szomszedok jogai


nanemaaa # 2010.04.01. 18:14

Ép hatósághoz nem tudsz. Ott 10 év az elévülés.

papoca # 2010.04.01. 14:20

Tehát akkor az illetékes építési hatósághoz fordulhatok segítségért? Vagy ott is van elévülési idő?

nanemaaa # 2010.04.01. 13:37

Elbirtoklás 15 év.
Hááát ez elég jó kérédés, hogy mivel igazol.
Pl számlákkal, fotókkal, tanúkkal..... a sor végtelen.
Nem az a kérdés, hogy mivel bizonyíthat, hanem az, hogy tud-e hitelt érdemlően bizonyítani. ;) A kettő nem ugyanaz.

papoca # 2010.04.01. 07:13

Ezért vagyok szinte biztos abban,hogy Építési Engedély nélkül építkezett.Az elbírtoklás 10év után lehetséges,ezt már meghaladtuk,de az épületre amit épített, nem volt engedéje,akkor mi alapján bizonyítja a felépített ingatlan korát?

MajorDomus # 2010.03.31. 21:54

S ez akkor nem derűlt ki ?

Hogy -kapott rá-használatbavételi engedélyt ?

Csak a telekcsere lesz a megoldás !

papoca # 2010.03.31. 19:55

Az épületet Ő 1994-ben építette, Én 1998-ban vásárolta meg az én terűletemet az én épűletem volt a réggebbi jó 15 évvel. Most szeretném eladni, de a kikért térképmásolaton nincs rajta az ő épülete. A kikért térképmásolat alapján derült ki, hogy ráépített az én területemre jó 3 m-rel.

nanemaaa # 2010.03.31. 13:56

Telekhatár-rendezés esetén nem kell teljesen mereven ragaszkodni a helyi építési szabályzathoz. Ott van egy sajátos mérlegelési lehetőség is, a lényeg, hogy a korábbi állapothoz képest kedvezőbb legyen. Az átépítés ténye szabálytalanabb, mint maga atelekméret. Elméletileg engedélyezhető a telekhatár-rendezés.
Egyébként kevéssé valószínű, hogy a bíróság elrendelné a bontást. Az építési hatóság esetében ez sanszosabb. Ugyanis használatbavételit nem adhat az eltérés miatt, telekhatárrendezés miatt fennmaradási engedélyt sem adhat az átépítés miatt, így nem marad más lehetősége, csak az átalakítás (visszabontatás) elrendelése.
Persze mindezek akkor érvényesek, ha még intézkedési határidőn belül vagyunk. Ezért írtam alant, hogy egészségesebb lett volna mindjárt az alapozáskor jelezni a hatóságnak, s nem megvárni az épület felépítését. Ugyanezt fogja egyébként kérdezni a bíró is, hogy ugyan miért pont most lett zavaró a helyzet?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.03.31. 12:19

Ha már felépült a ház, netalán használatbavételi engedély is van rá, akkor bírósághoz kell fordulnod birtokvédelem miatt.

Ha az építkezés jelenleg is tart, akkor a jegyzőhöz fordulhatsz birtokvédelemért.

Elbirtoklásra nem hivatkozhat, hiszen tudta, hogy az engedélytől eltérő módon építkezik.

Én a helyedben a visszabontást kérném a bíróságtól.

Ha viszont meg akarsz vele egyezni, akkor meg kell tőled vásárolnia azt a területet. De azt is csak akkor, ha a helyi építési szabályzat megengedi, mert ha túl keskeny lesz a telekrészed az előírt minimálistól, akkor az egész telkedet veheti csak meg.

papoca # 2010.03.31. 11:01

Jónapot Kívánok!
Előző írásomra a válaszokat ezúton köszönném meg. Elnézést a pontatlan fogalmazásért, most megpróbálom érthetőbben leirni gondolataimat, hogy a kérdésem érthető legyen.
Az én földterületemre épített rá a szomszédom és ő lenne az elbirtokló. A választ arra kérném, hogy abban az esetben, ha nem a megfelelő Építési Engedély (ami magában foglalja az épület helyrajzi számát, nevét, alapterületét, szintszámát, az épület jellegét, építési engedély idejét) alapján építkezett, és ennek következtében az ingatlanával birtokol az én területemből.
Hivatkozhat-e az Elbirtoklás-al ellenem vagy sem?
Előre is Köszönöm.

MajorDomus # 2010.03.29. 21:04

Vagy ugyanakkora értékben terűletet ad át a szomszédnak a közös kerités távolabbi részén .

nanemaaa # 2010.03.28. 21:09

Az épület egyetlen része sem lóghat át a szomszédba (az eresz kivételével)
Átépítés miatt fordulj a bírósághoz bírtokvédelemért. Kár volt megvárni, hogy felépüljön a ház. Így valószínű, hogy azt a telekterületet, amit elfoglal az épülettel, ill amennyi a telekalakításjoz szükséges, majd meg kell vennie.

MajorDomus # 2010.03.28. 19:29

Véleményem szerint ha a ház a te telkeden épült akkor az a tied.
Nem kell- elbirtokolni. A magyar-jog szerint azé a felépitmémy akié a telek.

papoca # 2010.03.28. 18:04

A Földrész amiről szó van egy ember megvette,de más személlyel építette meg,és közben kiderült,hogy nem azt az épületet építette amire építési engedéje volt,és ez az én földrészemre épült a nem meglévő engedéjek nélkül!ilyen esetben él az Elbirtoklás,?vagy nem, mert nem a megfelelő dokumentációk alapján építkezett!

MajorDomus # 2010.03.28. 17:25

!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.03.28. 16:50

:))

MajorDomus # 2010.03.28. 16:03

Erre való az előzetes irásos ! Megállapodás a szomszéddal !

Mig az épitkezés folyik, a felesége nálam takarit.

monalisa1 # 2010.03.28. 15:33

pallai

A 0 cm oldaltávolságnál az építtetőnek legyen figyelme arra hogy a lábazati 4-5 cm burkolás valamint az oldalfal 10-15 cm-es hőszigetelő burkolása + a vakolat mind átlóghat a szomszédba...

Az 50 cm erre elegendő, DE ahhoz hogy az ács-állványozó valamint a kőműves dolgozni tudjon az építtető telkén, ahhoz szűkösen 1,50 m de kellhet.

Ha tényleg oldalhatárra kell építteni az új házat és ama 50 cm sem lehetséges akkor "a" szomszéd tűrni köteles hogy x hónapig jönnek-mennek az emberek az ő telkén is, miközben letaposnak mindent...

MajorDomus # 2010.03.28. 14:33

Feltéve- ha mint szomszéd nem fellebbezem meg-! 3 évig el lehet huzni.

nanemaaa # 2010.03.28. 00:35

Helyi építési szabályzat határozza meg a beépítési módot. Oldalhatáron álló beépítés esetén a határfal alap esetben atelkhatáron áll. Ergo a távolság min 0 cm.

monalisa1 # 2010.03.27. 21:22

Érdekes lehet ahogy a köműves azon az 50 cm-en belül felállványoz, valamint majd falat húz és bevakol - anélkül hogy a kérdező kerítését ne taposná össze... Még az 1 m is nagyon szűkösen csak.

Van amikor közvetlenül az oldalhatárra írja elő a helyi rendelet a házépítést, ebben az esetben a szomszédnak tűrnie kell az 5-6 hónap rumlit a saját portáján, azonban az okozott kárt/kellemetlenséget az újszomszéd köteles megtéríteni.

Tessék megnézni hogy az utcában hogyan is van a többi ház esetében ama oldaltávolság.

"Lisa"
laikus hozzászóló

MajorDomus # 2010.03.27. 19:34

A helyi épitési szabályzat határozza meg, én mint szomszéd nem egyeznék bele, minimum 1 méter kell.

Ha épitési engedélyt kér, akkor ugyis megkeresnek téged is. Fellebbezési jogod van.

pallai # 2010.03.27. 12:04

Üdvözlöm!!
A szomszédom megvette a mellettem lévő telket és építkezni szeretne.Kitűzte az építeni kívánt ház alapját,amit én nagyon közelinek tartok a telek határomhoz,kb 50cm.
KÉRDÉSEM, MENNYI LEHET A TÖRVÉNYBEN ELŐÍT TÁVOLSÁG A SZOMSZÉD TELEKTŐL?
Előre is köszönöm segítségét!
tisztelettel:Pallai

Liza68 # 2010.03.20. 07:24

Köszi a tanácsokat!

Dr.Attika # 2010.03.19. 22:58

mmihály!
Ez a kérdőív nudli. Át kellene szerkeszteni, mert ezzel nem kaptok pontos képet a kutatásotokhoz. Eleve nincs ügyvédválasztási szokás. Az ügyvédi munkadíj nagysága pedig inkább csábító, mint taszító. Sokan több milliót kifizetnek "sztárügyvédeknek" azért, mert őket "nagy emberek" védik. Mikor "csüccs" van vagy polgári perben pervesztés , akkor esnek orcára.
Az nem lehet kérdés, hogy ügyvédet személyes ismeretség alapján, rokon, barát, ismerős ajánlása alapján választanak az emberek. A csillagok választása kivétel.

MajorDomus # 2010.03.19. 22:35

Vezeték nélküli Kamera+tápegység = 36.000- ft . Ennyit megér az ügy