GYED,GYES, táppénz


anne01 # 2012.08.30. 14:41

levendula66

A táppénz mértéke leginkább attól függ, hogy rendelkezel -e kétéves folyamatos biztosítási jogviszonnyal vagy sem, illetve kórházi ápolás vagy sem.
Kétéves folyamatos biztosítási jogviszonynál 60%, ennél kevesebbnél vagy kórházi ápolásnál 50%.
A mértéknél nincs jelentősége annak, hogy veszélyeztetett vagy saját jogú táppénz.

levendula66 # 2012.08.31. 05:13

Igen, van többéves biztosításom, és nem kórházi ápolás. Orvos-asszisztenstől hallottam. Veszélyeztetett betegácsiban vagyok, és csak most hallottam, hogy az 50%. Akkor nem igaz ez?

pazs # 2012.08.31. 06:53

nem igaz. Esetleg azzal keverhette, hogy veszélyeztetett terhességgel egyből táppénzre veszik az embert, nincs betegszabadság.

anne01 # 2012.08.31. 11:10

Tb ügyekben jó lenne már odáig eljutni, hogy nem a háziorvostól, az asszisztensétől kapott információkból, vagy a játszótéren egy másik kismamától, esetleg félrevezető cikkekből tájékozódunk.
OEP oldalán vannak tájékoztató anyagok, bár tudom sokan nem szeretnek olvasni. Fel lehet hívni őket telefonon (szerencsés esetben fel is veszik), vagy e-mailben lehet információt kérni. Ők a legilletékesebbek ebben. Aki olyan helyen dolgozik, megkeresheti a tb ügyintézőt, ahol nincs, ott esetleg szóba jöhet a munkaügyes, bérszámfejtő vagy legvégső esetben a könyvelő (egyébként neki sem feladata ezzel foglalkozni, csak sok helyen szeretik összemosni ezeket a munkaköröket).

Emesi # 2012.08.31. 11:34

Kedves Fórumozók!
Jelenleg GYED-en vagyok, de szeptember 1-től megyek vissza dolgozni. Azt tudom, hogy le kell mondanom a GYED-ről, de a szabadságom letöltése után csak 6 órában fogok dolgozni és mellette megigénylem a GYES-t. A kérdésem az lenne, hogy a GYES-t már szeptember 1-től kell igényelnem, vagy csak attól a dátumtól, mikor letelik a szabadságom és ténylegesen munkába állok?

zsabetti # 2012.08.31. 11:42

köszi a segítséget, hasznos info

monikaf # 2012.09.07. 10:48

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem az lenne, hogy második gyermekemmel vagyok itthon, munkaviszonyom van, 2012.10.19-ig GYED-en, ezt követően GYES-re mennék 2012.10.20-tól... de közben lett egy újabb pocaklakó. Azt szeretném kérdezni, hogy hová és mit kell lépnem, mit fogok most kapni tovább, vagy el kell mennem GyES-re? Ilyenkor táppénzt lehet igénybe venni? Köszönettel várom válaszát!

Glória13 # 2012.09.07. 11:01

Tisztelt Szakértők!

Tájékozódom folyamatosan a hivatalos honlapokon, szakértői fórumokon, mégsem áll össze teljesen a kép a lehetőségeimről, ezért inkább kérdezek, az a legbiztosabb.
Most regisztráltam az Ügyfélkapu rendszerében, és megtekintettem a biztosított időmet (foglalkoztatási jogviszony lekérdezése), mely szerint a GYES idejét is biztosítottnak értelmeztem, de talán tévedek.
Most 7 hónapja (2012.02.20-tól) folyamatos munkaviszonyom van, határozatlan idejű szerződéssel. Ezt megelőzően 2010.10.01-2012.02.19-ig GYES-en voltam, előtte pedig 2009.09.20-2010.09.30-ig határozott idejű szerződéses munkaviszonyom volt.
Szeretnénk a 28 hónapos bölcsődés kislányunk mellé még egy gyermeket, de az előzővel ellentétben ezúttal úgy időzítenénk, hogy biztosan jogosult legyek a GYED-re.
Kérdésem az, hogy a leírt egészségbiztosítási előzmények alapján mikortól vagyok jogosult a maximális 2 év GYED-re?
Válaszukat szeretettel megköszönöm: Glória

tuccsi # 2012.09.07. 11:12

Tisztelt szakértők!
A következőben szeretném a segítségüket kérni: Én 2008 decemberétől a férjemmel Ausztriában dolgozom. Ez csak szezonmunka,de télen,és nyáron is itt dolgozunk. Egy szezon 4,4 és fél hónapig tart,a közte levő 2 hónapban otthon vagyunk,munkanélküliként tartanak számon ebben az időben Magyarországon,tehát van TB ellátásunk.Egy megszakítás volt,mégpedig most tavasszal,kb. másfél hónapig,akkor nem jelentkeztünk be a munkanélküli hivatalba,de a Tb-t magunknak fizettük. Most 5 hetes terhes vagyok,az első gyermekünket várjuk,és sajnos nagyon el vagyunk veszve ebben a témában.A kérdésem az lenne,hogy ezek fényében milyen ellátásra számíthatok? Most szeptember végéig lesz munkaviszonyom,aztán december elejétől újra,szülni elvileg május elején fogok.A szezon április közepéig tart,de én hivatalosan,csak március közepéig dolgozhatok. Szóval ezt szeretném megtudni,az sem lenne baj,ha valaki ismerné az osztrák viszonyokat is ez ügyben,úgy könnyebb lenne döntést hozni,hol maradjunk a továbbiakban. A segítséget előre is köszönöm!!

ibagla # 2012.09.07. 19:02

Tisztelt Szakértők!
A problémám gyessel kapcsolatos lenne.2009-ben születtek meg ikerfiaink, akik után 2011-ben a kislányunk, akivel jelenleg is itthon vagyok GYED-en. Néhány hónappal ezelőtt felhívták rá a figyelmünket, hogy a férjem is megigényelhetné az ikerek után járó GYES-t, ami mivel ő teljes állásban dolgozik,azaz meghaladja a 30 órát, tulajdonképpen egy gyerek után járó lenne. Ennek a hírnek a hallatán fel is hívtam a Baranya megyei MÁK-ot, ahol egy rendkívül kedves ügyintéző közölte, hogy igazunk van, a férjem igényelheti. Ennek örömére be is adtuk a papírokat (2012. 07.26-án, amit ők másnap át is vettek). Türelmesen vártunk, majd 2 hete felhívtam őket, hogy mi a helyzet ennyi idő eltelte után, akkor azt mondták, hogy feldolgozás alatt van a dolog. Ma újra telefonáltam, ekkor egy nagyon udvariatlan hölggyel akadtam össze, aki nagy nehezen előkereste az adatokat, kiderült, hogy 2012.08.30-án elutasító határozat született az ügyben, nem volt hajlandó más információt megadni. A posta pedig még mindig nem kézbesített.
A kérdéseim a következők lennének:
Hány napos fellebbezési határidőnk lenne ebben az esetben? Melyik az a nap, amitől a számláló indul?
Tényleg megjár-e ez az összeg nekünk, vagy félretájékoztattak bennünket?
Ha tényleg jár, akkor melyik lesz az a hónap, amelytől folyósítják majd?
Nagyon köszönöm:
ibagla

Kalydeb # 2012.09.09. 18:03

T. szakértők

Nekem a következő a gondom. A feleségem visszamenne dolgozni, így én maradnék itthon a 10 hónapos kicsivel GYED-en. Kértem fizetés nélküli szabadságot a munkáltatómtól a kicsi 2 éves koráig, amit nem igazán akarnak megadni.

Az én értelmezésem szerint ez nekem jár. Tévednék?
Mit tehetek, ha nem hajlandóak elengedni, vagy ha esetleg elbocsájtanak?
Esetleg arra várnak, hogy én mondjak fel?

intentio # 2012.09.10. 14:17

ibagla

Hány napos fellebbezési határidőnk lenne ebben az esetben? Melyik az a nap, amitől a számláló indul?
Tényleg megjár-e ez az összeg nekünk, vagy félretájékoztattak bennünket?
Ha tényleg jár, akkor melyik lesz az a hónap, amelytől folyósítják majd?
Nagyon köszönöm:
ibagla

A fellebbezési határidő 15 nap.

A 15 nap a közlést (kézbesítést) követő nappal kezdődik.

A Csttv. a jogosultságról így rendelkezik:

1998. évi LXXXIV. törvény
a családok támogatásáról

21. § (1) A gyermekgondozási segélyben részesülő személy - ide nem értve a nagyszülőt, az örökbefogadó szülőt a 20/B. § szerinti esetben, továbbá a kiskorú szülő gyermekének gyámját - kereső tevékenységeta) a gyermek egyéves koráig nem folytathat,

  1. a gyermek egyéves kora után heti harminc órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik,
  2. a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek egyéves kora után időkorlátozás nélkül folytathat,
  3. ikergyermekek esetében a gyermekek egyéves kora után a b) pont szerinti korlátozás nélkül folytathat, azzal, hogy az e pont szerinti feltételekkel keresőtevékenységet folytató személy az ikergyermekek számától függetlenül az egy gyermek után járó összegű gyermekgondozási segélyre jogosult.

Álláspontom szerint az igényt azért utasították el, mert Ön kapja ugyanezen gyermek(ek) után a GYED-et és a férje úgy igényelte meg a GYES-t, hogy nem csatolta a kérelme mellé az Ön GYED lemondó nyilatkozatát!

A hatályos jogszabályok szerint ha a szülők ugyanazon gyermek(ek) után egyidejúleg jogosultak több ellátásra (jelen esetben GYED-re és GYES-re) választásuk szerint csak az egyik szülő és csak az egyik ellátást kaphatja.

Esetünkben vagy Ön kapja a GYED-et, vagy az apa -munkavégzés mellett az 1 gyermek után járó GYES-t, de az, hogy Ön kapja a GYED-et, ezzel egyidejűleg az apa is kapja munka mellett az 1 gyermek után járó GYES-t nem megvalósítható.

Az Ebtv. a választásról így szól:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.

(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

(3) A szülők közös háztartásában élő gyermeke után egyidejűleg csak az egyik szülő jogosult táppénzre, gyermekgondozási díjra.

(4) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermek(ek) után egyidejűleg jogosultak lennének az (1) bekezdés szerinti ellátások és a gyermekgondozási támogatás bármelyik formájára, úgy - kivéve az (5) bekezdésben foglalt esetet - ellátást választásuk szerint csak egy jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani.

(6) Az (1)-(5) bekezdésben említett ellátások között a biztosított, illetve a szülő a jogosultság fennállása alatt választhat. A táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély, valamint a gyermeknevelési támogatás folyósítása alatt választott újabb ellátásra való jogosultságot a biztosított, illetve a szülő által megjelölt időponttól kell megállapítani, feltéve, hogy a jogosultság feltételeivel már ekkortól rendelkezik.

(7) A választott újabb ellátást a korábban megállapított ellátás folyósításának megszüntetését követő naptól kell folyósítani. A választott újabb ellátás visszamenőlegesen járó összegét csökkenteni kell az újabb ellátásra való jogosultság kezdő napjától a korábban megállapított ellátás folyósítása megszüntetésének napjáig kifizetett ellátás nettó összegével. Az ellátások közötti különbözet kamatmentes kifizetésére a csökkentés teljesítését követő három munkanapon belül kerül sor.

217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról

25/B. § (1) Az Ebtv. 39. § (1) bekezdése szerinti választás esetén a választott ellátás iránti kérelmet az Ebtv. 62. § (1) bekezdése, gyermekgondozási támogatás választása esetén a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény 35. §-a szerint illetékes szervhez kell benyújtani a folyósítás alatt álló ellátás megszüntetésére vonatkozó kérelemmel együtt.
(2) A korábban folyósított ellátás megszüntetésének napjáról a folyósító szerv értesíti a választott újabb ellátás megállapítására jogosult szervet. A folyósító szerv a korábban folyósított ellátás megszüntetéséről szóló határozatát megküldi a választott ellátást folyósító szervnek.

A határozatnak tartalmaznia kell azt az összeget, amellyel a választott újabb ellátás visszamenőlegesen járó összegét csökkenteni kell.

(3) A választott ellátást az értesítésben szereplő napot követő naptól kell folyósítani.

(4) A választott újabb ellátás tekintetében visszamenőleges az az összeg, ami a biztosított, illetve a szülő által választott időponttól a korábban folyósított ellátás megszüntetésének napjáig jár az ellátásra jogosultnak.

intentio # 2012.09.10. 14:19

Kalydeb

Nem téved.

Kérje írásban.

Forduljon bírósághoz.

ibagla # 2012.09.11. 12:10

Köszönöm gyors válaszát!
Én is elolvastam a jogszabályt, így utólag nekem is feltűnt ez a mondat.Még egyszer köszönöm.
A kérdésem arra vonatkozna, továbbgondolkodva a jogszabályban olvasottakat, a nagymama, aki 6 órában dolgozik, igényelhetné az ikrekre a gyest? Ők már betöltötték a 3. évet, kell óvodába is menniük. A jogszabály ebben az esetben hogyan értelmezhető?

Anett85 # 2012.09.14. 17:28

Tisztelt Fórumozók!

Kismamaként kórházi ellátásra szorultam szeptember 1-2-án (hétvégén), vasárnap haza mehettem.
Viszont veszélyeztetett terhesnek minősítettek, így hétfőn megjelentem a háziorvosomnál, aki 9-es kóddal táppénzre vett. (két hetente fognak kiállítani nekem táppénzes igazolás).

Ezt az orvosi igazolás eljutattam munkáltatómnak, de a könyvelő kéri tőlem, a hétvégi kórházi ellátásról szóló igazolást is (ami a házi orvosnál van) adjam le neki.

Mindemellett nem fogadta el a táppénzes papíromat mert az szerintük "csak egy kutyanyelv" egy keskeny igazolás a táppénzre vételről, 9-es kóddal, nagyobb formátumú igazolás szükséges.

Kérdésem valóban le kell e adnom a kórházi igazolást a munkáltatómnak, vagy elegendő az orvosi veszélyeztetett terhességi igazolás, melynek dátuma szeptember 3-16ig.

(Biztosítási időm megvan munkaviszonyom folyamatos 5 éves határozatlan idejű).

Köszönöm válaszukat!!!

anne01 # 2012.09.14. 18:20

Anett85

Kezdő táppénzes igazolás mindig négyzet alakú, rózsaszín, háziorvos által kiadott igazolás vagy ez esetben a kórházi igazolás. A keskeny rózsaszín táppénzes igazolást ("kutyanyelv") folyamatos keresőképtelenségnél állítják ki, aminek kell lennie előzményének (kezdő táppénzes igazolásnak).

anne01 # 2012.09.14. 18:29

Pannacsoda,

A gyermek egyéves koráig nem lehet keresőtevékenységet folytatni gyes mellett.

roncsi345 # 2012.09.16. 19:29

Tisztelt olvasok,szakértök!
Veronika vagyok,26éves.
Segitséget,tanácsot szeretnék kérni,hogy jelen helyzetben mit tegyek? :
most oktober közepétöl megszünik a munkaviszonyom.juniustol vagyok bejelentve 5orában,elötte 2011augusztustol2012juniusig csak internetes bejelentésel(alkalmi munkavállalásal) voltam foglalkoztatva havi 15nappal ugyanitt.
kiderült kisbabám lesz.
A kérdésem az hogy addig mig nem szünik meg a munkaviszonyom elmehetek e táppénzre,vagy ha megszünik utána passziv táppénzre? egyáltalán mit tegyek hogy ne maradjak jövedelem nélkül a várandoság ideje alatt?és a késöbbiekben jár e a tgyás, gyed?

köszönöm.

Gyurcsánné # 2012.09.17. 06:10

Tisztelt hozzáértő!
Szeretnék felvilágosítást kapni:
1.gyermek:2008.06.18.
visszamentem dolgozni 2010.július 18-al.kivettem a szabadságokat utána dolgoztam.Ismét teherbe estem 2010.december 31-ig dolgoztam,hogy meglegyen a biztosított napjaim.2011.0715.második gyermek születése.tgys kaptam,most gyedet.bruttó gyedem átlagban 106 ezer.
Szeretnénk egy harmadikat.Mik a lehetőségeink.Ha gyed alatt esnék teherbe,és megszületne még a gyed lejárta előtt.Gyed lejárta után visszamegyek dolgozni ha nem esek teherbe.De akkor ismét meg kell lennie a 180 napnak?vagy ha úgyesek teherbe hogy a születés időpontja a gyed lejárta után esne.akkor mi van.Hogyan járnék jobban, hogy ne legyen sok jövedelem kiesésem.
Köszönöm a segítség nyújtást.
Gyurcsánné

mamanyanya # 2012.09.17. 14:52

Tisztelt Szakértő!

Szíveskedjen tájékoztatni, hogy az alábbiak szerint mi lesz a táppénz alapja, s a mértéke:
Folyamatos munkaviszonyom 2000-től, jelenleg is van.
2009. július 2.-án született lányommal az alábbi jogcímen voltam ellátásban:
A thgy után 2011 07.02.-ig GYED,
2011.07.03.-tól 2012.07.02.-ig GYES,
2012.07.03.-tól 2012.08.31.-ig szbadság.
Munkavégzés 2012.09.01.-től2012.09.14.-ig.
2012.09.15-től 2012.09.30.-ig szabadság.
2012.10.01.-től 9-es kóddal táppénzes állomány.

Köszönettel:
mamanyanya

saradora # 2012.09.18. 09:41

Tisztelt szakértő!
A következőben szeretném a segítségét kérni.
2005. augusztusában ikreim születtek, idén dec. 31-éig jár a GYES.
2005. februárjától betegállományban voltam a szülésig majd a tgyás, gyed és jelenleg a gyes következett.
Kérdésem az lenne, hogy 2013. jan. 1-től mire számíthatok, mikor is lejár a gyesem. (szabit köteles-e kiadni a munkáltató, esetleg ki kell fizetnie, milyen lehetőségeim vannak.
A másik kérdésem arra vonatkozik, hogy mi alapján számolnák a tgyást és a gyedet ha újra babát vállalnánk. Ill. mikor kellene szülnöm ahhoz, hogy ne a minimálbér után kapjam a gyedet, azaz esetleg az előnyszabályt érvényesítsék - tudom hogy 180 bérezett nap kell (pl. ha kiadnák a szabijaimat, az beleszámít-e, ill. ha ezután elmegyek betegállományba, azt a 180 napba beleszámítják-e, illetve akkor már azt is megkérdezném, hogy hány nap szabadság jár az elmúlt évekre, 35 éves múltam júniusban, és 2 gyermekem van)
Megtisztelő segítségét előre is köszönöm.

Flora21 # 2012.09.19. 13:27

Sziasztok,
Olyan kérdésem lenne, hogy 2012. október 1-én lejár a gyesem. Most 14. hetes veszélyeztetett terhes vagyok. Táppénzre gondoltam visszamenni, hogy a szabadságom megmaradjon. Viszont a cégem sajnos nem szereti az anyukákat foglalkoztatni, fennáll a veszélye, holy elküldhetnek.
A kérdésem: ez a lejobb megoldás? Védett vagyok a veszélyeztetett terhesség miatt?
Üdvözlettel,
Flora21

Sarah02 # 2012.09.19. 18:58

Tisztelt Szakértő!

2011.08.02-án született kislányom, aki után jelenleg Gyed-et kapok. Férjem 2011 október óta Ausztriában dolgozik és az állandó lakcímünk is oda került ás 2012 februárban. A kérdésem az lenne, hogy milyen módon tudom megszüntetni a Gyed folyósítását Magyarországon úgy hogy a munkahelyemen nem kelljen szerződést bontani, mert Ausztriában szeretném igényelni a támogatást.

Köszönöm.

intentio # 2012.09.21. 05:26

Sarah02

A GYED folyósító szervnél írásban jelentse be a lentieket. Kérelmére az ellátás folyósítását megszüntetik.

Jó tudni, hogy a családi ellátások koordinálását végző szerv Magyarországon a Magyar Államkincstár. Akinek tehát EU-s jogszabályt érintő családtámogatási ügye (családi pótlék, GYED, GYES) van annak célszerű a Magyar Államkincstár Nemzetközi kapcsolatok Osztályát személyesen fel, vagy írásban megkeresni, mivel ezzel országosan, központosítva Ők foglalkoznak, így egy konkrét esetben teljeskörű tájékoztatást is ők tudnak adni.

(Magyar Államkincstár Budapesti- és Pest Megyei Igazgatóság Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya 1139. Budapest Váci út 71. Tel: 06-1-452-2910)

intentio # 2012.09.21. 05:31

Flora21

Igen, de csak felmondás (régi terminológia szerint rendes felmondás ellen) feltéve, hogy erről a munkáltatóját tájékoztatta.

2012. évi I. törvény
a munka törvénykönyvéről

65. § (1) A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti.

(2) A felek megállapodása esetén - legfeljebb a munkaviszony kezdetétől számított egy évig - a munkaviszony felmondással nem szüntethető meg.

(3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt

  1. a várandósság,
  2. a szülési szabadság,
  3. a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),
  4. a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint
  5. a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap

tartama alatt.

(4) A (3) bekezdés szerinti védelem alkalmazása szempontjából a felmondás közlésének, csoportos létszámcsökkentés esetén a 75. § (1) bekezdés szerinti tájékoztatás közlésének időpontja az irányadó.

(5) A (3) bekezdés a) és e) pontban meghatározott körülményre a munkavállaló csak akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót a felmondás közlését megelőzően tájékoztatta.

(6) A (3) bekezdés c) pontban meghatározott védelem az anyát illeti meg, ha a fizetés nélküli szabadságot mindkét szülő igénybe veszi.