elhunyt tulajdonos - társ


Kepes # 2024.11.03. 15:59

Üdvözlet!
Segítséget kérnék! Hatan örököltünk végrendelet alapján egy lakást és gk beállót egy társasházban. Az egyik tulajdonos társ -"O" nevű- az első pillanattól fogva minden ésszerű lépést megakadályozott, lehetetlen és túlzott követeléseivel. (eladási érték, stb,) Sajnos eközben az egyik tulajdonos-társ "CS" nevű elhalálozott. O -nak nincs pénze, el akarja adni a részét a többi tulajnak.. CS örökösödési eljárása kb. fél év még. Lehet valamit is tenni CS hagyatéki ügyének végéig, hogy megszabaduljunk O tulajdonos társtól? Köszönöm előre is a tanácsokat! :)

Majordomus # 2024.11.03. 18:55

Cs-nek vannak örökösei?
.
.
Az ingatlanban az örökös a halál pillanatában azonnal tulajdonos lesz.
.Tehát elvileg már meg is lehet hirdetni az ingatlant. Szerintem.
.
Ha van pénzetek,fizessétek ki a részét azzal hogy most ennyit kap,de ha kukacoskodik akkor csak 5 ív múlva adjátok el hátha drágulnak az ingatlanok még, addig ki lesz adva a lakás.
.
Mindjárt megjuhászodik
.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.11.03. 19:46

Nincs a két dolog között semmi összefüggés.

osztap # 2024.11.03. 20:00

O -nak nincs pénze, el akarja adni a részét a többi tulajnak
túlzott követeléseivel. (eladási érték,
Akkor most melyik? Döntse el, hogy több pénzt akar sokára, vagy kevesebb pénzt gyorsan.
Ha meg tud vele valamelyik tulajdonostárs egyezni, akkor megveheti tőle a tulajdoni hányadát akár még ma is. Ez független a hagyatéki eljárástól.

Az egész ingatlant hirdetni lehet, csak vevő nem nagyon lesz, aki bemondásra elhiszi, hogy CS örökösei (és ezért CS tulajdoni hányadának mostani tulajdonosai) X meg Y. Hagyatékátadó végzés, amivel tudnák igazolni, hogy ők az örökösök, meg még nincs.

drbjozsef # 2024.11.03. 21:57

Kepes,

Tulajdonostársak közötti adásvétel esetén nincsen elővásárlási jog. Ezért tulajdonostársnak, bármelyiknek (kivéve az elhunyt jogutódjának, akit nem ismerünk még), ahogy osztap írta, bármikor eladhatja "CS" a részét.
(Ha tudja ki lesz várhatóan a jogutód, akkor akár vele is megegyezhet, de a jogerős hagyatéki végzésig nem tudják értelemszerűen bejegyeztetni a tulajdonosváltozást - ha pedig mégsem ő lesz a jogutód, akkor az macerás lehet, pláne, ha az már esetleg fizetett, bár ez nem jellemző - de nem is tilos)

Külső, harmadik személy nem tulajdonostársnak is eladhatja, csak arra már van a tulajdonostársaknak elővételi joga, és az okozhat bonyodalmat, hogy egy tulajdonosnak a személye még nincs hivatalosan megnevezve (a hagyatéki végzés által).