnoksag ala kell vetetni,önkormányzat igazgatási osztály.

MajorDomus # 2010.11.09. 18:59

Én nem axt irtam hogy o vetesse gondnokság ala a szomszédot.csak axt hogy mo a megoldás, es hova forduljon. Sajnos nekem is van ilyen ügyem.

kumm # 2010.11.15. 18:05

Kedves Fórumozók!
Egy ötlakásos társasházban lakom. Szeretném a saját részemhez tartozó falat leszigetelni, mert vizesedik, és penészedik is elég rendesen. A többi lakó nem tart erre igényt. A fal a szomszéd telkére néz. A szomszéd egy növényt futtatott fel a falra, mert az szebb látvány, mint a fal. Mikor közöltük vele, hogy mit szeretnénk nagyon segítőkész volt. Később viszont közölte, hogy nem enged be a telkére, csak akkor, ha a többi lakó is megcsináltatja a szigetelést. (állítólag az önkormányzatnál azt mondták neki, hogy ne engedje meg). Tudom, hogy van a Ptk-ban a szomszéd jog, mely alapján be kéne engednie. Kérdeztem az önkormányzatot is, ott azt a választ kaptam, hogy polgári peres eljárást kell indítanom ellene, ők nem tehetnek semmit. Mit tudok csinálni?
Köszönöm
Kitty

MajorDomus # 2010.11.15. 21:30

Először talan a szomszédaid hozzájárulásat sxerezd be, hogy a ,kozos tulajdonú falhoz hozzanyulhass. Lásd társasházi törvény

kumm # 2010.11.16. 09:41

A szomszédok hozzájárulása meg van, azzal nincs probléma. Az én problémám azzal a szomszéddal van, akinek be kéne engednie.

nanemaaa # 2010.11.16. 11:21

kumm
Neki se kezdj, mert a szigetelés nem nyúlhat át a szomszédos telekre, mert sérti az építésügyi szabályokat. Magyarán az építési hatóság ha tudomást szerez róla, le is szedeti.
A határfal egyébként is a társasház osztatlan közös tulajdona, melyhez neki is hozzá kellene járulnia. Ha csak a saját lakásodat akarod szigetelni, azt a társasház és a szomszéd hozzájárulása nélkül csak belülről teheted meg.

MajorDomus # 2010.11.16. 18:25

Erre utaltam az elobb

MajorDomus # 2010.11.16. 18:25

Erre utaltam az elobb

efi99 # 2010.11.16. 19:11

A futónövényről bezzeg vígan csordogálhat az esővíz a falon, mert a szomszédnak szabad...
Bizonyára jót tesz a fal vizesedésének is.

MajorDomus # 2010.11.16. 21:28

Arra is van megoldás, birtokvedelmi eljárás, ce egyszerubb megegyezni.

efi99 # 2010.11.16. 22:05

Vagy kölcsönösen megzsarolni egymást, abból is születhet jó megegyezés.

MajorDomus # 2010.11.16. 23:09

Altalaban a bíróságon

kumm # 2010.11.17. 17:07

Azért vannak érdekes törvények. Jogos, hogy ne nyúljon át a szigetelés másnak a birtokára, ezt elfogadom. De az azért egy kicsit szemétség, hogy ő a növényt meg felfuttathatja a falra. Már a növény lassan ott tart, hogy a tetőcserép alá furakodja magát. Próbáltunk már ellene tenni, még a jegyző is megnézte, de semmi. Majd ha a tetőben is kárt tesz a növény, akkor talán van valami esélye az embernek ellenük.

efi99 # 2010.11.17. 17:50

Csurgatsz rá egy ki sósavat, aztán ártatlan képpel: "hát kedves szomszéd, miért nem öntözte jobban, persze, hogy elszáradt"

MajorDomus # 2010.11.17. 19:56

A szomszéd meg brazíliai fojto fuget telepít a fal mellé.