GYED,GYES, táppénz


hhhhh # 2010.03.03. 12:01

Tisztelt Szakértő!
A Gyed alatt a munkáltatóm elfelejtette a határozott munkaszerződésem lejáratánaknapján postázni a papírjaimat és elszámolni. Felhívták a figyelmem mi szerint ebben az esetben a munkaszerződésem határozatlanná változott. Most lejár a gyedem mi a teendőm milyen jogokkal rendelkezem a munkáltatómmal szemben? Gondolok szabadság, végkielégítés felmondási idő stb.
Köszönöm a válaszokat!

Dödölle1 # 2010.03.03. 11:13

Nyugodt lehet, ebből a szempontból a biztosítása folyamatos.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

46. §. 7) A biztosításban töltött idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs.

Üdv. :)

ivette # 2010.03.03. 10:46

ÜDVÖZLÖM!

OLYAN KÉRDÉSEM LENNE, HOGY FEBRUÁR 1-ÉVEL MEGSZÜNT A MUNKAVISZONYOM,DE A PAPÍROKAT CSAK 8-ÁN KAPTUK MEG ÉS AKKOR MENTEM EL MUNKANÉLKÜLIRE. EZ A KÖZTES 1 HÉT MEGSZAKÍTJA A BIZTOSÍTÁSOM VAGY IGY IS FOLYAMATOS MARAD?
EGYÉBKÉNT MÁR 1-ÉN LEJELENTKEZHETEM VOLNA A MUNKAÜGYÖN PAPIROK NÉLKÜL, DE EZT SAJNOS CSAK UTÓLAG TUDTAM MEG.
AZÉRT LENNE NEKEM EZ FONTOS MERT SZERETNÉK SZÜLNI JÖVŐRE ÉS AZ ELÖZŐ KÉT ÉVET NÉZNÉK, ÉS NEM TUDOM HOGY IGY MEGSZAKADT E VAGY NEM A BIZTOSÍTÁS.
VÁROM VÁLASZÁT.
KÖSZÖNETTEL:IVETT

78Betty # 2010.03.02. 13:37

Tisztelt Szakértő!

Abban szeretném kérni a segítségét, hogy világosítson fel a következő témában. 2001 óta állok alkalmazásban egy cégnél. Ezt a céget, tavaly kezdték el felszámolni. Azóta én táppénzen vagyok és ha minden igaz, akkor most teherbe estem. Azt szeretném tudni, mivel 8.hónapja vagyok táppénzen, hogy ha lejár az 1 év akkor továbbra is kaphatok még táppénzt vagy valami másfajta "segélyt"? Illetve az 1 év lejárta után a felszámoló felmondhat nekem?

Köszönettel Bettina

Dödölle1 # 2010.03.02. 12:19

Tisztelt Szakértők!

2010. márc. 24-re várom első gyermekem. Táppénzen vagyok okt. 1. óta,a szülés napjától mennék szülési szabira. Határozott idejű munkaszerződésem van, ami 2010. ápr. 30-án meg fog szűnni. (2004-től folyamatos volt a munkaviszonyom.) Az lenne a kérdésem, hogy a munkaviszonyom megszűnése után is jár a TGYÁS? Ki fogja azt nekem fizetni? Jogosult leszek a GYED-re?
előre is köszönöm a segítséget. Chester

--------
Az lenne a kérdésem, hogy a munkaviszonyom megszűnése után is jár a TGYÁS?

A megadott adatok alapján igen.

Oka:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

40. § (1) Terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt, és

  1. a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül szül,

    vagy

  2. a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon túl táppénz, illetőleg baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül.

Ki fogja azt nekem fizetni?

Amennyiben a volt foglalkoztatónál van TB kifizetőhely úgy Ők ha nincs a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár.

Jogosult leszek a GYED-re?
A megadott adatok alapján igen.

Oka:
42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult

  1. a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt,
  2. a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt,

További kérdéseiddel fordulj bizalommal a REP PEEO Osztályvezetőjéhez.

Ennek módját lásd az előző hozzászólásaim végén.

Üdv. :)

nandy # 2010.03.02. 08:46

A másik kérdésedre:

Akár a felmondási idő alatt is elmehetsz másik munkahelyre (ha a munkáltató felmentett a munkavégzés alól, a fele időtartamra kötelező).
De álláskeresési járandóságra csak a felmondási idő letelte után vagy jogosult, akkor szűnik meg ténylegesen a munkaviszonyod.

nandy # 2010.03.02. 08:44

1.Milyen járandóságokra vagyok jogosult, miket igényelhetek a felszámolótól mikor felmond nekem. (szabadságok, végkielégítés, stb­.)
2.Ha kapok végkielégítést, akkor mikor mehetek el újra dolgozni, egyáltalán mikor leszek jogosult munkanélküli segélyre, ha nem találok munkát.

A felszámoló legkorábban 2010. április 11-ével mondhatja fel a munkaviszonyt (előbb is közölheti a felmondás tényét, de nem kezdődhet el ezen időpont előtt a felmondási idő).

Egyrészt ki kell majd fizetnie az évek során ki nem adott szabadságokat. Valószínűleg a szabi egy részét 03.12. és 04.11. közötti időszakban ki fogja adni, tehát csak a maradékot fizeti pluszban.

A felmondási idő 5 év munkaviszony után legalább 30+15 nap, ettől több is lehet, ha volt Kollektív Szerződés, vagy a munkaszerződésedben több van írva.

Jár még kéthavi végkielégítés is, ill. több, ha...

Fontos tudni, hogy a "munkába visszatérő" dolgozó bérét emelni kell, ha időközben a cégnél volt bérfejlesztés. Nálad ez sanszos, mert 2005. óta otthon vagy... Tehát a szabimegváltást stb. már az emelt bérrel kell fizetniük!

nandy # 2010.03.02. 08:35

Kérem segítsenek!Terhes vagyok és táppénzen vagyok,de megszünt az állásom,ilyenkor kapok e tovább táppénzt?Kapok e majd gyedet?Segítségüket köszönöm!Egy aggódó anyuka.

A biztosítási jogviszony megszűnése után még 30 napig jár a táppénz, tovább nem. Valamint ahhoz, hogy TGYÁS/GYED-et kapjál, a szülés napján is biztosítottnak kellene lenned.

A kérdés inkább az, hogy hogyan szűnt meg a munkaviszonyod, hisz a terhesség már önmagában véd a rendes felmondás ellen, a táppénz szintén. Azaz csak rendkívüli felmondással, a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével, határozott idejű szerződés lejártával vagy közös megegyezéssel szűnik meg a munkaviszony.

Dödölle1 # 2010.03.02. 08:30
Kérem segítsenek!Terhes vagyok és táppénzen vagyok,de megszünt az állásom,ilyenkor kapok e tovább táppénzt?Kapok e majd gyedet?Segítségüket köszönöm!Egy aggódó anyuka. juli7233
A megadott adatok az érdemi válaszhoz nem elégségesek.

Főszabály szerint a munkaviszony megszűnése után legfeljebb 30 napig folyósítható táppénz, azonban jó lenne tuddni, hogy a fenti munkaviszony pontosan mikor kezdődött, előtte volt-e munkaviszonyod, mettől-meddig, hány napig voltál az elmúlt 1 évben táppénzen stb. mivel ezen adatok mind befolyásolhatják az igényjogosultságot.

Javasolom, hogy kérdéseidet a táppénzt folyósító szervnek tedd fel, ők tudnap pontos választ adni.

A THGY és GYED jogosultsággal is hasonló a helyzet. A megadott adatok nem elégségesek a pontos válaszhoz, mivel nem ismert a jogviszony kezdete, illetve a szülés várható időpontja.

Neked is javasolom az alábbiakat:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP = Regionális Egészségbiztosítási Pénztár; a REP az OEP, azaz az Országos Egészségbiztosítási Pénztár területi szerve) az ügyfelek tájékoztatását.
Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazo­lások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, – ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP, azaz a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás – az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett. (Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését.)

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) területi szervének, azaz a REP, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2010.03.02. 07:19
Sajnos minél többször megyek el az OEP-hez érdeklődni, annyiszor állítanak mást. FöMö --------
  1. Amennyiben valóban így van az szomorú.
  2. Miből gondolod, hogy itt nem fogsz hasonlóképpen járni?

3.A fentieknek -többekközött- az az oka, hogy Te sem fogadtad meg a tanácsomat, miszerint az érdemi válaszhoz célszerű az alábbiak szerint eljárni.

4.Ezzel összhangban van anne01 kérése, miszerint érdemi válaszhoz pontos adatok szükségesek.
Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP = Regionális Egészségbiztosítási Pénztár; a REP az OEP, azaz az Országos Egészségbiztosítási Pénztár területi szerve) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazo­lások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, – ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP, azaz a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás – az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett. (Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését.)

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) területi szervének, azaz a REP, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

Chester # 2010.03.01. 19:21

Tisztelt Szakértők!

2010. márc. 24-re várom első gyermekem. Táppénzen vagyok okt. 1. óta,a szülés napjától mennék szülési szabira. Határozott idejű munkaszerződésem van, ami 2010. ápr. 30-án meg fog szűnni. (2004-től folyamatos volt a munkaviszonyom.) Az lenne a kérdésem, hogy a munkaviszonyom megszűnése után is jár a TGYÁS? Ki fogja azt nekem fizetni? Jogosult leszek a GYED-re?
előre is köszönöm a segítséget. Chester

juli7233 # 2010.03.01. 18:43

Kérem segítsenek!Terhes vagyok és táppénzen vagyok,de megszünt az állásom,ilyenkor kapok e tovább táppénzt?Kapok e majd gyedet?Segítségüket köszönöm!Egy aggódó anyuka.

anne01 # 2010.03.01. 17:48

FöMö

Ha csak ennyi adatot árulsz el, nem csoda, hogy nem kapsz egyértelmű választ. Írd le 2008-tól a jogviszonyaidat (munkaviszony, munkanélküli, táppénz stb.), időrendi sorrendben, pontos dátumokkal (év, hó, nap, tól, ig). A kérdésedből még az sem derül ki, hogy jelenleg biztosított vagy -e egyáltalán.

kovacsmarta71 # 2010.03.01. 17:26

Tisztelt Szakértők!

A problémám eléggé összetett, a következő lenne.
2004. június 1.-től dolgozom a jelenleg felszámolás alatt álló Interfruct Kft-nél. 2004 végén teherbe estem, amiből 2005. július 28.-án született kisfiam Marcell. 2004 novemberében kivettem a még maradék szabadságomat a 2004-es évre, majd szülésig táppénzen voltam. Fiammal először Terhességi Gyermekágyi Segélyen (180 nap), majd GYED-en voltam. Közben megszületett kislányom Míra 2007. március 12.-én. Vele újrakezdődött a TGYÁS, majd GYED, jelenleg pedig GYES-en vagyok. 2010. március 12.-én tölti be kislányom a 3. életévét. A munkahelyem megszűnésekor, amikor felszámolás alá került a cég, biztosított a felszámoló arról, hogy minden nekem járó illetéket megkapok, amint fel tud nekem mondani, ami akkor lehetséges, ha kislányom betölti harmadik életévét. Jelenleg tehát ezek szerint még munkaviszonyban állok.

Kérdéseim a következők lennének:

  1. Milyen járandóságokra vagyok jogosult, miket igényelhetek a felszámolótól mikor felmond nekem. (szabadságok, végkielégítés, stb.)
  2. Ha kapok végkielégítést, akkor mikor mehetek el újra dolgozni, egyáltalán mikor leszek jogosult munkanélküli segélyre, ha nem találok munkát.

Előre is köszönöm válaszukat.

Kovács Márta

FöMö # 2010.03.01. 15:16

Tisztelt Szakértők!

2010. március 28-ára várom gyermekem.
A 2009-es évben a biztosítási jogviszonyom folyamatos volt, két munkahely között regisztrált munkanélküli voltam. A 2009-es évben 113 naptári napos munkaviszonyom volt, a tgyást március 8 után igényelném, mert így a szülést megelőzően (ill. a tgyás- igénylést megelőzően) 2009. január 1-ig meglennne a 180 napom.
Ez esetben a tgyás összegébe figyelebe vehető a korábbi munkahelyem keresete, azaz a 180 nap átlagát számítják?

Sajnops minél többször megyek el az OEP-hez érdeklődni, annyiszor állítanak mást.
Válaszokat előre is köszönöm.

Dödölle1 # 2010.02.28. 10:46

Szia! Érdeklődni szeretnék,hogy a munkáltató által fizetett betegszabadságot sima illetve átlagórabérrel számfejtik-e?(minimálbér) Aki fizetett ünnep előtt és után betegszabadságon van, annak kifizetik-e az ünnepet?

mara67------

1. A betegszabadságra a Munka Törvénykönyvében meghatározott távolléti díj 70%-át kell kifizetni.
Lásd lent!

2.Nem, ha a folyamatos keresőképtelenség időtartamába piros betűs, fizetett ünnep munkanapként is beleesik arra betegszabadságos bér jár, az ünnepet nem fizetik ki.

A fentieket a teljesség igénye nélkül alátámasztandó:

1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről

Betegszabadság

137. § (1) A munkavállalót a betegsége miatti keresőképtelenség idejére - ide nem értve a társadalombiztosítási szabályok szerinti üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenséget - naptári évenként tizenöt munkanap betegszabadság illeti meg.

(2) A munkavállaló keresőképtelenségét - a keresőképesség orvosi elbírálásáról szóló rendelkezéseknek megfelelően - a kezelőorvos igazolja.

(3) A betegszabadság időtartamára a munkavállaló részére távolléti díjának 70 százaléka jár.

(4) Év közben kezdődő munkaviszony esetén a munkavállaló a naptári évre járó betegszabadság időarányos részére jogosult. Ez azonban - ha a munkavállaló az év folyamán már munkaviszonyban állt - nem lehet több, mint a naptári évre járó betegszabadság még igénybe nem vett része.
(5) A betegszabadság naptári évben igénybe nem vett része később nem igényelhető.
(6) A betegszabadság kiadásánál a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokat kell figyelembe venni. Ha a munkavállaló a munkaszüneti nap miatt mentesülne a munkavégzési kötelezettsége alól, ezt a napot munkanapként kell figyelembe venni.
(7) A heti kettőnél több pihenőnapot biztosító munkaidő-beosztás esetén a (6) bekezdésben foglaltakat azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkavállaló két pihenőnapját.
(8) A betegszabadság tekintetében a 130. § (2) bekezdését és a 133. § (2) bekezdését megfelelően alkalmazni kell.

151/A. § (1) Ha a munkavállalónak távolléti díjat kell fizetni, részére a távollét idején (időszakában) érvényes személyi alapbére, rendszeres bérpótléka(i), valamint a (4) bekezdés szerinti - a munkaidő-beosztástól eltérő, illetve a munkaidőkereten felül elrendelt - rendkívüli munkavégzés miatti kiegészítő pótlék együttes összegének a távollét idejére számított időarányos átlaga jár.

(2) A távolléti díj számításánál rendszeres bérpótlék alatt a munkaviszonyra vonatkozó szabályban, illetőleg a munkaszerződésben rögzített azon bérpótlékok értendők, amelyek a munkavállalót munkavégzés esetén folyamatosan megilletik.

(3) A távolléti díj számításánál műszakpótlékként a munkavállaló

  1. kétműszakos munkaidő-beosztásban történő foglalkoztatása esetén a személyi alapbére 7,5 százalékát,
  2. kétműszakos munkaidő-beosztásban történő foglalkoztatása esetén, ha az éjszakai műszak aránya a heti, illetőleg havi munkaidőkeret 30 százalékát meghaladja, valamint három műszakos munkaidő-beosztásban történő foglalkoztatása esetén a személyi alapbére 15 százalékát,
  3. megszakítás nélküli munkarendben történő foglalkoztatása esetén személyi alapbére 20 százalékát

kell figyelembe venni.

(4) Ha a munkavállaló a tárgyévet megelőző évben több mint ötven óra - a munkaidő-beosztástól eltérő, illetve a munkaidőkereten felül elrendelt - rendkívüli munkavégzést teljesített, távolléti díja megállapításánál rendkívüli munkavégzés miatti kiegészítő pótlékot kell figyelembe venni. A kiegészítő pótlék mértéke, ha az irányadó időszakban - a munkaidő-beosztástól eltérő, illetve a munkaidőkereten felül elrendelt - rendkívüli munkavégzés száz óránál kevesebb volt, a személyi alapbér három százaléka; ha száz óra, vagy ennél több volt, a személyi alapbér öt százaléka. A rendkívüli munkavégzés időtartamának megállapításakor a heti pihenőnapon és a munkaszüneti napon végzett rendkívüli munkavégzés mértékét figyelmen kívül kell hagyni. Ha a munkaviszony a tárgyévet megelőző évben létesült, az óraszámhatárokat arányosan kell figyelembe venni.

(5) Havi időbér esetén

  1. az egy napra jutó távolléti díj: az egy hónapra megállapított távolléti díj és a tárgyhó munkanapjai számának hányadosa;
  2. az egy órára járó távolléti díj: az egy napra kiszámított távolléti díj és a munkavállaló napi teljes munkaidejének a hányadosa.

(6) Nem kell alkalmazni az (5) bekezdésben foglaltakat, ha a távolléti díj megegyezik azzal az összeggel, amelyben a munkavállaló munkavégzése esetén részesülne.

(7) Órabér esetén az egy napra fizetendő távolléti díj: az egy órára megállapított távolléti díj és a munkavállaló napi teljes munkaidejének a szorzata.
(8) Teljesítménybér alkalmazásánál a távolléti díj számításakor a munkavállaló távolléte idején (időszakában) érvényes személyi alapbéreként az ekkor érvényes személyi alapbérének - ha ez kisebb, mint a tárgyév január 1-jei személyi alapbér, akkor ez utóbbinak - a munkavállaló tárgyévi teljesítménytényezőjével szorzott összegét kell figyelembe venni.
(9) A (8) bekezdésben foglalt rendelkezést nem kell alkalmazni, ha a teljesítménytényező egy vagy annál kisebb.
(10) A tárgyévi teljesítménytényező a munkavállaló megelőző évben elért egy órára jutó teljesítménybérének - ideértve az időbér és a teljesítménybér összekapcsolásán alapuló bér időbér részét, továbbá a garantált bért is - és a tárgyév január 1-jén érvényes egy órára jutó személyi alapbérének a hányadosa.
(11) Annak a munkavállalónak a tárgyévi teljesítménytényezője, akinek a munkaviszonya a munkáltatónál a tárgyévben kezdődött, a - 152. § (5) bekezdése szerinti - tárgyévi irányadó időszak egy órára jutó teljesítménybérének és az első távollétidíj-fizetés esedékességekor érvényes egy órára jutó személyi alapbérének a hányadosa.
(12) A munkavállaló tárgyévi teljesítménytényezőjét a tárgyév január 1-jével - a (11) bekezdés szerinti esetben az első távollétidíj-számítás alkalmával - rögzíteni kell.

hhhhh # 2010.02.28. 10:30

Tisztelt Szakértő!
A Gyed alatt a munkáltatóm elfelejtette a határozott munkaszerződésem napján postázni a papírjaimat és elszámolni. Felhívták a figyelmem mi szerint ebben az esetben a munkaszerződésem határozatlanná változott. Most lejár a gyedem mi a teendőm milyen jogokkal rendelkezem a munkáltatómmal szemben? Gondolok szabadság, végkielégítés felmondási idő stb.
Köszönöm a válaszokat!

mara67 # 2010.02.27. 14:07

Szia! Érdeklődni szeretnék,hogy a munkáltató által fizetett betegszabadságot sima illetve átlagórabérrel számfejtik-e?(minimálbér) Aki fizetett ünnep előtt és után betegszabadságon van, annak kifizetik-e az ünnepet?

Eni44 # 2010.02.27. 13:55

Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni hátha valaki tud válaszolni a kérdéseimre. 2010.04.30-al lejár a gyedem és szerettem volna gyes mellett visszamenni dolgozni most azt a tájékoztatást kaptam, Tőlük, hogy nincs szükség a munkámra esetleg fel tudnak ajánlani valamit de ez még nem biztos. Ezt milyen formában tehetik meg velem illetve van joguk hozzá hogy a saját státuszomba ne vegyenek vissza a korábbi fizetésemmel vagy sem. Illetve ha felajánlanak egy másik állást ami mondjuk sokkal rosszabb feltételekkel lenne akkor milyen alternatíváim vannak. A másik, hogy eszünkbe jutott hogy akkor lehet, hogy most kellene bevállalni még egy gyereket de nem tudom, hogy maradhatok védett a kirugással szemben ha szabadságra megyek vagy ha szimplán maradok gyesen akkor utána el tudok menni betegszabadságra illetve előtte ki tudom még venni a bent maradt két év szabadságát és védett maradok ezeken az időszakokon végig? Illetve az új törvények szerint mi alapján fogok esetleg tgyást gyedet kapni az is biztositott időszaknak számít hogy most gyeden vagyok még? Illetve gyest kaphatok akkor is ha újra teherbe esek és betegszabadságon vagyok? Előre is köszi a segítséget Eni

nandy # 2010.02.26. 14:07

koprine:

Áprilisban lejár a gyedem ami 77000 Ft(,amúgy az alapbérem ami a bérlapomon van és amiből a Gyedet számolják Nettó:96000 kb.
Kérdésem a következő:Augus­ztusban születik a kis tesó és hogy erre a négy hónapra gyesre vagy táppénzre menjek ahhoz,hogy több gyedet kapjak majd ???Hallottam olyan rémhíreket, hogy november óta változtattak valamit ezen az egészen és hogy a táppénzből fogják kiszámolni a gyedemet,ha táppénzre megyek és itt azt javasolják kismamák,hogy gyesre menjek.Önök szerint????

Az ellátásokat mindig a bruttó összegből számolják, tehát a nettóból nem lehet megmondani, mennyi lenne a táppénz, GYED stb...

Ha gyes-re mész, és onnan szülni, akkor a TGYÁS és GYED alapja a szerződés szerinti béred lesz, de max. a minimálbér kétszerese.
Ha táppénzről mész szülni, akkor a TGYÁS és GYED alapja a betegszabadságra fizetett 70%-os bér lesz, de max. a minimálbér kétszerese.

Talán az lenne a legjobb, ha a GYED lejártával kivennéd a szabikat, mert akkor azt kötelesek az emelt bérrel fizetni, tehát rendes fizetést kapnál egy-másfél hónapig, és a TGYÁS/GYED alapja is az emelt szerződés szerinti bér lenne.
A munkába való visszatéréskor ugyanis a dolgozó bérét rendezni (emelni) kell, ha időközben volt béremelés a többi dolgozónak.
És közben a GYED lejárta utáni nappal lehetne igényelni a gyes-t is.

Táppénzre akkor vagy jogosult, ha az orvosilag indokolt, tehát nem dönthető el szabadon, bár tudom, hogy már enyhe "hasfájással" is kiír a doki.

nandy # 2010.02.26. 13:58

valóban nincs lehetőség arra, hogy a háziorvos, ha veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre vett, néha megszakítsa azt annak érdekében, hogy szabadságaimat ki tudjam venni? A munkahelyem szerint ennek nem lehet akadálya, a háziorvos viszont nem hajlandó erre. (Ez csak a cafeteria-ra való jogosultság miatt lenne fontos.)

Teljes mértékben megértem az orvosodat... Ha valóban veszélyeztetett terhes vagy, az nem nagyon szokott változgatni - főleg nem úgy, ahogy a betegnek "tetszik".

anne01 # 2010.02.26. 13:08

Lilianne

Szerintem valamit félreértelmezel. Fizetés nélküli szabadság gyed, gyes idejére jár. Tgyás idejére munkajogi szempontból szülési szabadság jár. Ha a munkaviszonyod megvan, egyik esetben sem szakad meg a biztosításod. Persze más a helyzet, ha megszűnik a munkaviszonyod.
Elvileg lehetséges, hogy megszakítsd a táppénzedet. Hallottam ilyen esetről, hasonló célból, de az ügyintézők nem a szép emlékeik között fognak megőrizni. Ha a háziorvosod nem hajlandó statisztálni ehhez (mellesleg megértem), kereshetsz másikat.

anne01 # 2010.02.26. 12:52

Tancsa82

Táppénz, tgyás alapja a 2009-es béred lesz, gyed alapja a 2010-es béred, ha 2011-ben igényled. Tgyás legkorábban szülés napjától számított -28. naptól, legkésőbb szülés napjától igényelhető.

anne01 # 2010.02.26. 12:47

angica,

Erre elég nehéz válaszolni, mivel nincsenek konkrét időpontok, számtalan változat lehetséges és még sokminden változhat.
Jelenleg, ha gyedbe szülsz és nem igényelsz táppénzt tgyás, gyed alapja a szerződés szerinti bér, max. minimálbér kétszerese. Ha táppénzt is igényelsz, táppénz alapja a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg lesz. Itt viszont figyelembe kell venni azt, hogy táppénz 15 nap betegszabadsággal indul, amelyre a béred 70%-a jár. Az ezt követő tgyás, gyed alapja ennek a 70%-os bérnek a 70%-a lesz.
Ha gyesbe szülsz ugyanezek a variációk lehetségesek, de ott előfordulhat az is, hogy táppénz csak minimálbér után jár.

anne01 # 2010.02.26. 12:36

IPA69

1-3. Gyes melletti munkavégzésnél, ha nincs meg a 180 bérezett napod, akkor minimálbér alapján kapod a táppénzt. Ha gyesről lemondasz még táppénz igénylés előtt, akkor fogják a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevéte­lével megállapítani. A táppénz mértéke a biztosításban töltött időtől függ. Ha van legalább 2 év biztosításban töltött időd, akkor mértéke 60%, ha kevesebb vagy kórházi ellátásban részesülsz akkor 50%.
4. Ha lemondod a gyest, apuka megigényelheti, de tgyás igényléskor időben le kell mondani. Két ellátás egyszerre nem jár.
5-7. Tgyás, gyed alapja a szabadságodra kapott bér lesz max. a minimálbér kétszerese, tehát tgyást érdemes a szülés napjától igényelni.