Élettársi viszony - Élettársi viszony - miképpen igazolható?


Holland Lovas # 2015.03.16. 17:43

Üdv!

Abban szeretnék segítséget kérni, hogy hogyan döntsem el, éllettársi kapcsolatban élek-e (illetve hogy a bíróság hogyan ítélne).

Van egy komoly barátnőm (28 évesek vagyunk), akivel egy ideje kvázi egy lakásban lakunk. Ruháinak, "cuccainak" egy részét elhozta a lakásba, ugyanakkor neki a szülei lakásában is vannak ruhái, bútorai (és ott is alszik mondjuk hetente 1-2-szer). A lakás, amiben élünk, az én szüleim tulajdona, évekkel ezelőtt vették, ők fizetik a törlesztőrészleteket és a rezsit is. Így a háztartás fenntartása a mi részünkről annyiból áll, hogy élelmiszereket és alapvető háztartási fogyóeszközöket mindketten veszünk, de pl minden elektromos eszközt és bútort vagy az én szüleim vesznek vagy pedig én (mivel miénk a lakás).

Szóval nem annyira egyszerűen a dolog, mint mondjuk 20 éves házastársak esetén, ezért is nehéz eldöntenem, hogy ez a kapcsolat jogilag milyen minőségű...

Előre is köszönöm!

K.Katalin80 # 2015.09.30. 11:39

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A közjegyző előtt hitelesített élettársi kapcsolat nyilatkozattétel ugyanolyan jogokkal bír mint a házasság? Tehát amennyiben "válásra" kerül sor, abban az esetben, úgy jár el a bíróság mintha házasság állt volna fent? Pl.: amennyiben az élettársi kapcsolat alatt az egyik félnek ingatlan került a tulajdonába (ajándékba kapta) abban az esetben "váláskor" fele-fele arányban részesülnek az ingatlanból, vagy erre külön kell megállapodást kötni?
Köszönettel,
Katalin

Logadia # 2016.07.21. 15:31

T. Ügyvéd Úr!
2002-ben közjegyzői okiratba foglaltuk a 2000. óta fennálló élettársi kapcsolatunkat,amely azóta is fennáll.
Élettársamnak nincs gyermeke,egy öccse van,nekem két gyermekem van. Élettársamnak az öccsével közös tulajdonú lakása van. Ki örökölheti az élettársam tulajdonrészét?
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.21. 16:30

Ha a szülei nem élnek, akkor az öccse. Az élettárs nem törvényes örökös.

Nagyneilona # 2016.07.21. 16:44

Közjegyző előtti élettársi viszonyban jogusult e az önkormányzati bérlakásra ha elhalálozik a bérlő
Köszönöm

Nagyneilona # 2016.07.21. 16:56

csoporttársam élettársi viszonyban van több éve. Közjegyző foglalta írásba, melyben az is benne van, hogy életvitelszerüen ezen lakásba élnek.
A lakás önkormányzati bérlakás, melyet élettársa bérel sok sok éve ( még előtte hogy élettársak lettek )
Élettársa elhalálozása után jogosult e ott maradni a lakásba? Vannak e jogai?
Köszönöm ha valaki válaszol

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.21. 17:47

Jobb lenne, ha még az élettárs életében kérné a bérlőtársi jogviszonyt.

Bobi90 # 2017.05.02. 10:33

Kedves Fórumozók!

Egy kis segítséget kérnék. Élettársi kapcsolatról szóló nyilatkozatot szeretnénk közjegyző előtt hitelesíttetni. Sajnos laikus vagyok, illetve nem készítettem még ilyen nyilatkozatot. Van esetleg valakinek mintája, ami alapján el tudok indulni? Hogy tartalmilag minek kell benne szerepelnie?

Előre is köszönöm és szép napot mindenkinek! :)

rebi1110 # 2017.09.27. 04:55

Tisztelt Forumozok!
Segitseget szeretnek kerni.

Tortenet rovid leirasa:

Felesegem anyukája meghalt múlt héten es kb 5 hónappal ezelőtt megkérte az unokatesojat hogy költözöm hozza es írjanak egy olyan szerződést hogy annak fejeben hogy az unokateso ott alszik éjszaka az unokateso kapja meg a lakást. A felesegemnek ezt mondta az anyosom. Egy olyan szerződést akartak kötni amiről az anyosom nem volt hajlandó beszélni így nem tudjuk hogy létre jött e egyaltalan szerződés. Valami ÉLETTÁRSI SZERZŐDÉS félét akartak írni de 2 hónapja az anyósom azt mondta hogy egy darabig nem irjak meg mert előbb meg akarjak nézni hogy tudnak e együtt élni. Szerintünk ez csak egy elterelő duma volt mert anyosom tudta hogy ez nekünk nem tetszik és kértük hogy had lássuk előbb a szerződés tervezetet mert látni akarjuk hogy mi védi öt abban az esetben ha ápolásra szorul. Az anyosom erre azt mondta hogy ok majd elkuldi de egyebkent o nem fog apolasra szorulni. De a sz. tervezett soha nem lett elkuldve es az anyosom hallgatott rola mig el nem hunyt egy hete. Az a fajta szerződés, amit ö akart kotni, nekünk nem tetszett mert nem tartottuk korrektnek azt hogy valaki azért jusson egy ingatlanhoz mert ott aludt de az nem lett volna kikötve hogy ha ANYOSOM olyan allapitba kerül hogy gondozásra szorul akkor mi LETT VOLNA a kötelessége az uncsitesonak.

Az eltartÁsi szerződés nem igazán jöhetett szoba mert ha jól tudjuk ilyen esetben FELESEGEMNEK írnia kelett volna egy ingatlanról lemondó nyilatkozatot annak fejeben hogy az uncsi ápolja AZ anyosomat és a vele egyutt jaro anyagiakat is magára vállalja.

Tehát vagy az ÉLETTÁRSI VAGY AZ ÉLET JÁRADÉKI szerződés jöhetett létre ha egyáltalán van szerződés az anyósom és az ő uncsitesoja közt.
Miben kerjuk az Onok segitseget:

Tudnunk kell hogy kik között jöhetnek létre ilyen fajta szerződések mennyi időnek kel eltelnie hogy az uncsié lehessen az ingatlan, kel e külön vegrendeletet írni az ingatlan odaadásával kapcsolatban az anyosnak ilyen szerződések esetében és a legfontosabb hogy mi van az egyetlen élő leszármazott gyerekkel FELESEGEMMEL mihez van joga ha ilyen fajta szerződések megírására kerültek a két fél között .

VALASZUKAT ELORE IS KOSZONOM.
TISZTELETTEL

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.27. 05:08

Majd szólj, ha tudsz bármi biztosat. Hadd ne találgassunk.

rebi1110 # 2017.09.27. 05:11

Kedves Kovács_Béla_Sándor!

EZT NEKM IRTA:
,,Majd szólj, ha tudsz bármi biztosat. Hadd ne találgassunk.
www.kbs-ugyved.hu ''

pazs # 2017.09.27. 06:57

Neked. Amíg nem tudod, hogy kötött-e szerződést és ha igen, annak mi a tartalma, addig nem tudunk válaszolni a kérdéseidre.
Miért nem kérdezitek meg a (talán nem is létező) szerződés másik kötőjét?

nonolet # 2017.09.27. 07:10

mert ha jól tudjuk ilyen esetben FELESEGEMNEK írnia kelett volna egy ingatlanról lemondó nyilatkozatot annak fejeben hogy az uncsi ápolja

Miért is kellett volna?

Kié volt akkor az ingatlan?!!!

Az anyósé vagy feleségedé vagy kié/kiké?

majd # 2017.10.01. 10:20

Ha valaki tud egyértelmű válaszokat, megköszönném (én nem találok, bár elég régen keresek).

  1. mi a különbség a közjegyző és a jegyző előtt tett élettársi nyilatkozatban. Mintha két külön eljárásról lenne szó, és két külön nyilvántartásról is?
  2. ha két különbözőről van szó: mindkettőben vagy csak a közjegyzőiben (ha egyáltalán) nyilatkozhatunk, hogy mióta áll fenn az életközösség?
  3. ha két különbözőről van szó, van-e a díjuk közt lényeges különbség / az önkorisnál is van díj? (a közjegyzői, ha jól számolok 25 eFt körül lehet.)
  4. Az egészet az özvegyi nyugdíjra való jogosultság megszerzése, illetve a majdani bizonyítás megkönnyítése érdekében tesszük, tehát az életközösség hosszának bizonyítása alapvető kérdés (nincs közös gyerek, tehát kell a 10 és).

Köszönöm a segítséget

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.01. 10:36

1 Az a különbség, hogy az utóbbi nem is létezik. (Talán a bejegyzett és a nyilvántartott élettársi kapcsolatra gondolsz.)
2-4. Az 1.-ből következően ezeknek a kérdéseknek nem sok értelme van.

Az egészet az özvegyi nyugdíjra való jogosultság megszerzése, illetve a majdani bizonyítás megkönnyítése érdekében tesszük
Ezzel kellett volna kezdeni. Arra a nyilvántartásba vétel szolgál. (De különnemű felek között nemigen szokott gondot okozni a bizonyítás e nélkül se.)

nonolet # 2017.10.01. 11:42

majd

Meg kéne inkább házasodni... egyszerűbb az ilyesmi úgy.
Mármint, ha nem homo pár vagytok, ugyebár.

majd # 2017.10.01. 22:13

Köszönöm a gyors válaszokat.

Heterók vagyunk, de nem akarunk házasodni: nem szeretnénk az öröklésbe ily módon beavatkozni. Maradjanak csak a gyerekek (nem közösek) az örökösök. (Se haszonélvezet, se köteles rész.) Ezért választanánk az élettársi kapcsolatot.

A neten kutakodva találtam, hogy az önkorinál / kormányablaknál lehet intézni a nyilvántartást. Aztán másutt meg, hogy közjegyzőnél. Továbbá, hogy ez utóbbinál nyilatkozni lehet arról is, hogy mióta áll fönn az életközösség, az előbbinél pedig a bejelentés időpontját tekintik kezdőpontnak. (A bejegyzett, ha nem tévedek az egyneműeknek van fenntartva.)

A társam a szüleinél van bejelentve, tehát tanúkkal való bizonyítás jöhetne szóba - nekem legalábbis nincs más ötletem. Ezt pedig nem érzem elég erősnek ahhoz, hogy özvegyi nyugdíjat lehessen rá alapozni. Tévednék?

nonolet # 2017.10.02. 09:48

"nem szeretnénk az öröklésbe ily módon beavatkozni. "

???

majd # 2017.10.02. 10:08

nonolet

A házastárs az együttlakott ingatlanra haszonélvezetet örököl, minden más hagyatékból pedig gyerekként örököl. Tehát ha a meghaltnak van 3 gyereke (mindegy kitől) és egy házastársa, akkor az örökség 4 egyenlő részre oszlik.

Már ha nincs végrendelet. Ha van, akkor pedig a köteles részek szabályai érvényesek - azt nem tudom, hogy az özvegynek is jár-e köteles rész vagy csak a kölköknek.

Ha tehát házasodunk, akkor az özvegyemé lesz a haszonélvezet + az egy-gyereknyi rész mindenből, hacsak nem végrendelkezem. Kezd innét már túl macerássá válni a dolog.

Ezért az együttélés bizonyítása inkább, mert bár örökül hagyni nem óhajtunk egymásnak semmit, az özvegyi nyugdíjról nem szeretnénk lemondani.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.04. 11:44

A házastárs (bejegyzett élettárs) akkor egyedüli törvényes örökös, ha nincs leszármazó. (És az ági öröklés még akkor is bejátszhat.)

drbjozsef # 2017.10.04. 11:48

bettisziren,

Bejegyzett élettársi kapcsolatban élők esetében ugyanazokat az öröklési szabályokat kell alkalmazni mint a házastársak esetében. Vagyis az alábbi szerint (házastárs helyén a bejegyzett élettársat értsd):

Szülő(k) melletti örökösként, leszármazó nélkül a házastárs örökli az örökhagyóval közösen lakott lakást és a hozzá tartozó felszerelési és berendezési tárgyakat. Az ezen kívüli hagyaték felét a túlélő házastárs örökli, a másik felét az örökhagyó szülei fejenként egyenlő részben. Az öröklésből kieső szülő helyén a másik szülő és a túlélő házastárs örököl fejenként egyenlő részben.

Ha ettől eltérnétek, akkor végrendelkezni érdemes.

drbjozsef # 2017.10.04. 14:02

Ha nincsen leszármazó, és nincsen elő szülője az örökhagyónak, akkor a teljes hagyatékot a házastárs/bejegyzett élettárs örökli. Testvér, nagyszülő/dédszülő nem örököl, és ezesetben ezek helyébe sem lép senki.

Nofertete # 2018.05.04. 23:47

Tisztelt Fórumozók!
Kérem segítségeteket abban, hogy nagybátyám sajnálatosan elhunyt (most április 06.-n) és készített egy végrendeletet, melyet a lakásában lakó (nem állandó lakcímre bejelentett személyek, de régóta vele laknak) valószínűleg "eltüntették." A végrendelet leírásakor hangfelvételt készítettem nagybátyám akarati kinyilvánításáról.
A nő és két fia (előző házasságából) most nem akarnak kiköltözni a lakásból, miközben nem volt a nő bejegyzett élettárs,de nagybátyámmal fizettettek ki minden rezsit, egyik fia a nőnek mára kb. 50 éves, szinte semmit sem dolgozott eddig, csak a másik fia, de ők évekig nem is laktak ott, most költöztek vissza, kb. amikor nagybátyám kórházba került. Mindezek mellett a lakást nagybátyám egy nagyszülői ház értékesítéséből vásárolta, több mint 20 éve, tehát nagyszüleim utáni hozott ági vagyon, melyből az elhunyt édesapám sem kapott semmit sem...
Bejegyzés nélküli élettársnak van-e egyáltalán joga bármiféle követeléshez? Most ők akarnak birtokvédelmet kérni egy ügyvéd tanácsára, mert egyszer voltam bent édesanyámmal a hivatalos dokumentumokat összeszedni, kerestük a végrendeletet, sajnos nem találtuk. Kértem, adják át nagybátyám kulcsát, mivel szerintem jogosult vagyok rá, hogy a lakásba bejussak, mint egyik vélhető örökös. Nevetséges a birtokvédelem, talán ezt nekem kéne meglépnem, hiszen nincsenek a lakásba állandóra bejelentve, mert van a nő nevén egy önkormányzati lakás, ahová bármikor visszaköltözhetnének. Nos jogilag lehet-e bármilyen követelésük, amennyiben nagybátyám hozzám költözni készült, s már egy ügyvéddel felszólíttatta ezt a három személyt a kiköltözésre januárban, még halála előtt.... bocs, kicsit hosszú, de tanácstalan vagyok és elkeseredett, mert úgy néz ki, hogy még minket akadályoznak a jogaink érvényesítésében, vagyis ők valósítják meg a birtokháborítást... Én már intéztem a közművek szüneteltetését, ugyanis ők azt mondták, hogy csak mi vagyunk jogosultak a temetést intézni, s miután eltemettettem nagybátyámat, felléptek a lakás utáni követeléssel.., nem akarnak kiköltözni, perre akarnak menni. Miközben hangfelvételeim vannak nagybátyám elbeszéléseiről, szándékairól. Közjegyző előtt ez megállja a helyét? Köszönöm szíves válaszotokat. üdv. Nofertete

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.05. 05:36

s már egy ügyvéddel felszólíttatta ezt a három személyt a kiköltözésre januárban,
Nem lenne egyszerűbb akkor, ha azt az ügyvédet kérdeznéd?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.05. 05:37

Én már intéztem a közművek szüneteltetését,
Akkor ne csodálkozz rajta, hogy birtokvédelmet kérnek. Meg is fogják kapni.