GYED,GYES, táppénz


kata1110 # 2012.08.13. 14:23

Szép Napot!

2013. májusában jár le a Gyed- em. Szeretném megtudni, hogy lehet e a Gyed mellet dolgozni vagy ha dolgozni szeretnék akkor a Gyes-t kell megigényelnem? Úgy hallottam, hogy lehet Gyed mellett dolgozni heti 30 órát!Ez igaz?

Köszönöm előre is a válaszokat!

79csillag # 2012.08.13. 16:18

Gyed mellett nem lehet dolgozni, egy órát sem. GYES mellett lehet dolgozni, heti max 30 órát.

intentio # 2012.08.16. 12:59

kata1110

Úgy hallottam, hogy lehet Gyed mellett dolgozni heti 30 órát!Ez igaz?

Köszönöm előre is a válaszokat!

Nem, nem igaz. Ezt már más hozzászóló közölte, én kiegészíteném a vonatkozó jogszabályi rendelkezéssel:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha

  1. a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja;
intentio # 2012.08.16. 13:05

Roamer

A jelenleg folyósított GYES-t az első gyermek után kapjuk (6éves), mert rá igényeltük meg (fogyatékosság miatt).

Ha jól értelmezem az érvényes szabályokat, akkor a GYES-ről le kell mondani abban az esetben, ha 8h-s munkakört kíván betölteni

Rosszul értelmezi, mivel a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek egyéves kora után időkorlátozás nélkül lehet keresőtevékenységet folytatni.

1998. évi LXXXIV. törvény
a családok támogatásáról

21. § (1) A gyermekgondozási segélyben részesülő személy - ide nem értve a nagyszülőt, az örökbefogadó szülőt a 20/B. § szerinti esetben, továbbá a kiskorú szülő gyermekének gyámját - kereső tevékenységeta) a gyermek egyéves koráig nem folytathat,

  1. a gyermek egyéves kora után heti harminc órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik,

c) a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek egyéves kora után időkorlátozás nélkül folytathat,

intentio # 2012.08.16. 13:07

Nem azt emelte ki, amit szerettem volna ezért ismét nekifutok:

Roamer

A jelenleg folyósított GYES-t az első gyermek után kapjuk (6éves), mert rá igényeltük meg (fogyatékosság miatt).

Ha jól értelmezem az érvényes szabályokat, akkor a GYES-ről le kell mondani abban az esetben, ha 8h-s munkakört kíván betölteni”

Rosszul értelmezi, mivel a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek egyéves kora után időkorlátozás nélkül lehet keresőtevékenységet folytatni.

1998. évi LXXXIV. törvény
a családok támogatásáról

21. § (1) A gyermekgondozási segélyben részesülő személy - ide nem értve a nagyszülőt, az örökbefogadó szülőt a 20/B. § szerinti esetben, továbbá a kiskorú szülő gyermekének gyámját - kereső tevékenységet

  1. a gyermek egyéves koráig nem folytathat,

a gyermek egyéves kora után heti harminc órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik,

  1. a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek egyéves kora után időkorlátozás nélkül folytathat,
Anda # 2012.08.19. 06:29

Kedves Szakértő!
Harmadik gyermek ellátásával kapcsolatosan kérdeznék.
Fontosabb adatok:
2006. óta határozatlan idejű a munkaviszonyom, 212.000Ft bruttó bérrel rendelkezem
Első gyermekem születése 2010.01.28.
Második gyermek születése 2011.12.16.
Első gyermek után a gyed bruttó 109.200.
Második gyermek után úgyszintén bruttó 109.200Ft jár.
Most gondolkozunk a harmadik babán, de előtte mindenképp szeretném körbe járni a lehetőségeket, hogy ne az első gyermek utáni ellátás legyen a harmadik gyermek után járó juttatás alapja.

1.)Ha meglenne a 180 biztosított nap a harmadik gyermek születése előtt, akkor a rá járó gyedet már nem az előző ellátásból számolnák, hanem a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a lenne igaz?

2.)A 180 bérezett napba a szabadságon kívül a táppénz is bele számít? (mármint ha a szabi lejárta után téppénzre mennék, ha addigra teherbe esnék)
vagy ebben az esetben ez a táppénz nem képezi a harmadik gyermekre járó ellátás alapját és újból a régi ellátásból számolnak?

3.)A 180 bérezett nap munkanapot vagy naptári napot jelent?

4.)Olyan megoldásra lenne szükségem, hogy meglegyen a 180 bérezett nap eközben már terhes lennék, kivenném a 64 nap szabit, a fennmaradó napokban viszont a másik két gyermek miatt nem tudok aktívan visszamenni dolgozni, ezért kérdezem, hogy ha táppénzre mennék, az bele számít-e a bérezett napokba?

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Andrea

Buda # 2012.08.19. 10:50

t

Buda # 2012.08.19. 11:00

Tisztelt Szakértő!

A július 1-étől életbe lépett jogszabályváltozások értelmezésével kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Amennyiben az orvos most augusztusban ír ki veszélyeztetett terhesnek a 9-es kóddal, akkor nem jár nekem táppénz? akkor mi jár? Ez úgy kell értelmezni, hogy itthon vagyok táppénzen és nem kapok semmit? Több mint 7 éves munkaviszonnyal rendelkezek, igaz, hogy határozott idejű. Akár már a terhesség elejétől táppénzen lehetnék, mert súlyos endomteriozis miatt több műtét és kezelés után a 4. lombikra sikerült teherbe esnem. Most már a 6. hónapba lépünk és a méhlepény teljesen fedi a méhszájat, ezért az orvos teljes ágynyugalmat javasolt. Ezen körülmények ellenére sem jár táppénz?
A 9-es kódon kívül minden más kódra jár táppénz, tehát betegség miatti keresőképtelenségre?
Szeretném még megkérdezni, hogy a munkáltató még a szerződésem lejárta előtt, illetve a szülés előtt felmondhatja e a szerződésemet a terhesség miatt?
Válaszát előre is köszönöm.

anne01 # 2012.08.19. 12:56

Buda,

Miért ne járna táppénz. A 9-es kód csak azt jelenti, hogy veszélyeztetett terhesként vettek keresőképtelen állományba és első naptól táppénz jár. 8-as kódnál az első 15 napra betegszabadság járna, amit teljes egészében a munkáltatónak kell fizetnie, vagyis a 9-es kód bevezetésével a munkáltatóknak kedveztek. Terhesként változatlanul védett vagy, az más kérdés, hogy a határozott idejű szerződés egyszer csak megszűnik.

Buda # 2012.08.19. 14:28

Kedves anne01!
köszönöm a gyors választ, bíztam benne, hogy félreértelmeztem. egy cikket olvastam ezzel kapcsolatban, ami megzavart egy kicsit. az egyértelműen ezt írta, hogy nem jár. Tudom, hogy ilyenekre nem adunk.

bukki # 2012.08.20. 09:57

Kedves Szakértő !
szerintem az érdeklődő a HVG-ben megjelent cikk alapján (is)érdeklődik (http://hvg.hu/…nka_vilagaba)
Nekem sem egyértelmű a cikk! Itt arról beszélnek hogy csak akkor jár táppénz,ha valóban beteg az ember...remélem rosszul értelmezem a változást....
Valaki tudja esetleg értelmezni ??

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.20. 11:20

Úgy tűnik, a kolléganő ismeri a Munka törvénykönyvét, de nem ismeri a táppénzt szabályozó jogszabályt. Ami nem akkora baj, én is így vagyok vele.
Csak én nem vonok le téves következtetést a táppénzre nézve a Munka törvénykönyv alapján, pláne nem írok róla hangulatkeltő cikkeket.

acridity # 2012.08.20. 11:56

Kedves hozzáértők!

A gyermekek után jár pótszabadságot évközben is lehet igényelni?
Mondjuk az apukának?
Illetve az anyukának,ha visszatér a gyesről.
Köszi a segítségeteket.

acridity # 2012.08.20. 11:58

Még valami....
Ha az anyuka visszatér dolgozni,az iker gyerekek pedig bölcsődébe mennek,a nagymama mehet e gyesre?
(vagy nem,mivel intézménybe járnak a gyerkőcök)
Ha nem,jól tudom,hogy az egyik gyerkőcre jutó gyest az anyuka megtarthatja,és időkorlátozás nélkül dolgozhat?

pepal201 # 2012.08.20. 13:35

Tisztelt Szakértő!

GYES után szeretnék visszamenni dolgozni.

1. Meg szeretném kérdezni, hogy mennyi szabadság jár nekem?

1972.10.30.-án születtem. Közalkalmazottként dolgozom.
2009. szeptemberétől 2010. március 21-ig táppénzem voltam.
Gyeremekem: 2010.március 22-én született.
2010.március 23-tól 2010.szeptember 5-ig TGYÁS-t kaptam.
2010. szeptember 6-tól 2012. március 22-ig gyermekgondozási díjban részesültem.
2012. március 23-tól GYES-en vagyok.

2. Mikor kell a munkáltatómnak jelezni, hogy 2013. március 23-tól szeretném a szabadságomat kivenni?

Tisztelettel köszönöm válaszát, segítségét.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.20. 14:47

Nem kell azt igényelni, jár. Mind a két szülőnek.

acridity # 2012.08.20. 20:35

Ha az anyuka visszatér dolgozni,az iker gyerekek pedig bölcsődébe mennek,a nagymama mehet e gyesre?
(vagy nem,mivel intézménybe járnak a gyerkőcök)
Ha nem,jól tudom,hogy az egyik gyerkőcre jutó gyest az anyuka megtarthatja,és időkorlátozás nélkül dolgozhat?

Áthelyezéssel új közalkalmazotti állásom lesz.
Az előző munkáltatóm a szabadságokat, (amíg gyed,gyes,stb voltam) köteles kifizetni?

Köszi a segítséget.

Bettika # 2012.08.21. 08:31

Sziasztok! Egy kérdést szeretnék feltenni nektek.Aug 8 án kiléptem munkahelyemről,rá két 2hetre kiderült hogy 3hetes terhes vagyok.A kérdésem az lenne hogy mit tudok tenni ilyenkor? Eltudok menni még betegállományba? Várom válaszaitokat! Köszi:Bettika

intentio # 2012.08.21. 14:17

bukki

Az Ebtv. releváns szakaszai nem változtak.

A 44. § b) szerint keresőképtelen az (is) aki a munkáját a terhessége miatt nem tudja ellátni.

A 46. § szerint táppénz a keresőképtelenség tartamára jár.

mona30 # 2012.08.22. 09:16

Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem.
jelenlegi munkahelyemen 2008.február óta dolgozom.
2009 jan született a kisfiam.
2009-2010 gyed
2011 gyes
2012.jan.22 gyes vége.
2012.márc 07-ig felgyülemlett szabik.
2012.márc.08-tól munka.
Ismét várandós vagyok :)
Veszélyeztetett terhes.
Táppénzen vagyok:2012.07.19-től.
Tudomásom szerint az előző évi keresetet nézik ilyenkor,de mivel én tavaly gyesen voltam,nem tudom hogy számoljak.
2009-2011-ig a br.bérem 110.000.-
2012.br.bérem:122.900.-
A mai napon utaltak táppénzt,de csak 23.455.-ft.-
Eddig kétszer küldtem be táppénzes igazolást:
07.19-29-ig
07.30-08.12-ig
Ezen adatok alapján havonta mekkora táppénzre számíthatok.
Köszönöm.

pazs # 2012.08.22. 10:10

Bettika: nem.

malta9 # 2012.08.22. 14:03

Sziasztok,

Abban szeretném a segítséget kérni, hogy gyed esetén a 180 bérezett napnak folyamatosnak kell lenni vagy nem gond, ha abban van táppénz megszakítás, tehát az a lényeg, hogy az igénylést megelőző évben legyen 180 bérezett nap?

Köszönöm a segítséget!

intentio # 2012.08.23. 06:12

malta9

Az a lényeg, hogy a számítási időszakban, ami lehet az igénylést megelőző év is legyen 180 bérezett nap, ezen 180 bérezett napnak nem kell folyamatosnak lennie, nem gond, ha közben táppénzen is volt.

intentio # 2012.08.23. 06:34

mona30

Kérdésében nem tért ki arra, hogy 2012.07.19-től milyen betegségi kóddal van keresőképtelen állományban?

Amennyiben 9-es, veszélyeztetett terhességi táppénzen, úgy az irányadó időszakban, ami 2011.01.01-től 2012.07.18-ig tart nincs 180 bérezett napja csak 178, és az Ebtv. 48. §. (5) szerinti un. kedvezmény szabályt sem lehet alkalmazni ezért a táppénzének az alapja a minimálbér 30-ad része. Mértéke 50, vagy 60%.

Ennek figyelembevételével 93.000/30x60%= 1.860. Ft.- a bruttó, 1 napi táppénze, ami adóköteles ellátás.

A 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. (3) bekezdése értelmében a pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy az egészségbiztosító a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.

Javaslom éljen a lehetőséggel és kérje a kifizetőt, hogy írásban tájékoztassa a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról, valamint arról, hogy havonta mekkora táppénzre számíthat.

rencs22 # 2012.08.23. 11:43

Tisztelt Szakértők!
Segítségüket szeretném kérni, néhány számomra nem világos kérdésben. Október végéig gyeden vagyok első gyermekünkkel, ezután gyesre szeretnék menni, mivel második babát tervezünk. Be kell jelenteni a munkáltató felé, hogy gyes-re szeretnék menni, illetve mennyivel előtte és milyen formában? Kell-e igényelni tőle a gyes időszakára fizetés nélküli szabadságot? Ha összejön a második baba, és inkább táppénzre szeretnék menni a gyes helyett (az első babánkkal is veszélyeztetett terhes voltam), akkor ennek mi a menete? – gyesről először vissza kell állnom munkába és ezt előtte 2 hónappal jeleznem kell a munkáltató felé, vagy közvetlenül is válthatok? És ez a terhesség hányadik hetétől lehetséges? Válaszukat előre is köszönöm!