GYED,GYES, táppénz


Rékuska # 2009.11.14. 11:46

Kedves Nandy! Jelenleg gyed-en vagyok 2009 március óta, 2010 szeptemberig, és ezalatt szeretnénk második babát. 2002 óta van folyamatos munkaviszonyom, 300 e Ft körüli bruttó bérrel és szeretném, ha a második baba után is ennek alapján kapnám a tgyás-t illetve max gyed-et. A munkahelyemen, ami egyben tb kifizetőhely is, azt mondják, hogy mivel 2010-ben nem lesz jövedelmem, ha 2010-ben szülnék, gyed alatt, akkor az alap a minimálbér kétszerese lenne. Ha azt akarom, hogy a fizetésem legyen az alap, akkor vissza kell mennem min. 180 naptári napra dolgozni. Igaz ez?
Előre is köszönöm a segítséget!

nandy # 2009.11.14. 08:54

Ráadásul hiába kéri a járadék szüneteltetését, nem lesz meg a szükséges biztosítási ideje...

Lyonee # 2009.11.13. 21:29

A jogosultsághoz szükséges előfeltételek megléte esetén sem jár GYED, ha a jogosult rendszeres pénzellátásban részesül.

http://www.gyed.net/GYED/GYED.php

weaverger # 2009.11.13. 19:23

Rokkantsági járadék (nem nyugdíj) mellett jár e a GYED?

Nem kaptam konkrét választ erre a kérdésre sem a MÁK-tól, sem a Nyugdíjfolyósító szervtől, sem az interneten nem találtam kielégítő választ.

Abban az esetben ha nem jár, akkor fel lehet e függeszteni (nem megszüntetni!) a járadékot a GYED időtartamára, és a GYED lejárta után automatikusan kapom a járadékot?, valamint nekem újból el kell mennem orvosi felülvizsgálatra, ha a rokkantság mértéke 100 % és véglegesítve vagyok?

Ha a csak a GYES igényelhető, akkor bajban vagyok, mert a GYES nagyon kevés a járadék mellett, e kettő összege 55.000 Ft, ami nem fedezi a hitelemet, a rezsimet sem a gyerek után járó kiadásokat.

Stabika # 2009.11.13. 14:23

Sziasztok. betegállomány alatt jogos-e hogy amunkáltató levélben értesít arról, hogy rendes felmondással felmond úgy, hogy tudtában van annak, hogy ez csak akkor léphet életbe ha a betegállományból visszamegyek?
Erre hivatkozik: Mt. 94/E (előzetes tájékoztatás arról, hogy a munkáltató csoportos létszámleépítést határozott elportos és ez alapján a munkaviszonyom megszüntetésre kerül, ha visszamegyek betegállományból.)

Mintha korábban valaki azt írta volna, hogy erről nem tájékoztathattak volna levélben sem a betegállomány alatt!
Mi az igazság?
Köszönöm szépen.
Ha jogszabályt valaki bemásolna,megköszönném.

nandy # 2009.11.13. 14:17

precher:

Látom, érted a lényeget :)) De szerintem nem 50% lesz, hanem 60%, ha megvan a két éves folyamatos jogviszonyod.

hency2 # 2009.11.13. 11:22

Nandy!

Valóban nem olvastam már ezt a hsz.-at,elnézést kérek, és mégegyszer szeretném megköszönni a segítségedet!!!

Üdv:hency

nandy # 2009.11.13. 08:06

A keresőképtelenség első 15 munkanapjára (kb. 3 hét) betegszabadság jár, ami a bér 70%-a.

GYES melletti táppénz csak annyi napra jár, ahány bérezett napod van a gyes kezdete óta. Jelen esetben július 6-tól november végéig lenne bérezett nap, tehát közel 5 hónapig lehetnél táppénzen.

De ha gyes mellett igényled a táppénzt, akkor az ellátás alapja legfejlebb a minimálbér lehet, hiába több a szerződés szerinti bér.

nandy # 2009.11.12. 15:17

hency:

igaza van a REP-nek, de ezt írtam is korábban, sajnos nem olvastad el :((

nandy # 2009.10.20. 22:43 hencí:

Elnézést kérek, nem jó választ adtam.

Nem mindegy, hogy társas vállalkozóról vagy munkavállalóról van szó.
Társas vállalkozónál (mivel nincs szerződés szerinti bére) valóban a minimálbér az alap.
Ezt úgy lehetett volna elkerülni, hogy a második ellátás igénybevétele előtt 2–3 hónapig magasabb járulékalap után fizeted a járulékot. Ez nem történt meg.:(

nandy # 2009.11.12. 15:13

Munkáltatói rendes felmondás esetén a munkáltató köteles a felmondási időt kifizetni, és az időtartam felére felmenteni a munkavégzés alól.

dévé # 2009.11.12. 12:42

Kedves Nandy!

Nagyon köszönöm a válaszod, igazán sokat segítettél!
Még egy kérdésem lenne: a felmondási időt is szokás kifizetni? Vagy azt mindenképpen le kell tölteni?

köszönöm,

Dévé

hency2 # 2009.11.12. 11:08

Kedves Nandy!

Korábban írtam ide GYED-ügyben(GYED-ből mentem TGYÁs-ra majd megint GYED-re,Bt. beltag vagyok stb.),azt tanácsoltad keressem a REP osztályvezetőt.Nos írtam is egy kérelmet,ma kaptam meg az elutasítást miszerint a 217/1997(XII.1.)kormány rendelet R.26§(1) bekezdése szerint az egyéni és társas vállalkozók ellátását tényleges jövedelem hiányában a jogosultság kezdőnapján érvényes minibálbér figyelembevételével kell megállapítani.

Hát mi ne mondjak elkeseredtem rendesen,dolgoztam évekig,fizettem magam után a közel 90 ezres járulékot,én a két gyerekemmel összesen nem vagyok annyit itthon mint más eggyel,orvos lévén nem engedhetem meg magamnak,hogy 2x3 évig itthon legyek +közte legyen 2 év szünet,hogy kapjak is valami GYEDEt.Ugyanilyen helyzetben levő barátnőm max.GYEDre jogosult csak azért mert ő alkalmazott,meg más REP-hez tartozik,pedig egyszerre szültük mindkét gyerekünket.
Elnézést a magán jellegü hozzászólásért,de remélem még okulhat belőle valaki.
Köszönöm szépen az itteni segítséget,jó ,hogy van ilyen lehetőség!

Na megyek ogndolkodni mibe fektethetném be a 46 000 Ft-os GYED-em......

nandy # 2009.11.12. 10:45

.

nandy # 2009.11.12. 10:45

.

nandy # 2009.11.12. 10:45

.

nandy # 2009.11.12. 10:45

.

nandy # 2009.11.12. 10:44

Dec. 12-től kezdődően már közölheti veled a felmondást, de a felmondási idő csak a 30 nap lejárta után kezdődhet el, azaz 2010.jan. 11-től.
A védelem időszaka alatt elvileg kötelezett vagy a munkavégzésre, de ez idő alatt a munkáltatónak el kell kezdenie kiadni a bentmaradt szabikat. Ha 12-től szabin szeretnél lenni, akkor azt előre kérd írásban. Jó lenne, ha még dec. 12. előtt engedélyezné írásban a szabadságot, ellenkező esetben kénytelen leszel 12-én munkára jelentkezni. Erre nagyon figyelj, mert egy nap igazolatlan távollét miatt már rendkívülivel is felmondhat, és akkor nem jár semmi (csak a szab. megváltás)!

Az erre a 30 napra járó bért a köv. bérfizetési napon köteles kifizetni, tehát majd januárban. A többi járandóságot pedig legkésőbb a munkaviszony megszűnése napján, azaz amikor a felmondási idő is letelik.

Ha nem fizet, Munkaügyi Bírósághoz fordulhatsz.

dévé # 2009.11.12. 07:42

Tisztelt Szakértő!

December 11-én lejár a GyES-em, és fel is vettem a kapcsolatot az ügyvezetőmmel, aki rögtön jelezte, hogy nem tud majd a továbbiakban alkalmazni, de minden járandóságomat kifizeti. Kérdésem az lenne
hogy a 30 napot - amíg felmondási védelem alatt állok-is kifizetheti, ha decemeber 12-i hatállyal megállapodunk, hogy rendes felmondással elbocsájt?

  • A kifizetés hogy történik? Azonnal? Esetleg kérhetem kp-ben? (Kezdek bizalmatlanná válni vele szemben, mert amikor szeptember elején megkerestem hivatalosan egy levélben, akkor ő javasolta, hogy adjam meg az e-mailem, es megírja, hogy mi mennyi és hogy fog történni. Na , most azóta sem jött egy karcolat sem. Azt már látom, hogy ígérni tud.

Ki tudja mi lesz ezután, egyáltalán átutallja-e majd , ami jár....

köszönettel:

Dévé

Jucus76 # 2009.11.09. 14:25

Bocsánat valami miatt 3x tette be a rendszer!

Jucus76 # 2009.11.09. 14:22

Sziasztok!

Ismét egy kis segítséget szeretnék kérni. Nekem tavaly nov. 25-én járt le a gyesem. Ez idő alatt és most is munakviszonyom van (már 9 éve) és azt szeretném megkérdezni, hogy ha most leszámolok a cégemtől akkor én is jogosult vagyok igénybe venni a START kártya PLUSZT? Valami olyasmit hallottam, hogy a gyes folyósításának befejezését követően 1 éven belül lehet igényelni. De csak olyanoknak akiknek nem volt munkaviszonyuk vagy bárkinek. Azaz még én is jogosult vagyok ezt igényelni 2 hétig?

Válaszotokat előre is köszönöm.

Jucus76 # 2009.11.09. 14:22

Sziasztok!

Ismét egy kis segítséget szeretnék kérni. Nekem tavaly nov. 25-én járt le a gyesem. Ez idő alatt és most is munakviszonyom van (már 9 éve) és azt szeretném megkérdezni, hogy ha most leszámolok a cégemtől akkor én is jogosult vagyok igénybe venni a START kártya PLUSZT? Valami olyasmit hallottam, hogy a gyes folyósításának befejezését követően 1 éven belül lehet igényelni. De csak olyanoknak akiknek nem volt munkaviszonyuk vagy bárkinek. Azaz még én is jogosult vagyok ezt igényelni 2 hétig?

Válaszotokat előre is köszönöm.

Jucus76 # 2009.11.09. 14:21

Sziasztok!

Ismét egy kis segítséget szeretnék kérni. Nekem tavaly nov. 25-én járt le a gyesem. Ez idő alatt és most is munakviszonyom van (már 9 éve) és azt szeretném megkérdezni, hogy ha most leszámolok a cégemtől akkor én is jogosult vagyok igénybe venni a START kártya PLUSZT? Valami olyasmit hallottam, hogy a gyes folyósításának befejezését követően 1 éven belül lehet igényelni. De csak olyanoknak akiknek nem volt munkaviszonyuk vagy bárkinek. Azaz még én is jogosult vagyok ezt igényelni 2 hétig?

Válaszotokat előre is köszönöm.

Dödölle1 # 2009.11.09. 14:21

Üdvözletem!
Újra itt.Beszéltem a fiam volt munkáltatójával­.A válaszuk igen meglepő volt.A fiam papírjait nem találják és különben is bizonyítsam be,hogy a férjem bevitte.Ők jogszerűen jártak el amikor bekérték az igazolásokat mi nem vittük be így nem számolják el se a betegállományát se a papírjait nem küldik vissza.
Ezek után még lehet itt valamit tenni?Amikor azt is letagadják,hogy megkapták az igazolásokat és még nekünk kell azt is bizonyítani,hogy személyesen lett bevíve?

---
  • *

1. Igen, lehet.

Mindenképpen javasolom, hogy mindezek ellenéren a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező REP-et (vagy az OEP Főigazgatóját, esetleg az OEP Felügyeleti Ellenőrzési Főosztályát) értesítsék és kérjék, hogy a jövőbeni hasonló esetek elkerülése, valamint a kiszolgáltatott biztosítottak jogainak a védelme érdekében a panaszt vizsgálják ki, a hatósági ellenőrzést folytassák le, sőt kérjék, hogy ne csak ezt a panaszt vizsgálják, azaz ne csak cél, hanem átfogó ellenőrzést tartsanak a foglalkoztatónál.

Az eredményes vizsgálat nélkülözhetetlen feltétele, hogy a panaszban pontos dátumok és személyek szerepeljenek. (Ki volt a portás aki az okmányaikat átvette, aznap milyen ruhát viselt stb., mikor, kivel, hányszor, hogyan beszélt a fia, a férje, illetve Ön? Volt-e szem/fültanú? A portán van-e biztonsági kamera, ami az átadás tényét rögzíthette......Van-e tudomásuk arról, hogy hasonló eset a közeljövöben előfordult,azaz hogy a táppénzigényt a foglalkoztató nem terjeszti elő, vagy azt nem számolja el, nem fizetik ki. Kivel fordult ilyen elő? (nevük, címük)

Van-e arra utaló jel, vagy bizonyíték, hogy a foglalkoztató folytatólagosan, több dolgozó sérelmére követ el hasonló cselekményeket?

Valóban a bizonyítási kötelezettség jelen esetben Önöket terheli, ezért szükségesek a fentiek, különben az eljáró ellenőr sem tud az eljárás során mire hivatkozni, mit vizsgálni.... érdemes tehát a munkáját a lehetőségekhez képest segíteni.

Egy, a fentiek szerint megfogalmazott és alátámasztott panasz követő vizsgálat után valószínűleg a foglalkoztató is háromszor meggondolja, hogy a jövőben hasonló jogellenes magatartást tanusítson.

*

Üdv. :)

Jucus76 # 2009.11.09. 14:18

Sziasztok, ismét egy kis segítséget szeretnék kérni. Nekem tavaly nov. 25-én járt le a gyesem. A munkaviszonyom már folyamatosan fenn áll 9 éve. Azt szeretném megkérdezni, hogy ha most leszámolok a cégemtől, akkor jogosult vagyok igényelni a START Kártya PLUSZ-t? Valami olyasmit hallottam róla, hogy a gyes folyósításának befejeztével, egy éven belül lehet megigényelni. De ezt csak akkor ha nem volt munkaviszonyom, vagy én is kérhetem még 2 héten belül?
Köszönöm előre is a válaszotokat!

Norman # 2009.11.09. 11:57

Üdvözletem!
Újra itt.Beszéltem a fiam volt munkáltatójával.A válaszuk igen meglepő volt.A fiam papírjait nem találják és különben is bizonyítsam be,hogy a férjem bevitte.Ők jogszerűen jártak el amikor bekérték az igazolásokat mi nem vittük be így nem számolják el se a betegállományát se a papírjait nem küldik vissza.
Ezek után még lehet itt valamit tenni?Amikor azt is letagadják,hogy megkapták az igazolásokat és még nekünk kell azt is bizonyítani,hogy személyesen lett bevíve?