GYED,GYES, táppénz


capisca # 2012.11.26. 07:57

Kedves Józsikatibi!

Feleségének távolléti díj jár.

A távolléti díjba bele kell számolni:

  • a távollét idején (időszakában) érvényes személyi alapbér,
  • a rendszeres bérpótlékok
  • a munkaidő-beosztástól eltérő, illetve a munkaidőkereten felül elrendelt rendkívüli munkavégzés miatti kiegészítő pótlék

Ezek együttes összegének a távollét idejére számított időarányos átlaga illeti meg a munkavállalót.

Orovosi igazolás és a terheskönyv is megfelelő igazolásnak számít.

Üdv
Capisca

Alma114 # 2012.11.26. 17:08

Tisztelt Szakértő!

Kérdésem a GYED-GYES-veszélyeztetett terhesség miatti táppénz ideje alatt történő munkáltatói felmondással kapcsolatos.
10 éve dolgozom munkahelyemen határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszonyban. 2013 januárjáig GYED-en vagyok. Most újra terhes lettem, amit a munkáltatónak még nem jelentettem be (nagyon korai időszakban van még a terhesség).
Problémám az, hogy 3 hónapon belül elképzelhető, hogy átszervezés miatt megszüntetik a státuszom. Kérdésem, hogy bármilyen védelem alatt állok -e, ha éppen GYED-en, GYES-en vagyok, vagy ha veszélyeztetett terhesség miatti táppénzemet töltöm.
Illetve GYED lejártát követően, ha kiveszem az éves szabadságomat, utána elmehetek -e táppénzre, vagy akkor is csak a GYES marad meg opcióként. Táppénz csak abban az esetben illetne meg, ha visszamennék rendesen dolgozni (terhesen)?

Válaszát előre is köszönöm: Viola

agi40 # 2012.11.28. 10:10

Tisztelt Hozzáértők!
Nagyon fontos és sürgős lenne a válaszuk!!!!!!!

Hugom kisfia most noveber 30-án betölti a 3.életévét. Hugom egy hónappal ezelőtt tértivényes ajánlott levélben tájékoztatta erről a munkáltatóját egyben kérte,hogy december 1-től az időközben felgyűlt szabadságait legyenek szives kiadni és ennek mennyiségéről őt tájékoztatni levélben.Sőt megírta azt is,hogy a szabadsága lejártát követően munkába kíván állni.

Erre a levélre nem válaszoltak.

Tudniuk kell,hogy időközben a Céget eladták és más lett a tulajdonos,aki lehet,hogy nem is kívánja őt tovább alkalmazni, de sem erről,sem a szabadsága mennyiségéről,sem a a szabi igénylésével kapcsolatos levelére nem válaszoltak és nem tájékoztatták .
Jön a December 1,mely most munkanap lesz,.... mit tegyen,mi a jogszerű magatartás,menjen be dolgozni? Hova tegye a gyermeket,hiszen a munkába állásra a válaszlevél hiányában nem tudott felkészülni.
Egyáltalán a munkáltató megteheti,hogy figyelmen ívül hagyja a levelét?

Írjon még sos-ben egy másikat,hogy a hallgatásukat úgy tekinti,mint a szabadság igénybevételét jelentő beleegyezést?

Nagyon kérem aki tud válaszoljon!!!!!!!!!!!!

agi40 # 2012.11.28. 11:38

Még azt is szeretném megkérdezni,hogy a fizetésnélküli szabadság lejártát követően ,miután fel nem mondtak,tehát él a munkaviszony, el lehet-e menni táppénzes állományba?

Kérlek benneteket válaszoljatok erre és az előző kérdésemre is!

nandy # 2012.11.28. 12:21

Nem kötelező a munkáltatónak válaszolnia, bár általában úgy illene...

A testvéred fizetés nélküli szabija nov. 30-án lejár, így dec. 1-től munkavégzési kötelezettsége van.
A szabadságot nem kötelező rögtön kiadni, 183 napja van rá a munkáltatónak.
Én azt javaslom, mindenképpen menjen be a munkahelyére, és beszéljen a főnökével a hogyan-továbbról.
(Talán nem is tudnak a tesódról...)

nandy # 2012.11.28. 12:30

maczkóné # e-mail 2012.11.25. 23:57 Kedves Szakértő!
A kisfiam 2013 március 17-én lesz 2 éves.Jelenleg gyed-en vagyok. A férjemmel úgy terveztük, hogy mire 2 éves lesz megszületik a testvére. Sajnos még várat magára. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben ha a következő hónapokban sikerülne teherbe esnem mi lenne jobb megoldás:

fiam 2 éves kora után kivenni a felgyülemlett szabadságot majd táppénzre menni
egyből táppénz
táppénz helyett gyes. Anyagilag hogyan járnék jobban? (sajnos a táppénz elkerülhetetlen, mivel egészségre ártalmas anyagokkal foglalkozunk)Melyik megoldás lenne anyagilag a legmegfelelőbb?

Na ez az, amit még a legnagyobb jóindulattal sem lehet megválaszolni...!!!Nagyon sok függ attól, hogy mikor válik jogosulttá az adott ellátásokra, hogy mi lesz az irányadó időszak, abban a jövedelem stb...

Azt már csak csendben jegyzem meg, hogy a táppénz nem egy választható opció. Elvileg annak járna, aki az állapota miatt nem tud dolgozni...

nandy # 2012.11.28. 12:32

Utolsó mondatomhoz még annyi kiegészítést tennék, hogy ha veszélyes anyaggal dolgozol, akkor a terhességed idejére a munkáltatód köteles lenne olyan munkakört biztosítani, amely nem veszélyezteti az állapotodat.

nandy # 2012.11.28. 12:36

kiscsillag81:

Akár a szülés napjától is igényelheted, de legkésőbb dec. 30-ig igényeld meg (ha addig nem születik meg a baba, akkor is).
GYED-re ugyanis akkor leszel jogosult, ha a biztosítási jogviszonyod a TGYÁS időszaka alatt szűnik meg.

agi40 # 2012.11.28. 19:23

Kedves Nandy!
Köszönöm a választ!

Tudnak a húgomról,mert volt bent korában látogatóban és mondta neki az adminisztrátor,hogy számítson arra,hogy nincs már védettsége,tehát felmondhatnak neki.

A táppénzre való elmenetelt nem kitolásként gondolta,hanem azért,mert egészségügyi könyves,élelmiszerrel kell bánnia/az eredeti beosztása szerint/ és hasmenése van napok óta,lehet,hogy csak az izgalom,de lehet,hogy valami vírus,akkor pedig nem mehet dolgozni,mert fertőzheti a kiflit,zsemlét,stb.Nem ment orvoshoz még,mert várta választ is a munkahelyről,hiszen ha mehet szabadságra,akkor ki tudja magát kezeltetni táppénz nélkül is.Hát nem biztos,hogy ez a jó gondolkodás!
Mégegyszer köszönöm a választ!

agi40 # 2012.11.29. 11:08

Kedves Nandy!

Nem akarlak teljesen lefoglalni,de új körülmény merült fel. Végül is úgy tűnik meg akarják tartani a hugomat,9 év munkaviszonya van egyébként a cégnél.Kettő nap szabadságot kapna,azalatt el kellene intéznie az egészségügyi könyvet,orvost ,stb. és dec.5-én munkába kellene állnia,egy új boltot nyitnak.Ott reggel 5-re kellene mennie és 6-tól írnák a munkaidőt,hiszen akkor van az üzlet napi nyitása.Elég rosszul hangzik nem?

Az ovoda 1/2 7-től nyit,nincs aki addig vigyázzon a gyermekre és elvigye az oviba.

Az összegyűlt szabiját pedig ki akarják fizetni,mindent!/Reméljük ők jól számolták ki/ !

Mi az amibe kötelezően bele kell mennie a hugomnak?

  • munkarend,
  • szabik,stb.

Lehet,hogy azt szeretnék kiprovokálni,hogy Ő mondjon fel és alig kerül valamibe a Cégnek?

Megtennéd,hogy ma még válaszolsz?
Bölcs tanácsodat előre is köszönöm!

anne01 # 2012.11.29. 17:19

agi40

Munkarendet, napi munkaidő-beosztást a munkáltató határozza meg, a dolgozó legfeljebb csak arról dönthet, hogy alkalmazkodik -e ehhez vagy sem. Az is igaz, hogy a napi munkaidő meghatározásával könnyedén olyan helyzetet lehet teremteni, ami egy visszatérő kismama számára nem megfelelő.
Az új munkatörvénykönyve lehetőséget teremt arra, hogy a felhalmozódott szabadságokat, szabadságmegváltás címen a munkáltató egyben fizesse ki a munkába visszatérő kismamáknak, ha a felek ebben megállapodnak.

agi40 # 2012.11.29. 17:34

Kedves anne01 !

Köszönöm a választ!

Igen,a munkáltató ma már azt csinál ,amit akar !

iSiS # 2012.11.30. 21:18

Üdv!

A kérdésem a következő lenne:

1 évvel ez előtt autóbalesetet szenvedtem. 2011.11.28-án táppénzes állományba kerültem.
Azóta 2 térdműtétem volt, számtalan gyógytorna, fizioterápia, stb.
2 napja, azaz 2012.11.28-án lejárt az 1 év táppénz jogosultságom.
A kezelések még tartanak és új orvoshoz irányítottak (Sportkórház), mert MR, CT leleteim alapján nem egyértelmű a térd problémám.

A rehabilitációs járadék (leszázalékolás) kérelmem már be van adva, de a folyamat nem indult el, mert a munkaviszonyom még él.
Ilyenkor mit kell tennem ?
Vissza kell mennem dolgozni ?
Ha igen, akkor mi történik, ha nem tudom ellátni a feladatköröm ? (Hiszen járni is alig tudok)

Tényleg fel kell vennem a munkát a táppénzes jogosultság lejárta utáni legkésőbb harmadik napon ? (Azaz holnap)

Bonyolítja a helyzetet, hogy az autóbalesetben vétlen voltam és tart az egyezkedés a károkozó biztosítójával...

Ahhoz, hogy nem vagyoni kártérítést kaphassak eleget kell tennem a kárenyhítési kötelezettségemnek.
Azaz fel kell vennem a munkát ??
A jelenlegi orvosi papírjaim nem elég meggyőzőek, sőt van negatív MR vizsgálatom is. Ezért megyek új orvoshoz, hogy találják meg végre a probléma okát, hiszen mozgásomban meglehetősen korlátozott vagyok.

Kicsit hosszúra sikerült.
Előre is köszönöm a válaszokat:
István Gyula

Iceburner # 2012.12.01. 13:46

A következő esettel kapcsolatban lenne kérdésem.Szeptember 13-án munkába menet közúti balesetet szenvedtem.Vétlen voltam,8 napon túl gyógyuló sérülésem miatt jelenleg is táppénzen vagyok.A munkáltató okt. 3-án vette fel a baleseti jegyzőkönyvet (annak ellenére,hogy én már szept. 14-én személyesen jeleztem,hogy mi történt).Még mindig különféle adatokat kér a MÁK (mivel közalkalmazott vagyok),olyanokat is,amiket már többször megadtunk,minden szükséges adat feketén-fehéren szerepel az általam leadott papírokon. Balesetem óta sima táppénzt kapok,mert még mindig nem nyilvánították úti balesetnek az ügyemet.
Tudomásom szerint annak ebben nincs jelentősége,hogy a rendőrségi eljárás szerint ki volt a hibás (egyébként is én vagyok a károsult,a vétkes sofőr ellen büntető eljárás indult).
Nehéz anyagi helyzetbe kerültem,ezért szeretném tudni,hogy meddig tarthat még ez a huzavona? Mit tehetnék/kihez forduljak,hogy a kiesett béremet mielőbb megkapjam?
(Az egyértelmű,hogy munkába menet a legrövidebb útvonalon történt a baleset).

intentio # 2012.12.04. 08:58

Mindenekelőtt haladéktalanul közöljék, illetve küldjék meg a kért adatokat.

Az ügyintézési idő -főszabály szerint- 30 nap.

Arra a kérdésére, hogy az ügyben miért nem született érdemi döntés a kifizetőhelyi ügyintéző, vagy a közvetlen felettese tud Önnek választ adni.

Jelezze feléjük nehéz anyagi helyzetét és egyben kérje az ügyének a soron kívüli elbírálását.

intentio # 2012.12.04. 09:18

A keresőképtelenség és a táppénzre való jogosultság két különböző fogalom.

Amennyiben lejár az 1 év táppénz joga és még mindíg keresőképtelen -feltéve hogy ezt egy orvos igazolja is- úgy természetesen nem kell a munkát felvennie, de táppénz ellátást már nem fog kapni. (Munkáltatójánál igazolt nem fizetett távollét jogcímen tartják majd nyilván)

Jó, ha tudja, hogy az Ebtv. 55. § (3) szerint a baleseti táppénz 1 évvel meghosszabbítható.

(A gyakorlatban a bizottság csak akkor hosszabbít, ha a balesetet szenvedett állapota nem alakult ki.)

iSiS # 2012.12.05. 21:12

Köszönöm szépen!

doki75 # 2012.12.06. 15:19

Kedves Mindenki,

Feleségem 2011. augusztus óta szülési szabadságon, 2012. január végétől GYED-en van. Megelőzően munkahelyén a munkabéren túl, külön megbízási szerződés keretében is végzett feladatokat, amelyeket a szülést megelőzően teljesített is. Azt a tájékoztatást kapta, hogy a kifizetés attól függetlenül, hogy már nem fog dolgozni (épp a szülési szabadság előtt fejeződött be a teljesítés) meg fog történni, hiszen az számít, hogy a teljesítés idején mi volt a státusza (a következő kifizetés idején már megszületett kislányunk).

Jelenleg lassan két éve a külön szerződésben meghatározott bért nem fizetik ki, arra hivatkozva, hogy szülési szabadság illetve GYED alatt semmilyen egyéb kifizetés nem történhet. Ezt azért is furcsállom, mert, ha valaki pl. munkahelyet vált, vagy meghal, akkor is megilleti az elvégzett munkája utáni bér.

Ha valóban nem történhet kifizetés, csak ha újra visszaáll a feleségem dolgozni, akkor kamat nem illeri meg? Hogy lehet az, hogy munkabérek éveken át "csak úgy állnak" valahol?

Várom és köszönöm visszajelzéseteket!
Doki75

szandiy # 2012.12.07. 09:18

2009. Március 23-tól, 2012. Május. 31-ig Dolgoztam, utána voltam 1 hónapot munkanélküli , de március előtt is volt bejelentett munkám 3 hónap . Jellenleg is dolgozom 2012. Július.9-től . Milyen elátásra lehettek jogosult terhesen? Köszönöm

intentio # 2012.12.07. 12:43

doki75

1959. évi IV. törvény
a Polgári Törvénykönyvről

A megbízási szerződés

478. § (1) A megbízó díj fizetésére köteles, kivéve ha az ügy természetéből, illetőleg a felek közötti viszonyból arra lehet következtetni, hogy a megbízott az ügy ellátását ingyenesen vállalta.
(2) A megbízott díját akkor is követelheti, ha eljárása nem vezetett eredményre. A megbízó a díjat csökkentheti, illetőleg kifizetését megtagadhatja, ha bizonyítja, hogy az eredmény részben vagy egészben olyan okból maradt el, amelyért a megbízott felelős.
(3) Ha a szerződés a megbízás teljesítése előtt szűnt meg, a megbízott a díjnak tevékenységével arányos részét követelheti.
(4) A díj a szerződés megszűnésekor esedékes.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha

  1. a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja;

http://www.oep.hu/…C22_11-1.PDF

13. oldal

Keresetveszteség:

Az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások és a baleseti táppénzre jogosultság megállapítása során a keresetveszteséget nem vizsgáljuk.

Az ellátások összegének megállapításánál és az ellátások folyósítása vonatkozásában kell vizsgálni a keresetveszteséget.

Ennek alapján a keresetveszteség, olyan jövedelem kiesés, amely a biztosítottkeresőképtelenségére tekintettel következik be.

A keresőképtelenségnek arra a tartamára, amely alatt munkavégzés hiányában a biztosított a teljes keresetét
megkapja, nem jár egészségbiztosítási pénzbeli ellátás, illetőleg baleseti táppénz.

Annak, aki keresetét részben kapja meg, csak az elmaradt keresetrész után jár az ellátás.

160. oldal

Amennyiben a biztosított a keresőképtelensége tartamára is megkapja a nem rendszeres jövedelmének egy részét, azaz keresetvesztesége nincs, e jövedelmek után táppénz nem jár, még akkor sem, ha ezek a jövedelmek pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képeznek (pl.: lakbértámogatás, segély, hozzájárulás, díj, fix összegű bónusz, stb.) --------
  • Tgys és GYED esetén-eltérő rendelkezés hiányában- a táppénznél leírtakat kell alkalmazni.

A fenti jogszabályok, illetve az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató alapján -amely azonban a 60/1992 AB hat. értelmében un. pszeudonormának minősül- megállapítható, hogy:

  • Az elvégzett megbízási díjra a megbízott jogosult, azt a megbízó köteles kifizetni.
  • Késedelmes kifizetés esetén természetesen jogosult kamatra is.
  • Az, aki a tgys, vagy GYED ideje alatt bármilyen jogviszonyban, díjazás ellenében munkát végez ez idő alatt nem jogosult tgys, ill. Gyed ellátásra.

Példa. A GYED-en lévő Madách Színház művészét felkérik, hogy december 06-án, egy vállalati mikulás ünnepségen énekeljen el 3 gyermekdalt, amiért -megbízási szerződés alapján kap 50.000 Ft.- megbízási díjat. Erre a napra -mivel egy másik, megbízási jogviszony alapján, díjazásért keresőtevékenységet folytatott- GYED ellátás nem illeti meg.

Álláspontom szerint, ha egy, a TB ellátást megelőzően lejárt szerződés alapján, a TB ellátásra való jogosultság kezdő napja előtt esedékes díjat a kifizető hibájából késedelmesen, a TB ellátás alatt fizetik ki az a TB ellátásra való jogosultságot nem érinti. Tekintettel azonban arra, hogy a keresetveszteséggel kapcsolatban a hivatkozatt OEP tájékoztató sem tartalmaz példákat, továbbá figyelemmel a keresetveszteség kezelésének országosan (megyénként) eltérő gyakorlatára javaslom, hogy ügyével (panaszával) keresse meg az illetékes Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály osztályvezetőjét és írásban kérjen tőle állásfoglalást.

intentio # 2012.12.07. 12:50

szandiy

Milyen elátásra lehettek jogosult terhesen?

Mivel biztosított, amennyiben a terhességével kapcsolatban keresőképtelennek nyilvánítják jogosult táppénz ellátásra annyi napra, ahány un. folyamatos biztosítási idővel rendelkezik.

szuuma # 2012.12.07. 13:54

Üdvözlöm!

Az lenne a kérdésem, hogy passzív gyed lejárta után kaphatok-e álláskeresési támogatást. 2011 július 9-én szültem, közben lejárt a szerződésem augusztus 31-én. Előtte 2 és fél év folyamatos munkaviszonyom volt.

nandy # 2012.12.07. 15:48

Álláskeresési ellátás annak jár, aki az igénylést megelőző három éven belül legalább 360 nap munkaviszonnyal rendelkezik.

Nem számít munkaviszonynak a passzív gyed, mivel éppen azért passzív, mert nincs mögötte munkaviszony.

agi40 # 2012.12.09. 18:28

Kedves Anne01,Nandy!
Úgy tűnik arra megy ki a játék,hogy a hugom ne tudjon tovább ott dolgozni.

Kiszivárogtatott infok szerint- váltóműszakban reggel 5-11-ig és fél 11-tól 17-ig akarják foglalkoztatni,40.000.-Ft bruttóért.
Lehet ezt?
Rendes munkaszerződése van,8 órás és szakképzett élelmiszer eladó.Bele kell egyeznie ebbe?

Hova lehet ilyenkor panasszal fordulni?

Üdv.Ági

anne01 # 2012.12.10. 17:21

agi40

Ez így kevés lesz. Korábban azt írtad, a húgodnak 5-étől munkába kell állnia. Ezek szerint már dolgozik egy ideje, de nem tudja milyen feltételekkel?