ingatlan eladás után fizetendő adó


monalisa1 # 2008.11.04. 20:47

Ma 2008.11.05.-e van. Az ingatlan eladása 2003-ban dátum szerint pontosan mikor történt - az adásvétel időpontja számít. Mert ha azóta 5 év eltelt akkor a tartozás elévült - legalább is szerintem. (Vagy meg kell várni azt a pár hetet még ami az 5 évből eseteleg visszalehet még.)

Ettől függetlenül, szvsz szankció nem érheti ha hazalátogat., a tervezett nyaralóvásárlás útjába sem állhat vélhetően semmi.

Annyit még, hogy ingatlan adásvételéhez ügyvéd közreműködése szükséges., ő írja meg a szerződést és mindkét fél érdekében eljár a földhivatalnál. (Az ügyvédet a vevő szokta fizetni.)

Ha ügyvédet keres akkor itt balra a "Szolgáltatások" menűsor "ügyfél keres ügyvédet" menűpontban bizonyára rövid idő alatt fog találni.

Isten hozta idehaza, vagyis érezzék majd jól magukat!

Monalisa
laikus hozzászóló

Detonator # 2008.11.04. 18:55

Tisztel hozzaertok!
Az lenne a kerdesem hogy 2003-ban ertekesitettem a csaladihazunkat 5 millio FT-ert.Mikor a a haz megcsak hirdetve volt mi mar minden szukseges papirral rendelkeztunk a csalad kivandorlasahoz,
s igy mikor a vevo megjott es fizetett elhagytuk Magyarorszagot.A tavozasunkat sem az Magyar Allami szerveknek sem semmilyen hivatalos helyen nem kozoltuk,a vetelar utan nem adoztam,nem fizettem illeteket.Nem vagyok tisztaban a torvenyekkel,nem tudom hogy ilyen esetben kellett volna e fizetni valamit,es ha kellett volna akkor mennyit,nem tudom hogy van e ennek valami kovetkezmenye ha valamikor a Magyar Koztarsasag teruletere lepek vagy esetleg vakaciozas celjara ingatlant vasarolnek.

citro # 2008.10.31. 14:47

2004-ben.

nandy # 2008.10.31. 14:33

A tulajdonjog mikor lett bejegyezve az ingatlannyilvántartásba?

citro # 2008.10.31. 13:04

Tanácsot, ill. információt szeretnék kérni a következővel kapcsolatban:

Válásunkkor (3 éve) az akkor 11 millióra értékelt lakásunk házastársam tulajdonát képező 1/2 részét megvettem tőle 5,5 millió forintért. Most el szeretném adni a lakást, előreláthatóan 12 milliót kapok érte. Hogyan alakul az adózás az eladás során? Milyen összeg után kell az adót megállapítani?

Köszönöm!

nandy # 2008.10.28. 15:28

Belga:

jó az agymenésed :)

lakást vásárolnék saját részemre az összegből /tudtommal ez idéntől nem érdekel senkit…/

Ebben is igazad van.

nandy # 2008.10.28. 15:27

mármint az eladásból származó jövedelmet kell kettébontani.

nandy # 2008.10.28. 15:26

vavalakiki:

Az ingatlannyilvántartásban lakóingatlanként szerepel?

(Egyébként mindenképpen ketté kell bontani)

Belga28 # 2008.10.28. 12:49

Tisztelt Hozzáértőbbek!

A kérdésem, amelyhez hasonlókat már biztos megválaszoltatok számtalanszor:

* családi házrészemet adnám el testvéremnek /50%/
* az első 25%-ot 1989-ben örököltem /illeték:y/
* a következő 25%-ot idén, 2008-ban örököltem
* a ház 17 millió forintos értéke után idén a 4,25 millió forint után fizettem örökösödési illetéket
* az 50 % tulajdonrészemet 8,25 millió forintért adom el testvéremnek még 2008-ban
* lakást vásárolnék saját részemre az összegből /tudtommal ez idéntől nem érdekel senkit…/

Kérdés: Hány éves a kapitány? HELYETT Mennyi adót kell fizetnem?

Az én agymenésem nullát hozott eredménynek..

Előre is köszönöm a megoldásokat!

vavalakiki # 2008.10.26. 14:46

2007-ben örököltem egy telket és egy lakást, melynek a felét már 10 évvel ezelőtt apám halálakor megörököltem, nyáron írták a nevemre. Szeretném tudni, hogyan kell ezekre adóznom és, ha eladom akkor hogyan kell adóznom utánuk? Számít-e, hogy mennyi idő után adom el?
Köszönettel

zutyuf # 2008.10.18. 07:03

Köszönöm nandy!

nandy # 2008.10.17. 11:13

fova:

ha a bérbeadásból származó jövedelem éves szinten meghaladja az 1 millió forintot, akkor 14% EHO-t kell fizetni.

(De az EHO-fizetési kötelezettségnek is van felső határa)

nandy # 2008.10.17. 11:11

zutyuf:

Az illetékről nem fognak áfá-s számlát adni :)

Elég a határozat és a csekk.

fova # 2008.10.17. 07:24

7-es adószámmal rendelkező magánszemély vagyok (van főállásom). Üzlethelyiséget adok bérbe, számlával, a forrásadót a bérbevevő fizeti, én elkülönülten adózó jövedelmként vallom be. Évek óta nem emeltem a bérleti díjon, mert azt hallottam, hogy bizonyos összeg felett valamilyen (sajnos tájékozatlan vagyok) járulékot kellene fizetnem. Valóban így van? És ha igen mennyi az az összeg, ami felett fizetési kötelezettségem van?
Előre is köszönöm a segítséget!

zutyuf # 2008.10.17. 06:48

"mégegy" = még egy

zutyuf # 2008.10.17. 06:46

Csak mégegy kérdés. Az adóalapot szeretném csökkenteni az illeték ősszegével. Ezt az összeget sárga csekken fizettem be. Ez elég lesz az igazoláshoz. Vagy erről is áfá-s számla kell?

nandy # 2008.10.14. 15:02

Az eladás miatt nem kell illetéket fizetni, "csak" adót.

Érdemes lenne kettébontani a bevételt 20-80% arányban.

Egyéni vállalkozónak a tárgyévet követő év február 15-ig kell bevallania és befizetnie az adót.
A többi kérdésben a könyvelőd segíteni fog szerintem - egyébként is az ő dolga a bevallás elkészítése.

SzPetra # 2008.10.14. 09:22

Érdeklődni szeretnék, hogy abban az esetben ha a szüleim váló peres tárgyalása során lemondtak a javamra az ő nevükön lévő lakásról 2006-ban(édesanyám mint hasznélvező került bejegyzésre), ekkor került a nevemre 100%-ban, 2006ig csak 20%-ban voltam tulajdonos, 2008-ban eladára került az ingatlan (14.400000) érdeklődnék, hogy mennyi illetéket illetve adót kell fizetni ez után az összeg után? Kell e külön fizetnie édesanyámnak vagy csak nekem?
Illetve az illetéket a földhivatal fogja küldeni csekken vagy nekem kell bejelenteni valahova? Az adót, mint egyéni vállakozó, mikor kell befizetnem?

nandy # 2008.10.13. 20:45

közjegyzői díjjal, temetés költségeivel biztosan nem csökkenthető az adóalap, hiszen azt egyszer már az illetéknél mont kiadást figyelembe vették.

A kommunális adó pedig nem minősül sem az ingatlan megszerzése költségének, sem értéknövelő beruházásnak, tehát ez sem vonható le az adóalapból.

(ps. adóból egyébként sem vonható le semmi, max. az adóalapból)

titoka77 # 2008.10.13. 07:53

A ház eladási értéke nagyobb volt,mint ami után a örökösödési illetéket kellett megfizetnünk,ezért szeretném tudni,hogy ezen összeg milyen tételekkel csökkenthető. Pl: KÖZJEGYZŐI DÍJ? (itt az a gond,hogy a 3 öröklő testvér közül az egyik nevére lett írva.Ha ez a díj levonható lenne,akkor ilyen esetben,hogy 1 öröklő nevén van,mi a tehendő?)
Vagy pl: a KOMMUNÁLIS ADÓ ,amellyet annak kell fizetni,akinek a nevén január 1-én a ház van. Nagypapa dec. végén hunyt el,a papírokat csak következő év januárban tudtuk intézni,akkor ezek szerint még az ő nevén van a ház? Ha igen ,akkor ő ugye már nem tudja fizetni,és nekünk kell.Ezt a kb 13ezres összeget meg is fizetették velünk,de a csekkre a papa neve van írva. itt mi a tehendő,ez levonható a mi adónkból?Vagy egyáltalán ki kellett ezt nekünk fizetni?Ha igen,akkor kinek a nevére kell,hogy szóljon a csekk?

Egyjogász # 2008.10.12. 17:41

Viszont öröklés esetén adót csak a hagyatékátadó végzésben szereplő összeg (ami után öröklési illetéket fizettél) és az adás-vételi szerződésben szereplő eladási ár különbözete után kell fizetni.

(Ha ez megegyezik, vagy az eladási ár kevesebb, mint ami a hagyatékátadó végzésben szerepel, akkor nem kell adót fizetni.)

nandy # 2008.10.12. 15:51

Szeretném azt is megkérdezni,hogy már az idén nem él az a lehetőség,hogy a (örökölt) ház eladásából származó hasznot felhasználhatom a saját házam valamiféle felújítására?

nem, a lakáscélú felhasználás kedvezménye 2008.01.01-től megszűnt.

titoka77 # 2008.10.12. 12:24

Tisztelt nandy.
Olvasva a fórumot tapasztalom,hogy nagyon széles látókörben,nagyon tapasztalt vagy. Okt.5.-én "titoka77" névvel küldtem én is be kérdést,és ha megtennéd szeretném,hogy számomra is válaszolj. Előre is köszönöm.
Szeretném azt is megkérdezni,hogy már az idén nem él az a lehetőség,hogy a (örökölt) ház eladásából származó hasznot felhasználhatom a saját házam valamiféle felújítására?

zutyuf # 2008.10.12. 06:26

Nandy köszönöm a hozzászólásokat, sokat segítettél.
Ezekután nem merem levonni ezt az összeget.
Marad a B verzió, kevesebb összeget írunk a szerződésbe.

nandy # 2008.10.11. 16:23

Ha ellenőrzés alá vonnak, akkor be kell mutatnod minden bizonylatot. Számlát, szerződést... a nyugtát nem fogják elfogadni, mivel azon nincs feltüntetve a vevő (te) neve.

Egyébként sem vonnám le ezt a tételt (indokot lásd korábbi írásomban).

A d9ntés a tiéd...