GYED,GYES, táppénz


Óodry # 2012.11.12. 17:56

Kedves segítő!
Nekem van egy 8 és egy 4 órás bejelentett munkaviszonyom. A 8 órásnál sajnos felszámolás alatt van a cég és lehet hogy jövő héten síma felmondással el is küldik az embereket köztük engemet is, mindenkit. Jelenleg állásidőn vagyok de 6 hetes kismama. Munkáltatóm még nem tudja. Az lenne a kérdésem hogy ha megszűnik a 8 órás de megmarad a 4 órás akkor elmehetek-e táppénzre a szülésig. Ha igen akkor mi alapján fogják számolni? csak a 4 órást vagy a 8 órást is beleszámolják? Ha folyamatos munkaviszonyom megmarad a 4 órás által akkor gyedre Tgyásra jogosult leszek-e? S azt mi alapján számolják ha most elmehetek táppénzre. Ha nem mehetek táppénzre akkor mi jár nekem a szülésig illetve utána? Ha bejelentem a terhességet a felmondás előtt akkor is elküldhetnek?
Nem tudom mi lenne a legjobb megoldás.
Van lényege annak hogy a munkáltatói felmondás előtt menjek el táppénzre?
Köszönöm a választ.

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2012.11.12. 19:00

Be kéne jelenteni a terhességet, mert csak akkor védett.

Ha bejelenti a terhességet nem küldhetik el felmondással.

Bodnár Ügyvédi Iroda
www.bodnarugyvediiroda.hu

Óodry # 2012.11.13. 07:49

Kedves Lilla! Akkor sem küldhetnek el ha a cégnél mindenkit elküldenének? A felszámoló biztos mondta hogy mindenkit el fognak küldeni. Így is védett lennék?
Köszönöm

Manó5 # 2012.11.13. 14:57

Tisztelt Szakértő!

Nem részmunkaidőt jelöltem meg a levelemben amit írtam...azt jeleztem hogy szeretnék munkába állni...erre a munkáltatóm írta a részmunkaidőben nem tud foglalkoztatni...Bár 2010 ben ha jól tudom gyes mellett akár 8 órás munkát is vállalhattam volna?!

Brigi87 # 2012.11.13. 15:07

Kedves Lilla!

Idén nyáron fejeztem be a főiskolát.4évig biztosított voltam a főiskola álltal.Érdeklődni szeretnék,hogy ez a Gyed-be mennyi biztosított napot számít bele?Decembertől kaptam állást ahol be leszek jelentve.2013 júliusra fog megszületni a babánk.Érdeklődni szeretnék,hogy ha a szülés előtt meglesz a 180 nap munkaviszonyom jogosult leszek e a Gyed-re?T-gyásra?
Előre is köszönöm a választ:Brigi

mesekutya # 2012.11.13. 15:47

Tisztelt Szakértő!
Abban szeretném a segítségüket kérni,hogy nekem nov 16-án megszűnik a munkaviszonyom(vagyis onnantól indul a felmondási idő)csoportos létszámleépítéssel,amiről az előzetes értesítést már megkaptuk.
Időközben kiderült hogy újra babát várok,de már sajnos a védelem nem illet meg(egy pár napon múlt)
Az lenne a kérdésem hogy a második babával milyen ellátásokat kaphatnék(2013 júniusában születne)?
Illetve jogosult lennék-e tgyásra,gyedre?
Abban a kieső pár hónapban jogosult lennék a gyesre,mert a nagy még nincs 3 éves.
Ha álláskeresésin lennék amikor születik a baba,járnának ezek az ellátások?
Nagyon köszönöm előre is!

erikauvad # 2012.11.13. 21:54

Tisztelt szakértők,

kérdésemet már feltettem 11,08-án, még nem kaptam rá sajnos választ. Most viszont lenne hozzá egy kis kiegészítés:
Tehát a kérdés a következő volt:

2001-től dolgozom a munkahelyemen.
2010.07.05-én született a kisfiam. Tgyás-om összege nettó 150000-160000 Ft körüli volt. (bruttó bérem kb. 300000 Ft. volt) Gyedem is maximális összegű volt, amit 2012.07.05-ig kaptam.
2012.07.06-tól 2012.10.02-ig táppénzen voltam, mivel második babánkat vártam. Táppénzem összege napi 4917 Ft volt.
2012.10.03-án megszületett kislányunk.
Ma megkaptam az első Tgyást, ami 61000 Ft.
Kérdés: ezt miből számolták ki? A könyvelő nekem azt mondta, hogy a bejelentett fizetésem lesz az alap. Ezek szerint nem az, vagy az igénylés lett hiányosan beadva az OEP-hez?
Kiegészítés:
Könyvelőnk beszélt az OEP-el, és ott azt a választ adták, hogy az én munkaszerződésem úgy szól, hogy a mindenkori minimálbért garantálják + provízió. Így a Tgyás összegét a minimálbérből számolták. Ez így rendben van? A táppénzem mégis magas volt, azt is elvileg a minimálbérből kellett volna számolják? Márpedig a táppénzt az előző bérem alapján számolták, azért volt ilyen magas.
Én nem értem ezt az egészet, vagy tényleg az OEP-nek van igaza?
Válaszukat előre is köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.13. 21:59

Így is védett lennék?
Igen. A törlésig.

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2012.11.14. 08:08

Igen, de a terhességet mostmár jelezni kell.

A könyvemben részlesen olvashat erről:
http://bookline.hu/…/home.action?…

Bodnár Ügyvédi Iroda
www.bodnarugyvediiroda.hu

Óodry # 2012.11.14. 08:33

Köszönöm a válaszokat. Ha jól értem akkor amíg a céget nem törlik addig védett vagyok és elmehetek táppénzre és ha bejelentem a terhességet akkor nem küldhetnek el.
Azt szeretném még megkérdezni, hogy ha a cég más néven tovább megy akkor kötelességük átvenni engem vagy nem?

Borzos # 2012.11.14. 10:06

Tisztelt szakértők!
Jelenleg 20 hetes veszélyeztetett terhes vagyok, táppénzen. Folyamatos volt eddig a munkaviszonyom, viszont a szerződésemet úgy döntöttek, hogy csak november 30-ig hosszabbítják meg. A szerződésem igazából már korábban lejárt, így most oldódott meg a hosszabbítás kérdése is. Érdeklődni szeretnék, hogy utána tényleg jár-e a táppénz, vagy hoppon maradok, pénz nélkül. Köteles vagyok ezt elfogadni, ha nem úgy van? Mivel már több mint 10 éve folyamatosan dolgozok, így gondolom, hogy valamiféle juttatásra jogosult vagyok.4-5 illetve 6 órás bejelentés után is ugyanúgy jár minden? Merre kellene lépnem ezügyben? Kérem, minél hamarabb válaszoljanak. Köszönettel.

Óodry # 2012.11.14. 12:49

Kedves Lilla!
Közben felmerült bennem még egy kérdés a védettségre vonatkozólag. Megnéztem a Mt. könyvét melyben a következőt találtam:

65§(4) A (3, pl várandóság) bekezdés szerinti védelem alkalmazása szempontjából a felmondás közlésének, csoportos létszámcsökkentés esetén a 75. § (1) bekezdés szerinti tájékoztatás közlésének időpontja az irányadó.

75. § (1) A munkáltató a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó döntéséről az érintett munkavállalót a felmondás vagy a 79. § (1) bekezdés b) pont szerinti azonnali hatályú felmondás közlését megelőzően legalább harminc nappal írásban tájékoztatja.

Én ebből azt szűröm le, hogy csak akkor lennék védett ha a létszámcsökkentés bejelentése előtt vagy azonos időpontba szólok a munkáltatónak. 3 hete jelentették be a csökkentést és jövő héten telik le a 30 nap, sajnos a bejelentéskor még nem tudtam a terhességről.
Ha jól gondolom a leírtakat akkor is védett lennék vagy nem a cég törléséig?

Válaszát előre is köszönöm
Óodry

capisca # 2012.11.14. 13:10

Kedves Borzos!

Ha 10 éve dolgozol és nincs 30 naptári napot meghaladó megszakítás a biztosítási idődben akkor jogosult leszel november 30. után táppénzre, de most látom, hogy táppénzen vagy így nyugodtan megy tovább a táppénzed, TGYÁS kapsz, mert a táppénz megszünését követő 28 napon belül szülsz. GYED-et is kapsz majd. Ez a mindenkire vonatkozik 4-6-8 órára egyaránt. Ezeknek csak az összegre (TGYÁS, GYED és táppénz) van kihatása. Veszélyeztetett terhesség esetén a táppénz végig jár a szülésig.

Üdva
capisca

zsolt32 # 2012.11.14. 13:15

Tisztelt Szakértő!

Összetett kérdésem volna. Feleségem 2011 decemberében szült első gyermekünket. Akkor határozott munkaszerződése volt. Ez a szerződés most november 30-ával lejár.
Első kérdésem hogy ezáltal fog e változni a mostani GYED összege vagy éri e bármilyen hátrány e miatt? (pl változik a GYED jogosúltság időtartama?)

Második kérdés: Amennyiben szeretnénk még egy gyermeket akkor az alapján milyen ellátásra lesz jogosult? Feltételezve hogy nem hosszabbítják meg a szerződését.
A 2. gyermek születése milyen időkorlátok közé van szorítva? Értem ez alatt hogy mindegy-e hogy GYED (2013 decemberéig) vagy már GYES alatt születik-e meg?

Várom válaszukat.

Köszönettel:
Nagy Zsolt

gabb # 2012.11.14. 14:30

Tisztel Fórumozók!

Szeretnék tanácsot kérni a következő témában.

A testvéreméknél útban van a baba. A párjának(12 hetes kismama) idén dec. 31-gyel megszűnik a munkaviszonya (hacsak nem változtatják meg határozatlanra a munkaszerződését). Nagyon tanácstalanok, mert ha nem változtatják meg a munkaszerződést, valószínüleg 2013. január 1-vel nincs biztosított jogviszonya. A párja 2013 májusára van kiírva szülésre.
Valaki meg tudná mondani, vagy írni, hogy ilyen helyzetben mit lehetne tenniük, hogy minden támogatást megkapjanak/igénybe tudjanak venni, ami jár?
(Ha jól tudom a 365 nap biztosított jogviszony idén december 31-ig megvan a kismamának, illetve az orvosok véleménye alapján veszélyeztetett terhes).

Köszönöm a válaszokat.

nandy # 2012.11.14. 14:49

Kedves gabb!

Nagyon sokszor leírtuk már itt a fórumon, hogy biztosítási jogviszony hiányában csak az alanyi jogon járó gyes-re lesz jogosult.

Biztosítási idő szerezhető még pl. álláskeresési ellátás igénylésével, egyéni vállalkozás indításával...

nandy # 2012.11.14. 14:51

Borzos:
Folyamatos volt eddig a munkaviszonyom, viszont a szerződésemet úgy döntöttek, hogy csak november 30-ig hosszabbítják meg.

Ez most azt jelenti, hogy nov. 30-án megszűnik a munkaviszonyod, vagy azt, hogy nov. 30 után részmunkaidőben alkalmaznak tovább??
Nagyon nem mindegy...

nandy # 2012.11.14. 14:55

dr.Bodnár Lilla # e-mail 2012.11.12. 18:51 Trajterné

Fizetés nélküli szabadságra is mehet!

Ha a munkáltatója engedélyezi. Jelenleg ugyanis gyermekápolás miatt van fizetés nélkülin, amit kötelező adni.
Más helyen történő munkavállalás miatt nem köteles a munkáltató fizetés nélküli szabadságot engedélyezni.
Ezért írtam, hogy a munkáltató engedélye kell hozzá.

nandy # 2012.11.14. 15:00

Óodry:

Azt kellene tisztázni, hogy a csoportos létszámleépítés / avagy felmondás tényét közölte már a felszámoló?
Vagy csak folyosói pletykaszinten megy a dolog?

De egyébként a 4 órás munkaviszonyodban továbbra is biztosított maradsz, így jogosult leszel táppénzre, TGYÁS-ra stb...

Az ellátások alapját főszabály szerint az igénylés évét megelőző év jövedelme alapján számolják (ha van 180 nap jövedelem).
Jövő évi igénylésnél az idei év lesz az alap, ráadásul mind a két munkahelyről származó jövedelmed, mert 2012.01.01-től minden biztosítási jogviszonyban vonni kell az egyéni pénzbeli eb.járulékot, és ennek megfelelően jár utána a pénzbeli ellátás is.

nandy # 2012.11.14. 15:04

erikauvad:

Mivel az irányadó időszakban egyetlen bérezett napod sem volt, ezért TGYÁS alapja a szerződés szerinti béred (de legfeljebb a minimálbér kétszerese).

Abba valóban nem számít bele a provízió, teljesítményhez kötött jutalék stb...

Jobb lett volna táppénz helyett kivenni a szabadságokat, azáltal lett volna bérezett napod, és így rendes TGYÁS/GYED-alapod is.

gabb # 2012.11.14. 15:08

Elnézést kérek, nem olvastam végig a hozzászólásokat. Mindenesetre köszönöm a választ.

erikauvad # 2012.11.14. 15:54

Kedves nandy,
köszönöm válaszát. Még egy kérdésem lenne, ha a gyed lejárta után kivettem volna a szabadságokat (ha jól tudom 24 nap járt volna), mi lett volna a tgyás és a gyed alapja? A szabadság után pedig gyes-re kellett volna menjek a második gyerek születéséig?
Így utólag már okosabb az ember, gondolom ezen változtatni már nem lehet.
Köszönettel

Borzos # 2012.11.14. 17:24

Kedves capisca és nandy!
Nagyon köszönöm, hogy ilyen gyorsan válaszoltak. Igazából én úgy akartam írni, hogy már több mint 10 éve megszakítás nélküli, folyamatos munkaviszonyom van (nem egy helyen, de kihagyás nélkül.) Most azonban májusban járt le a határozott idejű szerződésem. Utána úgy mondták, hogy ugyanazon feltételek mellett hosszabbodik. Most, hogy kiderült, hogy kismama vagyok, így november 30-ig dolgozok, tehát addig lesz határozott idejű szerződésem, utána pedig már nem lesz az adott cégnél munkaviszonyom (ezek szerint). Részmunkaidőben dolgoztam eddig is, de ugye mivel veszélyeztetett terhes vagyok, és sajnos mindenről letiltottak, így most az esetleges javulásig, vagy a szülésig nem is tudok dolgozni. Viszont illetékesek olyat is mondtak, hogy mivel nem leszek biztosított november 30 után, így nem jár utána táppénz sem, max. munkanélküli segély. Viszont, ha az is lejár, még pont lesz pár napom, amikor aztán semmit sem kapok, mivel ha jól tudom, 3 hónapra van maximalizálva a munkanélküli segély adhatósága. Igazából már ezért sem értem, hiszen én végig dolgoztam, mégis ezek szerint olyan, mintha nem tettem volna le eddig semmit sem az asztalra, mert jövedelem nélkül maradok, mégha pár napra, hétre is. Nem tudom, jól értelmeztem-e. Tehát ha nincs munkaviszonyom november 30-tól, akkor keressek más forrást? A gyermekem biztonsága érdekében nem dolgozok.

Óodry # 2012.11.15. 08:00

Nandy! Köszönöm szépen a válaszodat! Igen a felszámoló biztos már bejelentette és hétfőn telik le a 30 nap. Ezután még lehet számolni a felmondási idővel? VAgy amikor bejelentette a felszámolóbiztos onnan ketyeg az óra.

Jól tudom hogy ha most elmegyek táppénzre és esetleg megszűnik a 8 órás munkaviszonyom akkor csak a 4 órás után kaphatam a táppénzt?

A Tgyás, gyedet viszont a táppénz előtti időszakból számolják? Folyamatos a munkaviszonyom a 8 órásba 4 éve dolgozok.

kinga277 # 2012.11.15. 12:26

Érdeklődni szeretnék,hogy ha 2011.08.29.-től,2012.01.31 ig napi 8 órában dolgoztam,459990 volt a rendszeres juttatásom.a nem rendszeres: 239284 ft,,majd 2021.03.01el napi 4 órás bejelentéssel havi 54000ft kerestem,2012.11.13.ig,innentől írtak ki veszélyeztetett terhességgel táppénzre,és 02.01től-02.30 ig alkalmi munkavállaló voltam,akkor mit kell a táppénz alapjának venni.számolhatok a 8 órás munkahelyemmel is, (mivel nincs meg a 30 nap a két munkahely között),vagy csak a 4 órás lesz az alapja?