GYED,GYES, táppénz


nandy # 2009.11.28. 18:06

Bertusné: gyes és TGYÁS nem jár egyszerre. A TGYÁS igénylése előtt le kell mondani a gyes-t, és erről nyilatkozni kell az OEP felé.

anne01 # 2009.11.28. 10:46

Szilvia7676:

Lehet.

bertusne # 2009.11.28. 09:51

Kedves Nandy!
Jelenleg gyes-en vagyok 2 és fél éves kislányommal. Mellette dolgozom,de szabadságaimat veszem ki. Ezek december 31-ig tartanak.
Mivel ismét terhes vagyok, és március 23-ra vagyok kiírva, kérdéses,hogy mit tegyek.
Gyes mellett elmehetek terhességi táppénzre?
Vagy akkor a gyest vissza kell mondanom?
Várom válaszát.
Köszönöm.

szilvia7676 # 2009.11.28. 09:20

Sziasztok!
Tudja valaki,hogy gyed mellett lehet-e ingatlan bérbeadásból jövedelem? Van 7-es adószám.

Köszönöm

Kamilla81 # 2009.11.27. 17:50

Köszönöm Nandy!

Azt a 15 napot (betegszabi) már a múlt hónapban megkaptam, viszont ha jól értem akkor decemberben esélytelen hogy a novemberi táppénzemet megkapjam:)?? Az szuper lenne...azt esetleg nem tudod, hogy miért nem adja a háziorvos oda előre a táppénzes papírt és miért utólag kell menni érte 2 hetente? Nem nagyon értem ezt a rendszert, de az biztos hogy a munkaügyis jól elbánt velem, mert a múlt hónapban 2 napom volt ami már táppénzes volt, tehát akkor már elindíthatta volna....

nandy # 2009.11.27. 16:17

Kieg.: ha ebben az évben még nem voltál táppénzen, akkor az első 15 munkanap (3 hét) betegszabadság, amit a munkáltató fizet a legközelebbi bérfizetési napon.

nandy # 2009.11.27. 16:16

A TGYÁS-t a szülés várható ideje előtt 28 nappal lehet legkorábban kérni, esetedben dec. 13-tól.
A munkaügyis remélhetően hétfőn elindítja a táppénz igénylésedet (erre egyébként 3 munkanap a határidő, ami letelt...), onnantól 22 munkanap - kb. egy hónap - alatt bírálják el, legalábbis ennyi az OEP határideje.
Ha TB-kifizetőhely lenne a munkahelyed, akkor a decemberben esedékes munkabérrel együtt/helyett kell kifizetni.

Kamilla81 # 2009.11.27. 15:11

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy ha 2010 január 9-re vagyok kiírva szülni, akkor ez év december hányadikától igényelhetem a szülési szabadságot?
A másik kérdésem, hogy a munkaügyesünk szabadságon volt és csak ebben a hónapban (nov.) vagyok táppénzen, (eddig dolgoztam) és csak jövő héten hétfőn kezd dolgozni akkor én mikorra várhatom a TB-től a táppénzt, mivel hogy még el sem indította.

Köszi, Üdv. Kamilla

milsza # 2009.11.27. 14:09

szia nandy, ismét én:-)
Felmerült egy problémám ami megváloztathatja a következő gyermekem után járó tgyás, gyed összegét.
Figyelmem kívül hagytam a szabadságokat, ami az előző tgyás, gyed ideje alatt keletkezett...2006 szept.kezdődött a bt-n belül a tagsági jogviszonyom beltagként, szülésig kaptam bért illetve táppénzt.
2007.05.29-2009.05.29-ig voltam tgyáson gyeden.
1975-ös születésű vagyok. A tagsági jogviszonyom folyamatos volt, szülés óta bért nem kaptam, csak a gyermekem utáni ellátásokat.Mint már írtam a bt.végelszámolás alatt van idén okt eleje óta. Gyesem folyamatos, decemberben új mukaviszonyom lesz bejelentett br.143.000.-fizetéssel,második babánk márc.elején érkezik.
Mi van a bt-ben bent ragadt felgyülemlett szabadságaimmal? Végelszámoláskor ezt hogy kell intézni? Kötelező ezt saját magamnak kivennem? Nekem azt mint munkaadó, saját magamnak ki kellett volna fizetnem, és járulékozni utána még mielőtt elindul a cég végelszámolása? Ha ez így van, gondolom átlagot néznek majd a tb-ben, és nem csak az új m.helyem bejelentett bére után kapnám az ellátásokat.Már ha ez miatt a baki miatt kapok egyáltalán valamit...?
Kérlek ha érthető amit leírtam, segíts mi tévő legyek?

nandy # 2009.11.27. 13:42

Csak a te beleegyezéseddel csökkentheti a szerződés szerinti alapbéredet. A jutalom, prémium, mozgóbér stb. már más kérdés.

Behívhat :)... de nem vagy köteles bemenni, ugyanis keresőképtelen vagy, így nincs munkavégzési kötelezettséged.

mockingbird # 2009.11.27. 12:55

Sziasztok!

Segítségetekre lenne szükségem.
Három hónapos terhes vagyok, és jelenleg betegszabadságomat töltöm otthon ( a munkahelyen kis jóindulattal sem nevezhető biztonságosnak. Laboratórium, ahol mindenféle az egészségre veszélyes dolgokkal foglalkozunk és ezért döntöttem a táppénz mellett).
A kérdésem az lenne, hogy a főnököm a betegszabi/táppénz ideje alatt csökkentheti-e a fizetésemet, hogy kevesebbet keljen utánam fizetni,és ez mennyiben fogja érinteni a GYED-et.
Illetve emberhiány miatt köteles behívni dolgozni?

Köszönettel.
Mb

nandy # 2009.11.27. 12:45

Az igényléskor kell nyilatkozni, van hozzá nyomtatvány.
http://www.oep.hu/…NYIL2007.DOC

Ne felejtsd el csatolni az szja-ról tett nyilatkozatot (kapsz-e csp-t stb...), mert ha elmulasztod, 36% szja-t fognak vonni az ellátásból.

Blanxx # 2009.11.27. 12:34

Sziasztok,

A gyermek ápolási táppénzzel kapcsolatban lenne kérdésem: amikor valaki egyedülálló lesz kell azt jelezni a TB felé, mert ugye ilyenkor több nap jár? Vagy elég csak a táppénzes papir leadásakor kitöltendö formanyomtatványon megjelölni?

Köszönöm a választ...

nandy # 2009.11.26. 14:46

milsza:
Igen, elmehetsz szülésire febr. 7-től. Nem baj, ha túlhordod, hiszen előre egyébként is lehetetlen megmondani, mikor fog születni a baba. :)

dévé # 2009.11.26. 13:59

Kedves Nandy!

Ma voltam meg megbeszélni az ügyvezetőmmel a dolgokat.
Nagyjából rendben volt, viszont....
Egyrészt a felmondási időm, felére ( felmentés) illetve a végkielégítés 2 hónapjára járó összegnél az átlagkeresetből kell számoljanak. Kértem ennek nézzenek utána, és úgy számoljanak.
Esetleg tudod, hogy kell számolni az átlagkereset, azoknál , akik gyesről térnek vissza?
Én 2003. júniusa óta vagyok alkalmazott a cégemnél, 2006. dec. 12-én született meg a gyermekem, de 2006. október 24-től táppénzen voltam. Akkor mely időszak lenne az átlagkereset számolásának alapja?
Hogyan számolandó? ( Esetleg van egy olyan oldal= törvény , ahol leírják a kiszámolás módját? Mert valami olyat mondott nekem egy ismerősöm, hogy a táppénzes idő nem számolandó be. Nekem 2006-ra kb 4 havi bónusz is ki lett fizetve, ez is számít?
Mellesleg voltam üzemi baleseti táppénzen, ez hogy számít be, hiszen itt 100%-os táppénzt kaptam.Nekem is kellene számoljak, hogy tudjam, amit ők ígérnek , az rendben van-e.

A másik dolog: A főnököm fel ajánlott még a nekem nagyjából 2 havi bért, ha belemegyek a közös megegyezésbe, amin vacilálok.Gondolom, hogy ezt azért ajánlotta fel, mert mint kiderült mégiscsak - ha nagyon akarná -visszavehetne, mert a kolléganőm most megy el szülésire. Anyagilag nem jönne rosszul, viszont ha ezt elfogadom, akkor is kaphatok álláskeresési segélyt? Így rosszul is járhatok, hiszen amíg nem tudok elhelyezkedni( ami azért sanszos mostanság) , akkor biztosítás nélkül maradok...

Előre is köszi a választ,

dévé

milsza # 2009.11.25. 18:35

nandy, nagyon szépen köszönöm a segítséget.A táppénzt akkor inkább kihagyom:)
Március 7.-re van kiírva a szülésem időpontja, ami azt jelenti, hogy február 7-től elmehetnék szülési szabira? És ha esetleg túlhordom a babát,és kicsúszok a 28 napból akkor mi lesz? Mit tanácsolsz ez ügyben?

nandy # 2009.11.25. 15:27

Nem igaz, hogy nem jelenik meg...

nandy # 2009.11.25. 15:27

..

nandy # 2009.11.25. 15:26

Ha február 20-ig kéred a gyes folyósítását, akkor 21-től jár a TGYÁS.
Érdemes néhány nappal előbb lemondani, és erről a nyilatkozatot csatolni a TGYÁS-igényhez.

A TGYÁS/GYEd számításánál azt a jövedelmet veszik figyelembe, amit megkaptál. Ha nincs 180 bérezett napod, akkor a TGYÁS is maximalizálva van, de nálad nincs jelentősége, mert nem keresel többet a minimálbér kétszeresénél.

A táppénz nem alapja a TGYÁS-nak/GYED-nek, de a munkáltató által fizetett betegszabadság igen, ami sajna csökkenti az ellátás alapját.
Az egy-két hét táppénz még nem is táppénz, mert az első 15 munkanapot (ami kb. 3 hét) a munkáltató fizeti betegszabi címén, és ennek összege a bér 70%-a.
Tekintettel arra, hogy viszonylag kevés bérezett napod lesz a szülésig, így szerintem ha nem muszáj, ne menj táppénzre (a betegszabi miatt...). Inkább szülés előtt 28 nappal igényeld a TGYÁS-t - bár ez sem kötelező, ha tudsz dolgozni.

milsza # 2009.11.25. 14:46

Még egy kérdés, csak hogy tisztábban lássak:)
2008-2009 munkaviszonyban álltam bérezés nélkül, mivel gyedet, azután júniustól a gyest kaptam.
Decembertől új munkaviszonyom lesz(másik cégnél)gyes alatt(bért is kapok bruttó 143ezer)Na most a gyermekünk 2010 márc.elején születik, és az lenne a kérdésem, hogy járnék jobban, ha szülés előtt venném ki a szülési szabadságot, vagy szülésig végig munka(már ha bírom)és szülés után igényelném a tgyást. Esetleg 1-2 hét táppénz belefér?
Ilyen bérrel kb milyen összegű tgyásra,gyedre számíthatok. Kérlek "konyhanyelven" és ne törvényeket írjatok, mert azokat nem mindig tudom értelmezni :( :)

Válaszotokat előre is köszi

milsza # 2009.11.25. 13:20

Ha pld. febr.20.-án lemondom a gyest, akkor másnaptól jár a szülési szabi, vagy aznaptól?

nandy # 2009.11.25. 12:57

GYes alatt akkor jár táppénz, ha a gyes alatt dolgozol is.
Ahhoz, hogy a szülési szabit igénybe vehesd, még azt megelőzően le kell mondanod a gyes-t.

milsza # 2009.11.25. 12:47

Sziasztok!

Jövő március elején születik a második gyermekem, még gyesen vagyok, munkaviszonyban leszek.
Gyes alatt igénybe vehető a táppénz? Szülés előtt kivenném a szülési szabadságot, akkor automatikusan átváltok gyesről tgyásra, vagy le kell mondanom az államkincstárban a gyest?
Köszönöm a válaszokat.

nandy # 2009.11.25. 10:19

1992. évi XXII. törvény
(Munka Törvénykönyve)

Úgy a 90. § környékén vannak ezek a szabályok.

dévé # 2009.11.24. 15:49

Kösziiii, Nandy!
megadnád kérlek, a törvény számát? esetleg nem árt ha tudom, hogy mi az ide vonatkozó jogszabály.

Hálásan köszönök mindent , amit a témában nyújtottál.

üdv,

dévé