GYED,GYES, táppénz


nandy # 2009.11.24. 14:28

.

nandy # 2009.11.24. 14:27

Kifizetheti előre is a pénzt, az nem törvénytelen :) De a kifizetéssel egyidőben az elszámolást is adja oda.

dévé # 2009.11.24. 14:13

IGen ezt értem Nandy, köszi. De ha ő minden járandóságomat ki akarja fizetni dec 13-i hatállyal, akkor ez nem is a törvényes út. Vagyis ilyenbe ne is
menjek bele?

köszi,

nandy # 2009.11.24. 13:33

December 13-tól valóban közölhető a rendes felmondás, de a felmondási idő csak a 30 napos felmondási védelem lejártával kezdődhet el.
A felmondási védelem alatt munkavégzési kötelezettséged van - kivéve, ha ez alól a munkáltató írásban felment.
Azt is megteheti, hogy erre a 30 naptári napra kiadja a szabikat, ez kb. 18 napot jelent. Január 12-től ketyeg a felmondási idő, melynek felére fel kell hogy mentsen a munkavégzés alól. A másik felére kiadhatja a maradék szabikat.

Anya13 # 2009.11.24. 13:28

Üdv Mindenkinek!

Kérdésem az lenne:
Mivel gyes alatt elküldeni nem lehet a munkavállalót, ámde értesítést kapott, hogy a Gyes lejártával meg fog szűnni a munkaviszonya...indoklás megvolt...válságra való tekintettel nincs munkamegrendelés...emiatt védelmi ideje van a munkavállalónak.
Ez esetben a GYED idejére járó szabadság betudható-e a védelmi időbe?
Vagy azt külön ki kell adnia vagy fizetnie a munkaadónak a munkavállaló felé?

köszönet
üdv Anya13

dévé # 2009.11.24. 13:23

Kedves Nandy!

Már kaptam tanácsot itt a fórumon, amiért hálás köszönet.Sztorim a következő: Mivel dec. 12-én lejár a Gyesem, így szept.-ben megkerestem az Ügyvezetőmet, aki jelezte szóban, hogy egészen biztosan nem tud majd alkalmazni. Akkor azt mondtad, hogy mindent Írassak le vele.
Mivel az első levelemre csak telefonon válaszolt, így megint megkerestem, jelezvén , hogy hogyan tudnám kivenni a szabadságomat. Erre most annyit írt vissza, hogy akár a korábban is bemehetek, hogy a papírokat elintézzük, illetve megbeszéljük, hogy mit tud ajánlani.
Ennek a megbeszélésnek a napja e hét csütörtök, és bevallom izgulok egy kicsit, habár eldöntöttem, hogy most nem írok alá semmit, hiszen Gyesen vagyok.

Jól gondolom,hogy a felmondási papírt hivatalosan csak dec 12-e után írhatom alá? Vagy ez csak formalitás kérdése?

  • Dec 13-tól 30 napos felmondási tilalom védelme alatt állok. Nem lehet abból bajom, habár felajálja, hogy fizeti a 30 napot is, de aláírok dec. 13-i dátumú rendes felmondást? Ez így ok?

Vagy töltsek le mindent? 30 nap, szabik, 60 napos felmondási idő? Úgy ahogy a papírforma szerint van?

Sajnos nagyon nem ismerem az emberünket, hiszen akkor iktatták be, amikor eljöttem szülésire.

köszönettel:

Ha eszedbe jut még vmi fontos , akkor azt külön köszönöm.

juditkol # 2009.11.24. 13:17

Kedves Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni.
2006 évvégén kezdtem dolgozni a jelenlegi munkahelyemen megbízási szerődéssel.
2007-ben terhes lettem és szeptemberben táppénzre mentem. 2008-ban születtett meg kisfiam.
2008-ban a Munkaügyi Bíróság kötelezte a munkáltatómat, hogy minden megbízási szerődéses munkavállalójának módosítsa a szerződését munkaszerződéssé - visszamenőleg.
Mivel én szabin voltam velem még nem irattak alá semmilyen munkaszerződést.
Kisfiam szeptember óta bölcsis. Szeptemberben jeleztem a munkáltatómnak, hogy szeretnék újra munkába állni. De a eddig semmi reakció.
Kérdéseim a következők lennének:

  1. Van-e jelentőssége, hogy még nem írtam alá új munkaszerződést.
  2. Ha kisfiam hároméves kora előtt szeretnék újra dolgozni, kell-e munkáltatni a munkáltatónak?

Köszönettel,
juditkol

Dödölle1 # 2009.11.24. 10:35

Üdvözlöm.

Azt szeretném kérdezni sajnos meghajlt élettársam akivel több mint egy éve éltünkeggyüt született egy kislányunk is aki most majdnem 8 hetes.
Kérdésem az lenne a fizetésének hány százalékát kapja az árvasági segéylre és az özvegységire.
Aktiv dolgozó volt.
És a bruttó vagy a anettó számit.
Köszönöm váalszát elöre is.

üdv Jutka

ui:azért írtam ide mert a másik forumon nem írtak vissza.

-------
Kedves Jutka!

Ha nem írtak vissza az azt jelenti, hogy a fórumozók közül senki nem tud teljes biztonsággal választ adni a kérdésedre ezért javasolom megkeresni a Regionális Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság ügyfélszolgálatát, vagy az Igényelbírálási Osztály Osztályvezetőjét.

A társadalombiztosítás 2 fő területre osztható az egyik a nyugdíjbiztosítás, a másik az egészségbiztosítás. Ebben a topicban olyan fórumozók válaszolnak, akik az egészségbiztosításhoz értenek valamelyest.

Az árvaellátás és az özvegyi nyugdíj úgynevezett hozzátartozói nyugellátás ezért a kérdésedet érdemes lenne valamelyik nyugdíj tárgyú topicba feltenni.

A kérdésedet különben az 1997. évi LXXXI. törvény szabályozza, azon belül is a 44-56. szakaszokban található meg jogi nyelven a válasz.

Remélem más bővebb információval tud szolgálni.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.11.24. 10:25

De a táppénz összegét esetleg felülvizsgálhatják, pl. ha a minimálbér alapján lett megállapítva/kor­látozva.

(Csak a GYED-nél ír elő felülvizsgálati kötelezettséget az Ebtv. A minimálbér alapján megállapított táppénzt mindaddíg ugyanazzal az összeggel kapja amíg keresőképessé nem válik, függetlenül attól, hogy az áthúzódik a következő évre.)

Üdv. :)

nandy # 2009.11.24. 08:59

Ha évfordulókor folyamatosan táppénzen vagy, akkor nem "zárják le". Betegszabit majd a legközelebbi keresőképtelenség esetén kell újra fizetni.Most nem.

De a táppénz összegét esetleg felülvizsgálhatják, pl. ha a minimálbér alapján lett megállapítva/korlátozva.

pandas # 2009.11.24. 07:18

Kedves nandy!

Ha 2009. dec-ben megyek táppénzre, akkor azt dec.31-én lezárják? és jan. 1-től ujra indul?
Merthogy folyamatos táppénz esetén is gondolom új év kezdetekor az 1-15 nap betegszabadság, és utána indul a táppénz, vagyis az alapja mindenképpen az előző év, azaz 2009.
Nem így van?

marley # 2009.11.23. 19:07

Kedves Nandy !

Köszönöm a választ.

Üdv.

nandy # 2009.11.22. 21:25

pandas:
A táppénz alapja főszabály szerint az előző évi kereset, esetedben a 2008. év. Ha 2008-ban nincs 180 bérezett nap, akkor a táppénzt közvetlenül megelőzően keresnek 180 napot.
Ha 2010-ben mész táppénzre, annak már a 2009. évi kereseted lesz az alapja.

Jutka70 # 2009.11.22. 18:16

Üdvözlöm.

Azt szeretném kérdezni sajnos meghajlt élettársam akivel több mint egy éve éltünkeggyüt született egy kislányunk is aki most majdnem 8 hetes.
Kérdésem az lenne a fizetésének hány százalékát kapja az árvasági segéylre és az özvegységire.
Aktiv dolgozó volt.
És a bruttó vagy a anettó számit.
Köszönöm váalszát elöre is.

üdv Jutka

ui:azért írtam ide mert a másik forumon nem írtak vissza.

pandas # 2009.11.22. 17:43

Sziasztok!

5 hónapos terhes vagyok. Pár hét múlva táppénzre szeretnék menni,de szabadságom is van még.

A kérdésem a következő:

1. Mi van akkor ha még idén (pl. dec. 20-án) megkezdem a táppénzt?
A szülésig hátralévő teljes időre a 2008-as munkabérem a táppénz alapja?

2. Ha azt akarom, hogy a táppénzem alapja a 2009-es munkabér legyen, akkor meg kell szakitanom a táppénzt, és december utolsó napjaira vegyem ki inkább a szabit? És január 1-től menjek végleg táppénzre?

Előre is köszönöm a válaszokat!

milsza # 2009.11.22. 15:53

Köszönöm nektek, pontosan utána nézek pár dolognak.

nandy # 2009.11.22. 11:02

Úgy tudom, hogy a végelszámolói státusz nem keletkeztet automatikusan biztosítási jogviszonyt. Vagy tévedek?

Az biztos, hogy a társas vállalkozói jogviszony megszűnik a végelszámolás kezdetével.
Valóban, kissé homályosan fogalmazott a kérdező. Ha munkaviszonyban volt a Bt-ben, azt is meg lehet szünetni még a végelszámolás kezdete előtt.

Dödölle1 # 2009.11.22. 10:31

„Jártam az OEP-nél pár hete, de nem kaptam „értelmes“ választ. Csak annyit mondtak, hogy a GYES nem számít munkaviszonynak, semmibe nem számít bele.“

Eddig a kollégának/ko­lléganőnek igaza van, azonban a munkaviszony megszűnése után folyósított táppénz, THGY, GYED, GYES összekötő idő, azaz bár nem keletkeztet biztosítást, de a biztosításokat összeköti.

Lásd:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

46.§. (7) A biztosításban töltött idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. A 30 napi megszakítás időtartamába nem számít be a táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély folyósításának az ideje. *--
De a továbbiakbabn igaza van nandynak az előző jövedelmet viszont nem lehet figyelembe venni.

Lnézést a felületességemért.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.11.22. 10:17

Kedves Dödölle!

Úgy tudom, hogy a végelszámolói státusz nem keletkeztet automatikusan biztosítási jogviszonyt. Vagy tévedek?

---
Kedves nandy!

Nem tudom, nem ismerem az ezzel kapcsolatos hatályos jogszabályokat és a jelenlegi gyakorlatot, több éve volt hasonló ügyünk, de ha a bíróság úgy dönt/döntött, hogy a tevékenységet munkajogviszonyban kell ellátnia, akkor az Mt. hatálya alá tartozik, munkabér illeti meg és biztosított.

Ezért is írtam, hogy az érdemi válaszhoz jó lenne látni az ezzel kapcsolatos dokumentumokat.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.11.22. 10:05

"Jártam az OEP-nél pár hete, de nem kaptam „értelmes“ választ. Csak annyit mondtak, hogy a GYES nem számít munkaviszonynak, semmibe nem számít bele."

Eddig a kollégának/kolléganőnek igaza van, azonban a munkaviszony megszűnése után folyósított táppénz, THGY, GYED, GYES összekötő idő, azaz bár nem keletkeztet biztosítást, de a biztosításokat összeköti.

Lásd:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

46.§. (7) A biztosításban töltött idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. A 30 napi megszakítás időtartamába nem számít be a táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély folyósításának az ideje.

Ebből következően az előző véleményemet fenntartom.

Üdv. :)

nandy # 2009.11.22. 08:15

Eb. tv.

42. § (1) A terhességi-gyermekágyi segély a napi átlagkereset 70%-a.
(2) A terhességi-gyermekágyi segély alapjául szolgáló jövedelem naptári napi átlagát a 48. § (1)-(3) bekezdésében foglaltak szerint kell megállapítani.
(3) A (2) bekezdésben nem említett biztosított terhességi-gyermekágyi segélyének naptári napi összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével kell megállapítani. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni. 42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.
(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (1)-(3) bekezdése szerint kell megállapítani.
(3) A (2) bekezdésben nem említett jogosult gyermekgondozási díjának naptári napi összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével kell megállapítani. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme, illetve a munkanélküli ellátás alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni. 48. § (1)
(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.
(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

nandy # 2009.11.22. 08:12

milsza:

Amikor a végelszámolási eljárás megindítását bejelentitek (ill. az ügyvédetek bejelenti) a cégbíróság felé, akkor már nem kell jelölni a végelszámoló személyét.
Az pedig te vagy. A végelszámolói státus nem keletkeztet biztosítási jogviszonyt, kivéve, ha díjazásban is részesül.
Mivel 30 napnál hosszabb időre megszakad a biztosítási jogviszonyod, ezért valóban csak az új jogviszony alapján tudják megállapítani a következő ellátásokat.

nandy # 2009.11.22. 08:09

marley:

Közös megegyezés esetén nincs felmondási idő, hacsak abban kifejezetten meg nem egyeztek.
Munkanélkülire már a megszűnés másnapján lehet menni.
Bővebben az afsz.hu oldalon olvashatsz róla.

Jutka70 # 2009.11.21. 16:28

Üdvözlöm.

Azt szeretném kérdezni sajnos meghajlt élettársam akivel több mint egy éve éltünkeggyüt született egy kislányunk is aki most majdnem 8 hetes.
Kérdésem az lenne a fizetésének hány százalékát kapja az árvasági segéylre és az özvegységire.
Aktiv dolgozó volt.
És a bruttó vagy a anettó számit.
Köszönöm váalszát elöre is.

üdv Jutka

ui:azért írtam ide mert a másik forumon nem írtak vissza.

milsza # 2009.11.21. 15:47

Kedves Dödölle1!

Annyi minden bonyolult az ügyemben...azért nagyon szépen köszönöm a segítséget.
Jártam az OEP-nél pár hete, de nem kaptam "értelmes" választ. Csak annyit mondtak, hogy a GYES nem számít munkaviszonynak, semmibe nem számít bele. Ügyintéző szerint én az új bejelentett bérem után kapnám a gyást. Még nem kaptam papírt arról, hogy ki lesz a végelszámoló, de szerintem engem neveznek ki.
Könyvelőm szerint ha én leszek a végelszámoló, akkor sem leszek ez által munkaviszonyban, mert díjazást nem kapok érte.