GYED,GYES, táppénz


wolfineve # 2012.10.05. 13:44

Tisztelt Szakértő!

Betegszabadság illetve táppénz kiszámításában szeretnék segítséget kérni. Nem értek a számításhoz, de keveslem az összeget, amelyet a munkáltatómtól ezekre a napokra kaptam.
Egy vállalkozónál dolgozom 8 órában, 108.000 Ft szakmunkás minimálbérért, 2012 02. 07-től.
Szeptember 05-től voltam táppénzen (vagy betegszabadságon?) szeptember 30-ig. Azt tudom, hogy valamennyi napot a munkáltatómnak kell fizetnie nekem erre az időszakra, és csak a fennmaradó napokat fizeti a TB. Na de mennyi időt fizet a munkáltató és milyen összegben?
Köszönöm a segítséget!

gymarcsi # 2012.10.05. 14:09

Tisztelt Szakértő!

Szeretném a segítségét kérni abban, hogy jelenleg most 6 hónapos kismama vagyok, 2013 január 20.-ra vagyok kiírva szülésre. azonban a jelenlegi munkahelyemen határozatlan szerződésem van, de 1 hónapja a főnököm mindenkit kiléptetett, mert meg akarja szüntetni a céget anyagi nehézségek miatt. Azonban nem akar velem kiszúrni, ezért azt mondta, addig fog a cég élni, amíg meg nem szülök. Még nem pontosítottuk konkrétan, hogy szülésem után melyik napon akarja megszüntetni a céget. A kérdésem az lenne, ha a szülés elött szeretném a Tgyás papírjait leadni, akkor ebben kinek a segítségét kérhetem? mert van benne olyan rész is ha minden igaz, amit a munkáltatónak kell kitölteni. Így meg már nincs bérszámfejtő, pénzügyes aki kitöltené, csak én meg az ügyvezető, hivatalosan papíron. És ha szülés után kérvényezem a tgyást? és akkor már nem él a cég? Akkor az OEP segít kitölteni?Kérem nagyon fontos, hogy tisztázodjon nekem ez a probléma, mert így nem értem. Az alábbi e-mail címre is külde el a válaszát: maria.gyurkovics@gmail.com Köszönöm előre is, és remélem sikerül tisztán látnom a helyzetet. Üdvözlettel: Mária

rencs22 # 2012.10.07. 21:47

Kedves Szakértők!
Gyesre szeretnék menni, úgy tudom fizetés nélküli szabadságot kell kérni a munkáltatótól. Írásban kell rögzíteni ennek igénylését illetve kiadását? Ebben az esetben kötelezően ki kell adnia, vagy vissza is utasíthatja? A Gyed idejére is kellett volna igényelnem fizetés nélküli szabit, mert erről annak idején egy szó sem esett a munkáltatóm részéről…
Gyed vagy gyes ideje alatt történhet-e, illetve érvényesnek minősül-e a szerződésmódosítás vagy kiegészítés bérváltozás miatt?
Köszönettel:
Reni

dido2121 # 2012.10.08. 14:16

Tisztelt Szakértők!

Kérem segítségüket, mert nem tudom, hogy mit tegyek!
Idén 04.18-án 7.15-kor szültem, országos közfoglalkoztatási programban dolgoztam, szerződésem április 30-ig volt. A munkáltatómat élettársam a szülés napjakor értesítette, hogy megszültem. Október 2.-val lejárt a TGYÁS-om, de egy kicsivel előtte már leadtam a GYED igénylőt. Vissza jött a válasz, hogy nem vagyok rá jogosult mert nem munkaviszonyból szültem. (A 365 nap biztosítási idővel rendelkeztem.) Mindez abból adódott, hogy az önkormányzati ügyintéző úgy tudta, hogy egy nappal korábban kell megszüntetni a munkaviszonyomat, így a megszüntetőbe 04.17.-e szerepel, indok a megszüntetésre, hogy 2012.04.18.-án megszült. Ezt én alá is írtam, mert azt hittem, hogy ez így jó, és jogosult leszek mindenre. A bérszámfejtő sem vette észre a hibát a MÁK-nál, mivel az önkormányzati béreket ott számolják el és elvileg neki tudnia kellet, hogy ez így nem jó. Mit tudok tenni, hogy megkapjam a jogosan megjáró GYED-emet. Felebezni szeretnék, de ha azt is elutasítják? Forduljak munkaügyi bírósághoz?
Köszönettel: Erika

intentio # 2012.10.10. 07:53

gymarcsi

A tgys ellátást a szülés várható időpontja előtt akár 28 nappal is igényelheti.

A szükséges Foglalkoztatói igazolást a munkáltatónak, jelen esetben az ügyvezetőnek kell kitölteni, aláírni és továbbítani az EBSZSZ felé.

A kitöltésben természetesen kérhetik az "OEP" segítségét.

intentio # 2012.10.10. 08:07

wolfineve

Amennyiben év közben kezdődött a munkaviszonya és tárgyévben még nem vett igénybe sem itt, sem más, előző munkáltatónál betegszabadságot, akkor időarányosan, a keresőképtelenség első 13 munkanapjára a munkáltató fizet betegszabadságos bért. Erre az időre az Mt. szerint a távolléti díj 70%-a illeti meg.

Ezt követően naptári napra jogosult táppénzre. Összege az Ebtv. 48. § szerinti számítási időszakban elért peb. járulékalapot képező jövedelem 50, vagy 60%-a.

tedge # 2012.10.10. 10:22

Tisztelt Szakértők!

Segítségüket szeretném kérni tgyás ügyben!
Ez év június 30-ig gyeden voltam a kislányommal, július 1-től újra munkába álltam. Második gyermekem pedig úton van. Az lenne a kérdésem, hogy jövőre esedékes tgyás összegét hogyan kell számolni majd? 6 hónap bruttó gyed + 6 hónap bruttó bér és kb. 180 munkanap?
Köszönöm a segítséget! tedge

tedge # 2012.10.10. 10:31

Tisztelt Szakértők!
Segítséget szeretnék kérni a tgyás összegének kiszámításához! Ez év június 30-ig gyeden voltam a kislányommal, július 1-től munkába álltam. Most újra babát várok. Az lenne a kérdésem, hogy hogyan fogják számítani jövőre a tgyást? 6 hónap bruttó gyed + 6 hónap bruttó munkabér kb. 180 munkanappal?
Köszönettel:tedge

intentio # 2012.10.10. 12:31

tedge

Amennyiben 2012-ben lesz 180 bérezett napja, úgy a 2012.07.01-től 2012.12.31-ig elért (184 nap), Peb. járulékalapot képező jövedelme (munkabér) lesz a 2013-ban induló tgys alapja.

Ha azonban ezévben öt, vagy még több napon át pl.gyermekápolási táppénzen van ez a szabály nem alkalmazható. Ez esetben a tgys-t közvetlenül megelőző 180 bérezett napi jövedelme lesz az ellátás alapja.

gzozo # 2012.10.10. 12:31

Tisztelt Szakértő!

Feleségem várandós és épp tegnap jelent meg egy un. Védőnői vizsgálaton.
Előzőleg a munkáltatótól azt az infot kaptuk, h semmi gond ha ez munkaidőben
van mert térítik ha orvosi vagy védőnői viszgálatról van szó. Aztán ma már arra
hivatkoznak, h hiába volt ez lehetséges csak délelőtt munkaidőben akkor sem
térítenek semmit hanem fizetetlen nap!

Kérem segítsen mi a helyzet a 2012.07.01-től hatályos Munka trvkönyve szerint?
Mi a helyzet ha a kismamát csak munkaidőben tudja fogadni a védőnő mert akkor
rendel!? Ezek a napok fizetetlen napok lesznek?

Tisztelettel várjuk válaszát!

harminchárom # 2012.10.10. 13:35

Tisztelt Szakértő!
Határozatlan idejű köztisztviselő vagyok 5 éve. Néhány hetes várandós vagyok, szeretnék táppénzre menni abban az esetben, ha a későbbi gyed-em megállapítását az alacsony összegű táppénz nem befolyásolja. Jelenleg 160e körüli nettóm van. Ha táppénzre megyek 2012. november 1-től és a szülésig (2013. május) táppénzen is maradok, akkor 2013-ban a gyedemet a tápéénz miatt kedvezőtlebbül bírálhatják el, mintha ezt az évet munkával töltöttem volna?
Várom válaszát, tisztelettel

sziszi1977 # 2012.10.11. 08:00

Tisztelt Szakértő!
Segítséget szeretném kérni az alábbi ügyben.
November 21-re várom gyermekem születését, több évnyi folyamatos munkaviszonnyal, biztosítási jogviszonnyal rendelkezem, 2012.06.01-től táppénzen vagyok. Szeretnék a szülés előtt terhességi-gyermekágyi segélyt igényelni a szülés várható időpontja előtt 28 nappal, majd a 168 nap lejárta után gyermekgondozási díjat. Ezzel kapcsolatban a kérdéseim a következők: - Ha a szülés előtt igénylem a TGYS-t akkor is a GYED a gyermekem 2. életévéig jár, vagy rövidül a 28 nappal? - A GYED összegének a kiszámítása a TGYS, illetve az előzőleg igénybe vett táppénz összegéből történik, vagy a munkabérből?
Próbáltam utána olvasni a problémámnak, de nem tudom, hogy járnék jobban ha egyből GYED-et v. TGYS-t is igényelnék? Köszönöm a segítséget! Sz.

79csillag # 2012.10.12. 19:14

" Ha a szülés előtt igénylem a TGYS-t akkor is a GYED a gyermekem 2. életévéig jár, vagy rövidül a 28 nappal? "

A GYED-et mindenképp a gyermek 2 éves koráig kapod. A TGYÁS az amit ha elkezdesz a gyermek születése előtt 28 nappal, akkor onnan indul a TGYÁS időtartama, azaz a 168 nap. Ahogy az lejárt, azaz elfogyott a 168 nap, utána kapod a GYED-et a gyermek 2 éves koráig.

" A GYED összegének a kiszámítása a TGYS, illetve az előzőleg igénybe vett táppénz összegéből történik, vagy a munkabérből?"

Ellátás nem lehet ellátás alapja, tehát a TGYÁS és GYED összegének kiszámítása nem lehet egymás alapja, illetve a táppénz se. TGYÁS és GYED számításának alapja, a szülés előtt év.

Én úgy tudom, hogy nincs olyan, hogy választási lehetőség, előbb TGYÁS van, aztán GYED.
Nem tudom mennyi a béred, de a TGYÁS-nak nincs felső határa, a GYED-nek viszont van maximuma.

saradora # 2012.10.13. 13:44

Tisztelt szakértő,
Jelenleg gyesen vagyok dec. 31-ig.
Azt szeretném megtudni, hogy ha 2013-ban szülök, mi alapján fogják nekem számolni a TGYÁS-t ill. a gyed-et?
2013. jan. 1-től kivenném a szabijaimat, majd visszamennék dolgozni, hogy meglegyen a 180 napom. (a szabadságot beleszámítják a 180 napba?) Utána ha a 180 nap megvan elmehetek-e táppénzre, egyáltalán érdemes-e? Ill. mivel idén még gyesen vagyok, a tgyás számítása az idei év alapján történik, vagy lesz jelentősége a 2013-ban megszerzett 180 napnak.
Segítségét előre is köszönöm.

Jucus78 # 2012.10.17. 12:45

Tisztelt Szakértő!
2012.július 9-én jöttem visszadolgozni, jelenleg a 3. babával vagyok terhes. Előtte 2009.07.08-tól 2011.07.08-ig voltam GYED-en, 2011.07.08-2012.07.09ig voltam GYES-en a kislányommal. 2013.február 02-re vagyok kiírva szülésre. Az lenne a kérdésem, hogy mi alapján fogják számolni a TGYÁS-t és a GYED-et, valamint, ha december 01-el elmennék táppénzre, akkor mi alapján számolnák ki.Köztisztviselőként dolgozom, határozatlan idejű a kinevezésem.

bigdady # 2012.10.26. 07:00

Sziasztok!

Mi alapján kap ma gyed-et egy kismama? Mi a számítás?
Köszi

Anta0211 # 2012.10.26. 15:22

Tisztelt szakértő!Olyan kérdésem lenne hogy a kisfiam most töltötte be az 1 évet és a párom most vesztette el a munkahelyét.Az lenne a kérdésem hogy ő el tudna menni gyedre helyettem és hogy hol lehet beszerezni a szükséges iratokat hozzá válaszát előre is köszönöm
Tisztelettel:Anta

anne01 # 2012.10.28. 13:45

Anta0211

Gyed igénylésének alapvetően két feltétele van:

  • aktuális biztosítási jogviszony
  • megelőző két évben legalább 365 nap biztosításban töltött idő.

Párodnak nincs biztosítási jogviszonya, hacsak nem igényelt álláskeresésit. Ha munkaügyi központnál bejelentkezett, rajtuk keresztül kell intézni munkanélküli szüneteltetésével.

hevirita # 2012.10.28. 21:43

Tisztelt Szakértő!
2010 december 1-én született meg kislányom, és idén 2012 decemberében szűnik meg a gyedem. Kislányom születése előtt bruttó 126 ezer volt a fizetésem, viszont 2010 szeptemberétől táppénzen voltam. Munkáltatóm kiszámolta, hogy körülbelül 4 hónap fizetett szabadságom van. Mivel zenetanárként dolgozom, korlátozottak a lehetőségek elhelyezkedés terén, ezért a kérdésem az lenne, hogy a gyes alatt vállalhatok e máshol munkát úgy, hogy nem mondok fel a jelenlegi munkáltatómnál. Ha igen, hány órában dolgozhatok. Külföldi munkavállalás esetén fel kell e mondanom? Ha mégis úgy döntök, hogy nem dolgozom a gyes alatt, akkor elmehetek e táppénzre a második babával? Ha igen, akkor mit számítanak a táppénz alapjául? És ha elmegyek táppénzre, akkor az befolyásolja e a második baba után kapott gyedet?
Segítségét előre is köszönöm!

ibolya22 # 2012.10.29. 18:30

Tisztelt Cím!
Azután szeretnék érdeklődni, hogy Januárban lesz 2 éve , hogy kint dolgozok Dániában bejelentett munkaviszonnyal és szeretnék hazamenni Mo.-ra mert már a párommal szeretnénk egy babát, de ha én hazamegyek akkor kapok-e GYEST innen külföldről, vagy otthon kapok-e mert úgy tudom hogy GYES előtt meg kell lennem az 1 év bedolgozott viszonynak, vagy az itt Dániában ledolgozott 2 évemet is elfogadják Mo.-on?
Vagy ha hazamegyek akkor el kell mennem dolgozni 1 évet, hogy,és csak utána lehet babánk, hogy GYEST kapjak?

NagyZizi # 2012.10.29. 21:06

Üdvözlök Mindenkit!
A táppénzzel kapcsolatban szeretnék kérdezni a szakértőktől,vagy aki ért hozzá attól.

Jelenleg tp-en vagyok aug.9-óta.Most olvastam a tb.oldalán a táppénzről azt ,hogy : Ha a biztosított a keresőtevékenység évében változtat munkahelyet ,akkor a napi tp.összegét nem kell újból számolni.Nekem a tp.-em előtt 31 év ,illetve gyes idővel együtt 39 év biztosított időm van ,tp nem vettem igénybe csak jun.-ban 3 hetet,és a mostanit. Amit az előbb írtam le az vonatkozik a magánvállalkozókra is.

a kérdésem az lenne ,hogy ha esetleg januárban megszűnne a tp.-em és a nyug.-ig van hátra 11 hónapom ,és ha addig kiváltanám a vállalkozói igazolványt ,és mondjuk 3 hét múlva visszaesnék ,és ismét tp.-re kerülnék ,akkor én a mostani tp.összegét kapnám.De,ha nem lenne bevételem papír szerint ,akkor hogyan fizetném papíron be a tb.felé a tp 1/3 át .
Úgy tudom a jelenlegi munkáltatóm is annyit fizet utánam be a tb.felé.
Vagy a táppénzt is lehet bevételnek könyvelni?Mert akkor amit kapnék tp.,abból kifizetném a tb.felé amit kell.

Nem tudom elég érthetően írtam-e le ,de aki ért hozzá biztosan érti.Gondolkoznom kell ilyenen,mert a tp.után nem biztos a munkahelyem.

Köszönöm előre válaszotokat,Üdv .

bigdady # 2012.10.30. 19:58

Sziasztok!

Minek az átlaga adja most a gyedet? Elmúlt 6 hó bruttó bér átlagának vmennyi %-a?

anne01 # 2012.10.31. 14:48

bigdady

Alapesetben az előző év jövedelmeit nézik.

Olvasgatásra: http://www.oep.hu/…_2012_02.PDF

bigdady # 2012.10.31. 19:54

kösz. Asszony most minbérre van bejelentve, és most kezdődik a gyerek projekt. Szerinted megéri a munkáltatónak kifizetni mostantól kb 9 hónapra egy magasabb bérből származó többlet kiadást, hogy utána 2+1 évig magasabb gyed-et és gyest kapjon? Mennyi is az annyi? Köszönöm

anne01 # 2012.11.01. 11:32

bigdady

Mivel nincs konkrét időpont, nagyon nehezet kérdeztél.
Ha minden úgy marad ahogy van és a táppénz, tgyás és gyed igénylés is jövőre lesz, akkor minden ellátást minimálbér alapján fognak megállapítani. Kivéve, ha mondjuk egy minimálbér kétszeres ellátás alapra hajtasz, de ekkor a minimálbér tizenkétszeresét elérő nem rendszeres jövedelmet ( pl. jutalom vagy prémium jogcímen) kell kifizetned a 2012.01.01-2012.12.31-ig tartó időszakra.
Vagy minden úgy marad, ahogy van és a táppénz, tgyás igénylés jövőre, a gyed igénylés már 2014-re esik. Itt még megoldható az, ha 2013.01.01-től 180 napig a 2013-as minimálbér kétszeresét kapja. Ekkor táppénz, tgyás, minimálbér alapján, gyed a minimálbér kétszerese alapján számolódik.
Vagy táppénz, tgyás, gyed igénylés 2014-re esik, ekkor 2013-ban végig minimálbér kétszeresét kell kapnia.
Vagy elképzelhető még az is, hogy min. 2 hónap fizetésnélküli szabadságon van és azt követően min. 180 napig minimálbér kétszeresét kapja. Így a táppénz, tgyás és gyed is minimálbér kétszerese alapján lesz számolva. Ebben az esetben a fizetésnélkülit NAV felé be kell jelenteni és ezekre a napokra egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie, a táppénze 50%-os lesz és a gyed sem biztos, hogy a gyerek két éves koráig fog járni (ehhez a gyed igénylést megelőző 562 nap biztosításban töltött idő kell), de ezt nem számoltam ki. Emellett elképzelhető, hogy az egészségbiztosító is vizsgálni fogja.
Gyes pedig fix összegű, magasabb összeg csak ikreknél jár.