Új áram mérőhely, osztatlan közös tulajdon


Szomorú örökös # 2024.11.29. 19:21

Te nem szerződtél a villanyszerelővel. Aki szerződött vele, az a szomszéd. Neki kell fizetnie.
És ezt érdemes a munka megkezdése előtt elmondani a szomszédnak is, meg a villanyszerelőnek is, hogy ebből később ne legyen vita.

Anno volt lakhelyemen is volt ebből vita. Egyetlen villanyóra volt csak felszerelve, a másik rész tulajdonosának semmi, mert ő nem fizette a számlát, ezért előbb lekapcsolták, majd elvitték az óráját. Aztán elkezdtem egy kollégánál érdeklődni, hogy mibe is kerülne, ha szeretnék külön villanyórára kerülni a kedves rokonomtól függetlenül, mivel elég sok vitánk volt a fogyasztást illetően. A kolléga jelezte, hogy egyetlen vadi új vágási szekrényben kell elhelyezni minden órát, a régi faszekrényben pedig már nem lehetséges ez, ott nem maradhat egyetlen óra sem. Ezért a rokon órája is át lesz helyezve. Ráadásul az óra nélküli szomszédnak is kell ott helyet hagyni, nem lehet kizárni belőle, azaz 3 állásos vágási szekrényt kell felszerelni.

Aztán egyszer csak én eljöttem onnan. A másik szomszéd megcsináltatta később a villany-bekötést, új vágási szekrény lett felszerelve, majd később megtudtam, hogy a kedves rokon semmihez ebben nem járult hozzá az anyagiakat illetően. Valljuk be, ez azért akármerről is nézzük, még ha szabályos is volt, eléggé tré magatartásnak minősül. Mondjuk az ő hálózata egy régi alu-vezetékes hálózat volt, még a '90-es években lett így bekábelezve, annyira már nem is volt szabványos, szabályos. Tehát a hőbörgése az anyagiakat illetően lehet jogos volt, de inkább hallgatott volna. :-)

matthiasi # 2024.11.29. 19:00

Adorjan80 !

Sőt mivel így viselkedik ,így értelmezi a dolgokat kösd ki,hogy készíttessenek tervet a munkáról, addig nem tárgyalsz.
Áthelyezéshez bővítéshez a költségeket a megrendelő viseli.

osztap # 2024.11.29. 18:44

Adorjan80,

1. Nem. Ez rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadás (leegyszerűsítve: valami új kialakítása, nem meglévő javítása), a költségek viseléséhez a tulajdonosok egyhangú döntése kell, Ptk. 5:78. § (2).
Mondhatod azt, hogy megengeded, hogy a szomszéd munkát elvégezze, de csak akkor, ha ő viseli az összes költséget. Nem tetszik a szomszédnak? Elemlámpával is lehet világítani a tetőtérben, ahhoz nem kell vezeték.

3. Nem. Te nem szerződtél a villanyszerelővel. Aki szerződött vele, az a szomszéd. Neki kell fizetnie. És ezt érdemes a munka megkezdése előtt elmondani a szomszédnak is, meg a villanyszerelőnek is, hogy ebből később ne legyen vita.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Adorjan80 # 2024.11.29. 16:02

Tisztelt Jogi Fórum!

Osztatlan közös tulajdonú sorházban élek. A szomszéd be kívánja építeni a tetőteret, ezért a közös elektromos áram betáplálási pontot át kell helyezni és új csatlakozó elosztószekrényt is ki kell alakítani. A mai napon kaptam egy e-mailt az ő villanyszerelőjétől, amelyben tájékoztat, hogy sajnos az új szabványok miatt az én mérőórámat is át kell helyezni, ami számomra közel 900e Ft-os költséget fog jelenteni.
Arról is tájékoztatott, hogy miután kész a munka, készül egy tételes pontos felmérés, melyek alapján készül a költségvetés az elvégzett munka és a beépített anyagok alapján. Utána kapom meg hogy mennyi lesz a végleges költség rám eső része. Leszögezem! Én semmilyen munkát nem rendeltem meg, sem szóban sem írásban, mindössze ahhoz járultam hozzá, hogy az osztatlan közös tulajdonon elhelyezzék a csatlakozószekrényt és hogy az én külső homlokzatomon átvezessék a vezetéket.
Kérdésem a következő:

  • Kötelezhet-e a szomszéd a beruházásra? (jelen esetben az én mérőórám áthelyezésére),
  • He ezt mindenképpen meg kell csinálni, akkor ragaszkodhatok-e ahhoz, hogy egy előzetes költségvetés alapján lássanak hozzá az én ingatlanrészemet érintő munkához?
  • Ha elvégzik az általam nem kért munkát, akkor köteles vagyok-e kifizetni? Tartok tőle, hogy ha megcsinálják akkor azt hogy beengedtem az ingatlanomba, már azt is kvázi "ráutaló magatartásként" fogják értékelni és nem lesz más választásom.

Köszönöm szépen előre is a segítséget.