GYED,GYES, táppénz


lara81 # 2012.01.14. 09:49

Kedves Jogi Fórum!

Szeretnék segítséget kérni.
Az előző munkáltatóm által kiállított "Jövedelemigazolás
az egészségbiztosítási ellátás megállapításához" papírom hiányában az OEP nem akar fizetni táppénzt, a cég megszűnt, nem tudom utolérni, mit tudnék tenni, hogy elszámolják a táppénzemet? Nov. 9.ével foglalkoztatnak egy cégnél, tehát van bejelentett munkám, de az előző munkahelyemről is kérnék a papírokat, ami valamilyen oknál fogva elveszett. Hogyan lehet pótolni, ha megszűnt az előző cég ahol foglalkoztattak?

Válaszát köszönöm.

Ági04 # 2012.01.14. 12:29

Tisztelt Jogi Fórum!

Kérdésem a következő: amennyiben nincs munkaviszonyom, nem vagyok jogosult GYES, GYED-re? Mit kell erről tudni?

anne01 # 2012.01.14. 12:31

aszfalt

1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről

A csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó szabályok

94/E. § (1) A munkáltató a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó döntéséről az érintett munkavállalót a rendes felmondás, illetve a 88. § (2) bekezdése szerinti jognyilatkozat közlését megelőzően legalább harminc nappal írásban tájékoztatja. A tájékoztatás másolatát meg kell küldeni a munkavállalók képviselőinek, illetve az állami foglalkoztatási szervnek is.

(2) Ha az (1) bekezdés szerinti tájékoztatás közlésének időpontjában a munkavállaló a 90. § (1) bekezdésében meghatározott védelem alatt áll, a rendes felmondás csak a védelem megszűnését követően közölhető.

A rendes felmondás

90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:

  1. a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év, továbbá az üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés miatti keresőképtelenség alatt a táppénzre való jogosultság,
  2. a beteg gyermek ápolására táppénzes állományba helyezés,
  3. a közeli hozzátartozó otthoni ápolása vagy gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság (139. §),
  4. a külön törvény szerinti emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés, a terhesség, a szülést követő három hónap, illetve a szülési szabadság [138. § (1) bekezdés],
  5. a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve - a fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermek hároméves koráig terjedő,
  6. a sor- vagy tartalékos katonai szolgálatnak a behívóparancs, a polgári szolgálatnak a teljesítésre vonatkozó felhívás kézhezvételétől számított,
  7. a külön törvény szerinti rehabilitációs járadékban, rehabilitációs ellátásban részesülő személy esetén a keresőképtelenség teljes,
  8. a külön törvény szerinti, örökbefogadás előtti kötelező gondozásba helyezés esetén az örökbe fogadni szándékozó munkavállalót - közösen örökbe fogadni szándékozó házastársak döntése alapján a gyermek nevelésében nagyobb szerepet vállaló házastársat - érintően a kötelező gondozásba helyezéstől számított hat hónap, illetve, ha a gyermek a hat hónap letelte előtt kikerül a gondozásból, a kötelező gondozás időtartama.
Divina # 2012.01.14. 13:01

Tisztelt Szakértők!

A tgyás és a gyed kiszámításához szeretnék segítséget kérni.
Jelenleg gyes-en vagyok első gyermekemmel, aki 2009. április 28-án született. A szülésig folyamatos volt a munkaviszonyom. A második babámmal augusztus 22-re vagyok kiírva.
Jelenleg a következő helyzet áll fenn:
2012. április 28-án lejár a gyes, április 29-től július 3-ig tudom kivenni a meglévő szabadságaimat, ami 45 nap, ezután pedig augusztus 22-ig, a szülés napjáig - a munkáltatóm szerint - elmehetek táppénzre vagy betegszabadságra (ezt nem tudom pontosan).
Azt szeretném megkérdezni, hogy ebben az esetben hogyan fogják kiszámítani a tgyást-t és a gyed-et?
Köszönettel:
Divina

voriszmore # 2012.01.14. 13:24

A kérdésem a következő lenne,
2012. január 2-án megszűnt a munkaviszonyom, közös megegyezést írattak alá velem.
Később kiderült azonban, hogy babát várok, és már akkor is megvolt a baba amikor elküldtek.
Milyen jogosultságaim vannak mert most nincsen munkahelyem.

micimackó13 # 2012.01.14. 14:19

Február 16-án jár le a Gyes-em. Közös megegyezéssel elválok a cégtől. Nem vagyok most tisztában azzal, hogy milyen juttatásokat kell kapnom. Kb 4 éve vagyok a cégnél, de ebből 3 évig itthon voltam a babával és 5 hónapos terhességemtől betegállományban. év alatt mennyi szabadság gyűlt össze. Ezt kötelező kifizetnie? Végkielégítésre jogosult vagyok? Köszönöm a segítséget előre is.

saradora # 2012.01.14. 19:15

Tisztelt Szakértők!

2005. augusztusában születtek ikergyermekeim. 2005 februárjától veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen voltam, majd gyermekeim születése után tgyás, gyed ill. gyes következett. Miután 2012 szeptemberében kezdik az iskolát, így ha jól tudom 2012 decemberéig jár a gyes. Kérdésem több dologra is vonatkozna. Egyrészt mennyi szabadság az amit ki kell adnia a munkáltatónak, egyáltalán kell-e, vagy ki kell fizetnie, azaz milyen lehetőségek vannak.
A másik kérdésem arra vonatkozna, hogy abban az esetben ha vállalnánk 3. gyereket aki megszületne dec. 31-ig, vagy 2013 elején mi alapján számolnák ki a tgyást, ill. a gyedet, illetve mik a lehetőségeim.
Segítségüket előre is köszönöm.

piroska82 # 2012.01.14. 22:16

Tisztelt Illetékes!

2009 jan. 27-től vagyok itthon, kislányommal. Először tgyás, gyed és gyes. Most hogy letelik a 3 év jeleztem a munkahelyemen, hogy szeretnék visszamenni dolgozni. Ezzel nincs is semmi gond. De kiszámolták nekem a 3 év alatt összegyült szabadságot ami 34 nap lett. Én ezt a 34 napot keveslem, mivel egy tőlem 6 évvel fiatalabb kolleganőm, aki 2,5 év gyes után leszámolt a cégtől 38 napot kapott ( nem volt bent maradt szabadsága). Tudnának nekem segíteni, hogy mennyi szabadságomnak kellett volna összegyűlnie? 1982-ben születtem. Köszönöm válaszukat!

anne01 # 2012.01.15. 08:56

Divina

tgyás:
Ha a szülési szabadság kezdőnapját megelőző január 1-jétől a szülési szabadság kezdetéig nincs 180 napi jövedelem
Ha az anya nem rendelkezik a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultságot megelőző évben és a szülési szabadság kezdő napját közvetlenül megelőzően sem 180 naptári napi, figyelembe vehető jövedelemmel, akkor a terhességi-gyermekágyi segély napi összegének alapja a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének (2012-ben 186.000 Ft) harmincad része.

gyed:
Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér.

Olvasgatásra:
http://www.oep.hu/…_2011_02.PDF
http://www.oep.hu/…_2011_02.PDF

anne01 # 2012.01.15. 08:57

voriszmore

Biztosítás hiányában csak gyesre leszel jogosult.

végrehajtó1 # 2012.01.15. 09:06

voriszmore

Kérj méltányossági gyedet.Hátha kapsz.

79csillag # 2012.01.15. 13:42

Kedves Szakértők, Dödölle1!
Pár hete kérdeztem és kaptam is választ, köszönöm.
Időközben úgy alakult, hogy el tudtam helyezkedni, tehát az elméleti kérdésem, gyakorlati kérdéssé alakult át.
Az új munkahelyem ragaszkodott ahhoz, hogy a régi munkaviszonyom szűnjön meg, és új fog létrejönni.
( emlékeztető: 2010.07.10 gyermek születés, TGYÁS majd GYED. Visszamennék dolgozni, de nem tudnak visszavenni, viszont egy új helyre el tudnék menni) Szóval 2012.01.13 munkaviszony megszűnés, 01.16 új munkaviszony létesítés. A kérdésem az lenne, hogy a GYED-et mikorral mondjam le? 01.13? 01.15?
Ha 01.13 akkor 14-től indulhat a GYES.
De ugye a GYED napi összege az több, mint a GYES napi összege, azért gondoltam, hogy csak 15-el mondanám le. De ott nem nem lesz gond, hogy közben 13-án megszűnt a munkaviszonyom, és szabadságmegváltást "kaptam"?( márminthogy pénzbeni ellátást)
Húú, elnézést, ha kicsit kevert voltam :)

agota564 # 2012.01.15. 14:14

Tisztelt Szakértő és Fórumtársak!

Segítségeteket kérném abban, hogy tudnátok-e olyan ügyvéd elérhetőségét megadni, aki Budapest illetve Pest megye XXII.kerület körül van az irodája és aktívan foglalkozik kismama munkajoggal?
Ért a betegállomány, Tgyás, Gyed folyósításához is kapcsolatos ügyekhez.
Előre is nagyon köszönöm a segítséget!

Divina # 2012.01.16. 12:06

Kedves Anne01!

Köszönöm a gyors választ! További szép napot kívánok!
Divina

ancsapancsa30 # 2012.01.16. 20:32

Tistelt Szakértő!

Érdeklődni szeretnék, h a sógornőm 10 hetes terhes, 2012 augusztus elejére várja a babát. 2012. szeptember 20-án mgszűnik a szerződése. EZ esetben Ő jgosult e Tgyás-ra majd Gyedre? Köszönöm válaszát! Üdv: Anikó

jojo81 # 2012.01.17. 10:12

Tisztelt Szakértők!

Érdeklődni szeretnék,hogy 2010 01 21 én született gyermekemnek lejár a gyed és kapom a gyest 01 22 től.Várandós vagyok a második gyermekkel aki 2012 07 08 án fog várhatóan megszületni.Azt szeretném kérdezni,hogy jár -e gyed nekem vagy csak egy gyerek után kapok gyest,és az újszülött nem kap semmit. ha kapok akkor mennyi összegre számíthatok??Kérem segítsenek mielőbb.Köszönöm.

domanett # 2012.01.17. 12:53

Tisztelt Szakértő!
1977.02.18.-án születtem a kisfiam 2009.01.07.-én született.A munkáltatóm 2009-es évre 23 nap szabadságot számolt plusz a 2 nap gyerek után járó szabadság. 2010-es évre pedig 12 napot és azt állítja, hogy erre az évre nem jár a 2 nap pótszabadság. 2011.01.08.-tól gyes mellett visszamentem 4 órába dolgozni. Szülés előtt 2008.10.01-től táppénzen voltam.
A kérdésem az lenne hogy igaza van e munkáltatómnak,mert én mindenhol azt olvastam, hogy a gyerek megszületésének évétől a 16. életév betöltésének évéig jár a pótszabadság.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:Anett

Bubborék # 2012.01.17. 17:05

Tisztelt Szakértők!

Érdeklődni szeretnék,hogy mire számíthatok abban az esetben,ha mindösszesen napi 2 órára vagyok bejelentve (havi kb. 30.000 ft) ? Jár nekem GYED, GYES? A munkaviszonyom folyamatos több,mint 2 éve.
Olyan munkakörben dolgozom, amit a terhességem utolsó harmadában biztosan nem tudok folytatni. (gyógymasszőrként dolgozom). A munkáltató elbocsájthat ebben az esetben? Táppénzre mehetek az utolsó hónapokban? Ez hogyan befolyásolja a GYED és GYES összegét, ha egyáltalán kapok?

Válaszukat előre is köszönöm!

anne01 # 2012.01.17. 17:54

ancsapancsa30

Tgyásra jogosult. Gyedre csak akkor, ha tgyás megszűnése után pár nap álláskeresésire megy és onnan igényli a gyedet.

anne01 # 2012.01.17. 17:58

jojo81

Itt leginkább az a kérdés, hogy biztosítási jogviszonyban vagy -e.

Pénzbeli ellátások igénylésének alapvetően két feltétele van:

fennálló biztosítási jogviszony (munkaviszony, álláskeresési stb.)
szülést megelőző két évben 365 nap biztosítási jogviszony.

Hozzátenném, hogy gyes, gyed egyszerre nem jár.

Olvsgatásra:
http://www.oep.hu/…_2011_02.PDF
http://www.oep.hu/…_2012_01.PDF

anne01 # 2012.01.17. 18:02

domanett

Vagy nem igényelted, vagy a párod vette igénybe.

jojo81 # 2012.01.18. 08:44

Köszönöm a választ.Igen a munkahelyem
megvan 2009 júniusa óta.És azt mondták meg is marad.
szülést megelöző két évben gyeden utána meg gyesen voltam.Tudom hogy nem jár egyszerre a kettö.Amikor a második gyerek születik még gyesen leszek ha a gyest lemondom akkor jár az új babára a gyed?Ugyanannyi mint az első babánál?

kriszkrisz # 2012.01.18. 08:51

Tisztelt Szakértők!

Ha TGYS alatt megszünt a munkaviszonyom, be kell jelentkeznem a munkaügyi központba? Jelenleg GYED-en vagyok 2012 december 13-ig.

Köszönöm válaszukat!

Stass # 2012.01.18. 09:06

Tisztelt Szakértők!

5 hónapos kismama vagyok. 2012 május közepére várjuk a picinket. Pár éve egy Kft. alkalmazásában állok, ahol (technikai okokból) éppen mostanában (februárban vagy márciusban) fog megszűnni a munkaviszonyom.

A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben, ha jól tudom, a TGYÁS-t, GYES-t, GYED-et a 2011-es év alapján fogják megállapítani?
Olvastam valahol, hogy csak abban az esetben leszek jogosult ezekre az ellátásokra, ha meghatározásuk idején álláskeresési támogatásban részesülök? Ez igaz? Tehát ha február 1-ével szűnik meg a munkaviszonyom, akkor még éppen jogosult leszek? (Mivel úgy tudom, az álláskeresési járadék 3 hónapig /90 napig/ jár, és ha jól számolom, akkor a járadék időtartama alatt, éppen a harmadik hónapban igénybe tudom már venni a TGYÁS-t. -Akkor ez így rendben lesz?).

Elnézést a szedett-vedett megfogalmazásért, de sajnos így sikerült. :) Kicsit aggódom, hogy miként fognak alakulni ezek a dolgok.

Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

hóember12 # 2012.01.18. 11:25

Tisztelt Szakértő!
2011 októbere óta 2. gyerekemmel GYES-en vagyok. 2012 július végére várjuk a 3. babát. Határozatlan idejű, folyamatos munkaviszonyom van, papíron jelenleg havi 235.000 forintos bruttó bérrel. 180 napra már nem tudok visszamenni dolgozni, de az alábbiakat tervezem:

  • a kedvező adószabályok miatt (valószínűleg nem kellene adóznom a 3. baba miatt) áprilistól szeretném, ha visszavennének állományba, és kivenném az évek során felgyülemlett szabadságaim egy részét (kb. 41 munkanapot),
  • júniusban kivenném a 15 nap betegszabit és egy pár nap táppénzt,
  • júliusban elmennék tgyás-ra (császármetszés miatt a pontos időpont jól tervezhető.)

Kérdéseim:

  1. Köteles-e a munkáltatóm a fenti menetrendnek megfelelni? (Sajnos valaki "ül" a helyemen. Ugye Őt nem kell erre a pár hónapra kitenni?)
  2. A Tgyás-nál a jelenlegi jövedelmemet veszik majd alapul? Nem értem pontosan, mit jelent az, amit olvastam valahol, hogy - mivel jelenleg a jövedelmem magasabb, mint a minimálbér kétszerese - a tgyás "alapja" 2012-ben max. bruttó 186.000 Ft. Az "alapja" azt jelenti, hogy ezt is meg kell szorozni 0,7-tel, vagy azt, hogy ez az összeg (a 186.000 Ft) lenne a teljes tgyás-om, amiből már csak az SZJA jön le? (Adómegosztás miatt nekem még valószínüleg az sem...)
  3. Apropó minimálbér. Ha van értelmiségi minimálbér (van még?), akkor a terhességi juttatásoknál miért nem azt veszik alapul?
  4. Ha engem állományba vesznek, kérheti-e a nagyszülő (az én anyukám) a GYES-t, amíg én szabin, betegszabin, táppénzen vagyok?
  5. Ha az állományba vételi kérelemmel együtt bejelentem, hogy babát várok, felmondhatnak-e nekem?
  6. Jól sejtem, hogy a GYed-em mindenképpen 130.200 Ft lesz. (Akár visszavesznek állományba, akár nem.)

Elnézést kérek a sok kérdésért, mentségemre szolgál, hogy már sokszor szerettem volna kérdezni, de mindig lebeszéltem magam, most viszont nagyon fontos lenne...

Előre is köszönöm a segítséget!
Hóember12