ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.17. 15:41

az eladási ár fele és az átruházásból származó bevétel 75 százalékanak különbsége
Azt hiszem, valami mást akartál írni. Egyébként az eladási ár 25%-a a jövedelem.

A férjnél pedig az eladási ár fele és a vételi ár különbségéből fog származni
Az a jövedelem, de az adó alapja annak a 90%-a.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.17. 15:42

Tarjani, ezt ebből nem lehet megmondani.

tarjani # 2014.02.17. 17:33

Bővebben és köszönöm az eddigi választ:
A gyermektartás díj hátraléka 447.262 ft volt. A közös ingatlan 1/2 becsértéke lakottan/pedig nem ért annyit/ 750.000 ft.
Ezt a felet árverésen-egyetlen licitálóként- beszámítással vette meg igy 375.000ft került beszámításra és + 75000 ft kp. előleget fizettünk be.
Az illetéket ez a becsérték után fizettük be.
Tavaly azaz ugyanabban az évben eladta 800.000 ft ért. mármint a teljes ingatlant. Kérdés hogyan kell adózni?A családi kedvezmény gondolom itt nem jár? Az,hogy gytt.miatt vette meg -mivel semmiből nem lehetett behajtani egyáltalán csak ebből-nem számít?gytt.jövedelemnek számít ilyenkor?Megjegyzés:Még mindig van fennmaradó tartozása és csak növekszik havonta de már nincs miből behajtani sem.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.17. 17:56

Ha jól számolom, a jövedelem 350 ezer forint, az az adó alapja. A mértéke 16%.
Meg nem mondom, hogy érvényesíthető-e rá a családi adókedvezmény. Nem zárom ki.

tarjani # 2014.02.17. 18:06

Még annyit,hogy az illeték kiszabásakor az ingatlan teljes értékét a NAV 900.000 ft ban állapította meg ez után fizettük meg az illetéket.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.17. 18:22

Ja, hogy a felét vettétek meg 450 ezerért, és az egészet adtátok el 800 ezerért? Hiszen akkor nincs jövedelem.

tarjani # 2014.02.17. 18:37

Ígen ,elvileg.mert ugye beszámolták a tartozásába.igy a beszámitás meg amit befizettünk 400ezer felett van.sajna 800at adtak az egészért.nem volt más választás mert az ex nem keres meg tartozik ezer felé.köszönöm

nandy # 2014.02.17. 23:33

Kérdés még, hogy a másik felét mennyiért szerezte a feleséged, illetve hogy mikor. Ha öt évnél régebben, vagy ha a fél rész többe került mint 400.000 forint, akkor valóban nincs jövedelem. :)

Kbs. családi adókedvezményt az összevonás alá eső jövedelemből lehet érvényesíteni, míg az ingatlan különadózó.

tarjani # 2014.02.18. 05:51

A fél részt 375.000 ft beszámitás a tartozásába meg 75.ooo ft amit be kellet fizetni előre az árverési előlegnek.Azaz ennyiért vette meg .

tarjani # 2014.02.18. 06:01

Helyesbítek, meg van a jkv. azon az van,hogy az ingatlan 1/2 árverési vételára 375.000 ft.Azaz 300 at számított be meg befizettünk 75-öt Összekevertem azzal,hogy a teljes tartozása akkor több volt.Nos akkor kell fizetni adót? Mennyit?

Kirkhé # 2014.02.18. 11:52

Elhunyt édesapánk után a testvéremmel örököltünk 1/5 rész lakást. Testvérem lemond a javamra az örökrészéről, a lakást eladjuk a többi tulajjal. Mikor és milyen adót kell fizetnem? Az értékesítés után fizetendő 16-% SZJA vonatkozik a testvérem részére is, vagy arra mást kell fizetnem (mert nem egyenesen örököltem, hanem lemondott róla)? Mit kell és mikor fizetnem még ezzel kapcsolatban? Köszönöm a segítséget!

Kirkhé # 2014.02.18. 13:27

És főleg: mi az alapja az SZJA-nak, amit meg kell majd fizetnem? Köszönöm!

Őszikék57 # 2014.02.19. 10:30

Üdvözlök mindenkit!

Lakás eladással kapcsolatban szeretnék én is kérdezni. 2009. júliusában vásároltunk egy lakást.Tehát júliusban lesz 5 éve. Ezt szeretnénk most eladni. Mostani viszonyok között jó ha annyiért el tudjuk adni amenniért vettük, de nagy valószínűséggel csak kevesebbért tudjuk eladni. Tehát jövedelmem nem kelettkezik az eladásból. Ebben az esetben szerepeltetni kell majd a 2014-es adóbevallásban, és így is kell fizetni valamilyen adót?

tarjani # 2014.02.19. 10:59

Légyszi az előzőleg leírt számok tekintetében valaki adjon tanácsot.Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.19. 13:15

Ha nincs jövedelem, nincs adó.

Szatti25 # 2014.02.19. 13:48

Kedves segítőkész Emberek!
Tanácsot szeretnék kérni Önöktől.
A párom, 2008.-ban eladta 5,5 millióért a házát, amely után le is adózott tisztességesen akkor. A pénz azóta kamatozik lekötve, nem vett eddig belőle semmit.
Tavaly összeházasodtunk és most szeretnénk saját fészket rakni, mert jelen pillanatban az én édesanyámmal és testvéremmel egy házban lakunk, mely édesanyám tulajdona. Az az elképzelésünk a családban, hogy a ház értékének 1/3 át 5 millió forintot kifizetnénk a testvéremnek, abból Ő házat szeretne venni, édesanyám pedig velünk maradna és az alsó szinten kialakítjuk az Ő kis külön bejáratú birodalmát.
Szóval, a kérdésem az lenne, hogy ezt hogyan lehetne a legkevesebb lépésből lefocizni, ráadásul úgy, hogy a legkevesebb illetéket illetve adót kelljen kifizetni.
Mi úgy gondoltuk, hogy anyutól rendes adásvétellel megvennénk a házat, melyből Ő megvenné az az amúgy üdülőként nyilvántartott ingatlant, melyet a tesóm meg akar venni, majd később a húgomnak ajándékozná.
A tesóm és az én nevemen amúgy még soha nem volt ingatlan és 35ön aluliak vagyunk, ha ez számít esetleg bármiben. Természetesen a férjemnek és nekem közösen kerülne nevünkre anyu háza a vétel után. A férjemnek amúgy kell adóznia, így hogy akkoriban leadózott és most abból venné a házat?
Nagyon hálás vagyok a hasznos segítségükért és hogy időt, energiát szánnak Rám!! :)

Kirkhé # 2014.02.19. 15:13

Én nem kapok választ? :-( Tényleg csak annyit szeretnék tudni, mi a 16% alapja (mi a beszerzési érték), és más szabály vonatkozik-e a testvérem ingatlanrészére, amiről a hagyatéki tágryaláson lemond majd a javamra.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.19. 15:55

Az ajándékként megszerzett ingatlan eladása után speciális szabályok szerint kell adózni. (De az adó alapja semmiképpen nem a szerzéskori érték.)

tarjani # 2014.02.19. 16:59
Nem tudom , ez nekem szólt
  • e? Van jövedelem belőle ugy mert 375.000 ft volt a fele és az egész 800 ft ért ment el.Igaz a másik fele eleve az asszonyé volt. Akkor 25.000ft a jövedelem?
nandy # 2014.02.19. 22:24

Ajándékozás esetén:

Megszerzésre fordított összeg:

  1. az illeték-kiszabáshoz figyelembe vett érték, ha

fa) a szerzési érték az a)-d) pont szerinti esetben nem állapítható meg,
fb) az ingatlan, ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kötelezett vagyoni
értékű jog szerzése örökléssel, ajándékozással történt

-------------
  1. az illeték-kiszabáshoz figyelembe vett érték, ha

fa) a szerzési érték az a)-d) pont szerinti esetben nem állapítható meg,
fb) az ingatlan, ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kötelezett vagyoni
értékű jog szerzése örökléssel, ajándékozással történt

  1. az illeték-kiszabáshoz figyelembe vett érték, ha

fa) a szerzési érték az a)-d) pont szerinti esetben nem állapítható meg,
fb) az ingatlan, ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kötelezett vagyoni
értékű jog szerzése örökléssel, ajándékozással történt

Itt lehet olvasni:
http://www.nav.gov.hu/…vedelmek.pdf

8-9. oldal

nandy # 2014.02.19. 22:26

No ez most nem sikerült...

Szóval lényeg az, hogy főszabály szerint levonható az az érték, amit az illeték kiszabásakor figyelembe vettek.

Ha nem volt illeték (mert pl. rokonok között történt), akkor a bevétel 75%-a számít kiadásnak.

Érdemes azért olvasni a belinkelt tájékoztatót, mert vannak benne további részletszabályok.

nandy # 2014.02.19. 22:28

tarjani, jó lenne látni az okiratokat, mert te magad is többször belekeveredtél.

Szerintem keress meg egy könyvelőt, 3-5.000 forintot megér az, hogy utána tényleg nyugodtan alhass.

nandy # 2014.02.19. 22:30

Kikhé:

Ha a testvéred lemondott az örökségéről a te javadra, akkor az értékesítés után is te fogsz adózni.

Erre az esetre is vonatkozik az, amit az előbbiekben írtam (ajándékozásnál,ill. könyvelő)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.20. 06:18

Ha nem volt illeték (mert pl. rokonok között történt), akkor a bevétel 75%-a számít kiadásnak.
Ez csak az ajándékozásra igaz, az illetékmentes öröklésre nem.

Nem lehet lemondani az örökségről az örökhagyó halála után, pláne nem lehet valaki javára. Nem véletlenül hoztam szóba az ajándékozást. Amit csinálni terveznek, az ugyanis az. Elég izmos illetéke is van.

tarjani # 2014.02.20. 08:27

Köszönöm.Nem nagyon keveredtem el, csak egy kicsit bezavartak a pontos számok .Annak idején a felét vettük meg 375 ezerért árverésen gytt.tartozásba,de az illetékhivatal szerint az egész ért 900 -at.így az átíráskor 450 ezer után fizettük meg az illetéket mivel a fele már amúgy is az asszony tulajdona volt.Rá kb fél évre eladtuk az egészet 800 ezerért.Ezek a pontos szám adatok.