szomszedok jogai


zoku # 2010.06.13. 12:49

Jogos! Én se vagyok macskaellenes, de 8 az már sok. Fontolgatom egyébként a kutyavásárlást is :)

MajorDomus # 2010.06.13. 13:31

Nézz utána a helyi rendeletben, mennyi a szabályozás szerint tartható ! Általában 2 macsek s annak egy szaporulata tartható 3 honapos korig. Ha ez igy van, kérd a Jegyzőtől a korlátozást !

( mondjuk 3 macskát átad neked, s azok távol tartják a többit)

efi99 # 2010.06.13. 14:32

Aztán hogyan ellenőrzik, kié az a macsek?
Lakcímkártyája nincs, a tulaj majd azt mondja, éppen átsétál a kertjén.

monalisa1 # 2010.06.13. 14:37

Kell tartani egy rottweilert - és szabad mozgással az egész portán, tuti hogy a környékről az összes macska elkerüli a telkedet.

efi99 # 2010.06.13. 14:51

Na, most akkor a rendelet nem azt írja elő, hogy nem lehet valakinek 8, hanem azt, hogy lehet, csak ne mászkáljanak szét?

monalisa1 # 2010.06.13. 15:15

Egy macskának nem lehet "előírni" hova nem menjen be - elmászkálós, legfeljebb nem szabad a lakásból kiengedni...

MajorDomus # 2010.06.13. 15:45

Én 100 macska közül is megismerem a magaméit( az irodámban laknak).

Egyébként kint a kertben ( 12 km ide) a környék macskái hozzánk
Jártak ,,konferenciára,, a hétvégi grillezések után.
A harmadik szomszédot megkértem hogy Zuzu a kommondor melléktermékeit hadd vifyem el. Beleegyezett, ( felajánlotta az övét is ) máig ezen röhög !
A kutyus 1 hét alatt termelt annyit, hogy a keritést körberaktam vele !

Ennek 2 éve, azóta macska nem járt a kertben !

csodakutya # 2010.06.13. 20:23

Szép napot!

A problémám a következő lenne. A hátsó kertünkben található egy fóliasátor, amely a szomszédunknak nagyon szúrja a szemét, mondván, hogy beárnyékol neki. Eddig csak követelte, hogy elbontsuk, ám ma már feljelentéssel is fenyegetőzött. A kérdésem az lenne, hogy milyen szabályok vannak ilyen esetben. Kötelezhetnek rá, hogy elbontsam? Illetve, hogy milyen szabályok mellett tarthatom meg?

Köszönöm előre is!

zoku # 2010.06.14. 09:55

MD ez a kutyaürülékes dolog durva, de érdekes :)
Egyébként már tavaly futottam pár kört az ügyben, hogy eltakarítsák a macskákat. Helyi rendelet előírja azt amit te is írtál, hogy 2 tartható + a szaporulat 3hónapos korig. 1. körben szabálysértési hatóságnál jegyzőkönyvezték. Nem történt semmi. Ott ajánlották, hogyha nem fejezi be ezt a jellegű macskatatrást akkor a következő feljelentésnél környezetvédelmi hatóság veszi a kezébe a dolgot. Eltelt fél év... semmi változás. Ekkor jeleztem a környezetvédelmiseknek. Megvolt a helyszínelés és kiszabtak neki egy határidőt ameddig el kell tüntetnie a felesleges macskákat. A szomorú a dologban az, hogy nem csinálnak semmit vele azóta sem, mondván: nekik nincs jogkörük hozzá. Az ÁNTSZ-nek lenne de azok se foglalkoznak macskákkal, pedig közvetlen szomszédságban bőlcsöde van. Beszéltem a bölcsi vezetőjével ők is ki vannak akadva, mert a gyerekeket féltik a macskaürüléktől. Viszont ők is hivatalhoz fordultak. A másik gond az, hogy a 8-10 macskából csak 2 az övé, a többi kóbor.

Csodakutyának: szerintem semmit nem csinálhat veled ha tartottad a megfelelő távolságot a szomszéd kerítésétől v házától. Hogy mennyi az a távolság azt nem tudom :)

Poszáta # 2010.06.30. 13:37

Tanácsot kérnék a kerítésre felhelyezhető dekornáddal kapcsolatban.

Budapesten a dekornád felhelyezhető-e kerítésre, azaz 50 %-osnál nagyobb mértékben átláthatónak számít-e?

Mi az erre vonatkozó jogszabály száma?

Milyen más anyag számít 50%-nál nagyobb áttörtségűnek?

köszönöm a válaszokat előre is
üdvözlettel
Dóra

nanemaaa # 2010.06.30. 17:30

Először azt kellene megtudnod, hogy a helyi építési szabályzat kötelezően előírja-e az áttört kerítés létesítését.
Mellesleg az áttört az 50 % feletti átláthatóságot jelent, ami pl lehet akár üveg is (az 100 %-ban átlátható ;)).
Egyébként meg aki nem hiszi, hogy a nádszövet átlethatósága meghaladja az 50 %-ot, az mérje le, és számítsa ki. ;)

efi99 # 2010.06.30. 19:53

zoku
Ezek a macskás-szabályok azon szabályok népes táborát gyarapítják, amiket a büdös életben nem alkalmaznak, tehát sok reményt ne fűzz hozzá.
A jogalkotó megírta, 3000 település átvette (másolás-beillesztés, teljesen véletlenül nálunk is ez a 2+1db/3 hónapig) szabály van, de természetesen azt nagy ívben letojta a jogalkotó, hogy úgysem lehet a gyakorlatban kivitelezni, max ha a konyhában gyülekeznek egyszerre 20-an. De ez meg már olyan ritka eset, hogy jó múltkor is hír volt valamelyik híradóban. Ebből kifolyólag a hatóságok is csak elcimmognak rajta és reménykednek, hogy a bejelentő nem kérdezget rá, hogy na hogy állunk, hogy állunk.
Szóval ez ilyen, na most már van egy ilyen szabálunk is, nyugodtan mehetünk aludni típusú.

nanemaaa # 2010.06.30. 21:58

Szomszédnak nem is kella beleegyezése. Viszont a tömör kerítés max 2,5 m magas lehet.
Annak meg utána lehetne nézni, hogy mit is írtak alá valójában a szüleid. ;)

nanemaaa # 2010.06.30. 22:00

Upsz ... ez mellé ment. ;)
Miért, hog yegyszer hol így, hol úgy nyílik meg egy topic? :(

efi99 # 2010.07.01. 08:48

Na itt van még egy príma törvény (még friss, meleg), nyilván rendszeresen elllenőrizni fogják a betartását:
http://www.kisalfold.hu/…nak/2166270/

MajorDomus # 2010.07.01. 21:26

Igen ha a guppik panaszt tesznek,hogy szédülnek az akváriumban.

zsuszik # 2010.07.06. 05:13

Kedves Fórumozók!
Az eddigi témákban szerepelt már az elhanyagolt,parlagfüves szomszéd telek. Nos az én szomszédom telkén nem parlagfű, hanem dzsungel nő. A korhadt faoszlopokkal megtámasztott rozsdás drótkerítést tíz-húszcentinként magról kelt szilva, diófa ,kőriscsemeték és fák nyomják át,nulla méterre 10-20 éves fák , áthatohatatlan őserdőként, íszalaggal,szőlővel, orgonával egyéb gyomokkal átszőve.Ez a biomassza napi 5-10 cm növekedési sebességgel nyomul a telkemre ,árnyékolva ,belepve, fekete levéltetűlével becsöpögtetve a gondozott gyepemet. A kert alsó részén a kerítést nem bozót,hanem 2,5 m -es magasságban sittből,szemétből álló feltöltés nyomja át,45 fokban megdöntve az oszlopokat. A termelődő növényi hulladék számára 3 komposztálót üzemeltetek a kerítés mellett és időnként elégetem a levágott gallyakat , ágdarálót is vásároltam e célból.Hetente többször nyírnom kell ezt a biomasszát,de embereket is kell fogadnom, mert nem bírom egyedül ezt a munkát. A szomszédom többszöri kérésemre sem hajlandó rendezni a kertjét,sőt ,ha égetek,megfenyegetett,hogy feljelent,mert októberig tilos égetni, az ágdaráló zaja pedig szintén zavarja a nyugalmát. Mit tudok tenni? Köszönöm a segítséget előre is!
zsuszik

MajorDomus # 2010.07.06. 21:50

Készits fotókat s küldd be az önkormányzathoz.
A- második birság után rendbe teszi a kertjét.

marzala # 2010.07.28. 11:06

Sziasztok!

Vásároltunk egy telket, szeretnénk mielőbb építeni rá. Megcsináltattuk a terveket és beadtuk az Önkormányzathoz. Az építési szabályzat oldalhatáros beépítést ír elő, de minden konfliktust elkerülendő, mi 60 cm-t tartottunk a telekhatártól.
A szomszédnál történt bemutatkozás során mellékesen megemlítették, hogy a mi telkünkön hosszában, tehát a ház gerince alatt van az ő vízvezetékük, ami három telken keresztül vezet és látja el őket vízzel. Emiatt ők biztosa meg fogják fellebbezni az építési engedélyt.

A tulajdoni lap tiszta, nincs rajta szolgalmi jog, viszont az utcában már kiépítették a vízvezetéket, tehát ők közvetlenül is ráköthetnek. Úgy tudom ilyen esetben á is KELL kötni és a szolgalmat megszüntetni. Felajánlottuk, hogy a mi költségünkön átrakatjuk a vezetéket, vagy beköttetjük az utcáról. A válasz: szó sem lehet róla, hátul a kertet elől a díszkövezést nem engedi megbontani. Szerinte ő már rég elbirtokolta a szolgalmi jogot, tehát a vezeték marad.

Tudom, hogy az elbirtoklás tényét bírósági határozat állapítja meg, azt viszont a közvetlen bekötés lehetőség miatt nem fogják megkapni.

Zárójelben jegyzem meg, hogy a telek keskeny, 16m széles, eltolni a másik oldalra nem engedi az építési szabályzat, szóval ezzel a makacssággal lehetetlen elkezdeni az építkezést.

Nem akarok évekig pereskedni a szomszéddal akivel egymás mellett fogunk élni , de most meg vagyok lőve, az összes megoldási javaslatunkat elutasítják, és bevallottan nem akarják, hogy beépüljön a telek.

Mi lehet ilyenkor tenni????????

MajorDomus # 2010.07.28. 18:43

Kisse zavaros amit irsz, de ertheto ha ideges vagy.
szolgalmi jog nincs a telken, azt kulonben sem lehet elbirtokolni.
Akkor mirol beszel a szomszed.
te annak tudataban fizettel az elaonak,hogy tudsz epitkezni..
erre garanciat adott azzal, hogy epitesi telekkent arulta.
Ha csak satorozni lehet rajta akkor valoszinu az ara sem ennyi.
fenyegesd meg az eladot,hogy visszalepsz a szerzodestol mert nem tudsz epitkezni. Egyetlen esetben nem krred vissza a penzedetha beszerxi a szomszed ,, fellebbexesi jogrol torteno lemondo nyilatkozatat,,.
ez a legrovidebb ut, a fellebbezes, szakertoi velemenyek rengeteg idobe es penzbe kerulnek.
ha szerencsed van, s jo viszonyban volt az eladoval, akkor sok idot s energiat takaritasz meg.
ha nincs 1 eves a szerzodesed akkor meg ma hivd fel, hogy valoszinuleg kenytelen leszel visszalepni,mert a szomszed miatt nem tudsz epitkezni.
a jogi es muszaki ut ez esetben hosszadalmas lesz,de ket telefonhivast meger, ha ez a bloff bejon. Sok sikert.

marzala # 2010.07.29. 17:12

Köszi. Miből gondolod, hogy szolgalmi jogot nem lehet elbirtokolni? Nekem az Önkormányzatnál mondták, hogy lehet :(
Az eladóval beszélni jó ötlet, megpróbálhatjuk.

MajorDomus # 2010.07.29. 18:07

Elbirtokolni azt lehet ami szerepel a tulajdoni lapon, ha 15 evig hasznalod a szomszed telket, akkor elbirtokolhatod,ha az o neven szerepel a foldhivatalban.
ami nincs bejegyezve valaki javara, axt nem lehet elbirtokolni.
azzal hivd del az eladot, hogy ugrott a szerzodes,mert nem tudsz epitkezni,a szomszed miatt, kered vissza a penzt
panikszeruen rohan a szomszedhoz hogy jozsikam ird mar ala a lemondast, foleg ha a penzt mar elkoltotte. Sok sikert.

nanika # 2010.07.29. 19:55

Üdv!Kérdésem a következő:ablakot szeretnék nyitni a szomszéd felől,kicsi méret(56*56cm-es),milyen magasra kell tennem,hogy az ő engedélyére ne legyen szükségem!Szellőztetés lenne az elsődleges célom,meg némi napfény beengedése a lakásba,kertes házról van szó,az ő háza kb.12 méterre van az én házam falától!

MajorDomus # 2010.07.29. 22:10

Ha nem osztatlsn kozos tulajdon akkor semmilyenre.

Zsocy155 # 2010.08.03. 10:16

Üdv ! Én azt szeretném kérdezni, hogy ha a szomszédnak a tökje "átjött" az én kertembe, akkor az kié ? Előre is köszönöm