GYED,GYES, táppénz


katica76 # 2012.01.06. 10:50

Tisztelt Szakértők!
A kérdésem az lenne, hogy GYES mellett tanítanék 6 órában, lehetséges-e, hogy annyi túlórát vállaljak, ami egész állásnyi (a szerződésem részmunkaidős), vagy a ledolgozott órák száma nem lehet több 6 óránál?
(Heti kötelező 22 óra egész állásban, ez 6 órás státuszban heti 16 óra, de lenne 6 túlórám állandó helyettesítésből. Így a szerződés szerint 6 órás állásom van, de a letanított órák szerint egész állásnyi időt töltenék az iskolában).
Köszönöm!

79csillag # 2012.01.06. 11:23

Kedves Dödölle1!
Nagyon köszönöm szíves válaszát!
Természetesen nem úgy gondoltam elhelyezkedni, hogy a régi munkáltatóm tudta kívül.
Mindenképp bejelentettem volna, és nem is törvényi kötelezettség miatt, hanem a saját lelkiismeretem miatt.
De felmerült bennem egy kérdés, bocsánat.
Jelenleg ugye fiz. nélkülin vagyok a cégemnél. Ez idő alatt létesíthetek munkaviszonyt máshol???

galszilvia # 2012.01.06. 12:14

Kedves Dödölle1,

Igen és utána írtam is, hogy rájöttem a GYED-et csak szülő kaphatja, a nagyszülő mehet GYES-re.
És, egyébként igen, megvan az apának a folyósításhoz szükséges jogviszony - és csak akkor menne ez a dolog, ha nagyon nem megy a jelenlegi munkahelyén a helyzet.

Köszönöm a segítségét!

peti23 # 2012.01.06. 16:35

Olyan kérdésem van ,hogy barátnő várandós most derült ki de december 9-én megszűnt a munkaviszonya és most mi az ami jár neki mit járhat neki?
Ebben tud valaki segíteni?
Előre is köszönöm!

adam- # 2012.01.06. 19:14

Kedves Szakértők!

Egyik ismerősöm olyan levelet kapott a MÁK-tól, hogy tartós betegséghez szükséges orvosi igazolást csak a megyeileg illetékes szakorvos állíthat ki. Ez volt a levél lényege. A kezelő orvost felkereste, de ő nem tudott erről a változásról.
Milyen jogszabály változott januártól? Hol lehet ennek utána nézni?

Válaszotokat köszönöm

adam- # 2012.01.06. 21:10

Az előző írásommal kapcsolatban:

  • A levelet nem olvastam, ezért merült fel bennem, biztos van ilyen jogszabály módosítás?
  • Nekünk a jövő hónapban kell menni újból vizsgálatra, akkor már most keressük meg a megyei gyermekszakorvost, hogy időpontot kapjunk hozzá?

Köszönöm!

Gubóka # 2012.01.07. 08:39

Kedves Szakértők!
Én a TGYÁS és GYED számításról szeretnék érdeklődni, mert az interneten lévő információk összezavartak.
Én már 5éve dolgozom egy cégnél megszakítás nélkül, most decemberben kiderült, hogy kismama vagyok. Olyan munkahelyen dolgozom, ahol magas a zajszint és vegyszerekkel dolgozunk, így minden babát váró táppénzre megy mihelyst megtudja állapotát.
Én most 2012.01.02-től táppénzen vagyok, augusztus 23-ra vagyok kiírva. Az lenne a kérdésem, hogy a TGYÁS után a GYED számításnál melyik évemet veszik alapul?

Válaszukat előre is köszönöm!!

odoragi # 2012.01.07. 16:14

Kedves Hozzáértők!
Munkáltatóm tb kifizetőhely. November 29. óta táppénzen vagyok (állapotos vagyok, veszélyeztetett). Január 05-én leadtam munkahelyemen táppénzes papíromat dec.19-től jan. 01-ig szóló időtartamra. Munkáltatóm azt mondta, hogy sajnálja, de ezt majd csak a következő hónapban tudja nekem elszámolni, januárban már nem. Valóban megteheti? Milyen kötelezettségei vannak ilyen esetben a munkáltatónak? Vagy én hibáztam, mert "késve" adtam le a táppénzes papírt? Előre is köszönöm válaszukat!

AnnaMK # 2012.01.07. 20:08

Tisztelt Szakértők!
Az a kérdésem, hogy:
1.)A GYED-hez jelenleg, hány nap biztosítási jogviszony szükséges? Ebbe beleszámít-e a egyetemi tanulmányok idejéből valamennyi?
2.) Ha egyszer teljesítem a GYED-hez szükséges minimum munkaidőt, de a szerződésem csak határozott idejű, akkor elég-e ez az idő arra, hogy akár négy gyerek után is megkapjam a 4x2 évnyi GYED-et?
Köszönettel:
B-P. Anna

Gabicsek # 2012.01.07. 21:07

Feltehetően késve adtad le, ezért majd amikor januárban bérszámfejtenek, akkor fogják elszámolni. És a januári bérszámfejtés után ugye február elején szokták megkapni a bért (vagy táppénzt). Ha decemberben karácsony előtt adtad volna le a decemberi bérszámfejtésnél, (ami nem lehetséges) akkor kaptál volna januárban táppénzt. Ez mindenhol így működik.

Kata85os # 2012.01.08. 11:30

Kedves Dödölle1 ! Köszönöm szépen a választ, érthető volt! További Szép napot kívánok! :)

Stass # 2012.01.08. 16:31

Tisztelt Szakértők!

5 hónapos kismama vagyok. 2012 május közepére várjuk a picinket. Pár éve egy Kft. alkalmazásában állok, ahol (technikai okokból) éppen mostanában (februárban vagy márciusban) fog megszűnni a munkaviszonyom.

A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben, ha jól tudom, a TGYÁS-t, GYES-t, GYED-et a 2011-es év alapján fogják megállapítani?
Olvastam valahol, hogy csak abban az esetben leszek jogosult ezekre az ellátásokra, ha meghatározásuk idején álláskeresési támogatásban részesülök? Ez igaz? Tehát ha február 1-ével szűnik meg a munkaviszonyom, akkor még éppen jogosult leszek? (Mivel úgy tudom, az álláskeresési járadék 3 hónapig /90 napig/ jár, és ha jól számolom, akkor a járadék időtartama alatt, éppen a harmadik hónapban igénybe tudom már venni a TGYÁS-t. -Akkor ez így rendben lesz?).

Elnézést a szedett-vedett megfogalmazásért, de sajnos így sikerült. :) Kicsit aggódom, hogy miként fognak alakulni ezek a dolgok.

Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

lacikaPannika # 2012.01.09. 19:22

Sziasztok.

GYESen vagyok a két és fél éves lányunkkal és örömünkre még egy kis lurko fogant meg.... veszélyeztetett terheségem miatt betegállományba kerülök természetesen a gyest le kell mondanom és igy táppénzre kerülök a baba születéséig. A Kérdésem az lenne ,hogy a munkáltatóm ilyenkor megszüntetheti e valamilyen utón a munkaviszonyomat vagy szankcionálhat bármilyen uton modon is. Ja a férjem is ennél a cégnél dolgozott de egy éve munkaügyi biróságnál kötötek ki. /itt gondolok bámi összeférhetetlenségi dologra/
válaszotokat várom elöre is köszönöm.

Benianyu # 2012.01.10. 10:27

Szép napot

Jelenleg gyeden vagyok 18hónapos kisfiammal. Júniusban lejár a gyeden. Agusztusra várjuk a következő picit.
A kérdésem az lenne, hogy most elmehetnék e táppénzre, ha visszamondom a gyedet? Júniustól mindenképp táppénzre kell mennem. Csak nem tudom ez esetben a munkáltató kirughat e?
Ha gyedről megyek táppénzre, majd tgyásra akkor milyen összegre számíthatok? Ugyan úgy megkapom a fizetéses 70%-át, vagy a tgyás és gyed összegéből számítják ki a 70%-kot?
Hogyan járok jobban anyagilag? Ha most megyek táppénzre, vagy ha csak akkor mikor tényleg szükséges?

köszönöm a segítséget

vinnie # 2012.01.10. 21:59

Tisztelt Fórum! Jelenleg betegállományban vagyok ami kb. 1 hetes időtartamú lesz. Hétfőn a körzeti orvos felvett táppénzre, de utólag gondolva a tavalyról átcsúszott szabadságomat szívesebben áldoznám ezekre a napokra, minthogy hivatalosan is betegállományban legyek. A kérdésem, hogy a körzeti orvossal is meg kell beszéljem, hogy ezt így adminisztrálja, vagy elég, ha tőle a végén elkérem a táppénzes papírt, a munkahelyemen pedig kérem, hogy ezt szabadságként könyveljék el. Lehet-e baj abból, hogy a dolog másként van adminisztrálva az orvosnál mint a munkáltatónál?

szp.Betti # 2012.01.11. 12:09

Tisztelt fórum!

Szeretnék néhány kérdést feltenni, mert teljesen elvesztem a jog útvesztőjében...
Kérdezném:

  • Gyed alatt egyáltalán nem lehetséges a munkavégzés??6 órában sem??

A kislányom 03,30-án lesz 2 éves! Ha addig (nem a régi munkahelyemre)sikerülne elhejezkedni, akkor le kell mondanom a gyed-ről??
A régi munkahely felé mik a teendőim??
Ha le kell mondanom a gyedről, akkor a gyest kaphatom??
Mivel a régi munkahelyem kifizetőhely, máshonnét fogom a juttatásokat kapni???

Nagyon köszönöm a választ előre is!!!!!!!!!!

pintyo9 # 2012.01.11. 14:31

T Fórum! Férjem 06.22n- lesz 62 éves,nyugdíjas egyéni vállalkozó. Az uj szabályok szerint teljes járulékot kell fizetnie jan-1-től a nyugdíjkorhatár eléréséig. Eléggé beteges,tehát a kérdésem mivel teljes járulékot fizet jár e a táppénz ,ha jár akkor mik a feltételek. Előre is köszönöm pintyo9

pazs # 2012.01.11. 15:11

szp.Betti: nem, gyed alatt nem lehet kereső tevékenységet folytatni. Gyest kaphatsz (de amellett is csak maximum 6 órában lehet dolgozni). Másik munkahelyre akkor mehetsz el, ha az eredeti munkahelyed ehhez hozzájárul (nem elég értesíteni).

maxus # 2012.01.11. 16:10

Szia! A kérdésem az lenne,hogy 2012.01.02-án lejárt a gyedem,a gyest még nem igényeltem meg,közben kiderült,hogy újra gyermeket várok 2012 augusztusában, beszéltem a munkáltatómmal,hogy kivenném a szabadságomat ,hogy utána el tudjak menni táppénzre,ez jogilag hogy lehetséges és hogy akkor a tgyás-t és a gyedet mi alapján számolják ki, én 2009.07.31-től voltam táppénzen míg meg nem szültem,a munkaviszonyom folyamatos,és hogy 2012.01.02-ig visszamenőleg tudok-e szabadságra menni,míg nem írnak ki táppénzre? A munkáltatómnak mennyit kell majd utánam fizetnie? Előre is köszönöm válaszodat!

liliom.friso # 2012.01.11. 21:20

Tisztelt Fórum!

2012.január 26.-án tölti be a kisfiam a 3 évet.A gyes mellett 4 órában dolgozok.
Azt szeretném megkérdezni, hogy mikor kell jeleznem a régi munkáltatómnak, hogy szeretnék vissza menni dolgozni? Az új munkahelynek szólnom kell, hogy a régin szabin vagyok??
Mikor adhatja ki a szabadságomat? Vagy netalán ki is fizetheti? Ha nem vesz vissza milyen jogcímen bocsáthat el?? Hány hónap végkielégítés járna ?(2003.10.01-2007.04.15.ig dolgoztam ott, utána pedig tgysán, gyeden és gyesen voltam) És mi történik akkor, ha megszűnik a cég??(pályázat alapján dolgoznak)
Mire kell figyelnem, hogy ne verjen át a régi munkáltató??

Előre is köszönöm a segítségét!!!

liliom.friso

VVV2011 # 2012.01.12. 08:53

Tisztelt Jogi Fórum!

Gyes mellett dolgozom 6 órában kormánytisztviselőként. Csoportos leépítés esetén felmentési védelem alatt állok gyermekem 3 éves koráig?

Köszönettel:
Varga Veronika

emma # 2012.01.12. 14:37

Kedves Varga Veronika!

Rendes felmondással nem szüntethetik meg a jogviszonyodat a gyermek 3 éves koráig.
Remélem, a munkahelyi vezetőd is így gondolja!

üdvözlettel
Emma

pazs # 2012.01.12. 15:11

VVV2011: igen (ha voltál az ő gondozása céljából fizetés nélküli szabin, de nyilván voltál).

aszfalt # 2012.01.12. 15:26

Tisztelt Fórum!
Feleségem állami dolgozó(kormánytisztviselő), s most fenyegeti a leépítés réme. Egyes kollégái a táppénzbe menekülnek, hogy így kerüljék el a leépítést. Kérdés
Ha ő is elmenne táppnzre erre a pár napra mit jelentene?
Aki táppénzen van az megmenekül az elbocsátandók listájától?

Köszönettel várom válaszuk

mya86 # 2012.01.13. 16:31

Tisztelt fórumozók!

Április 8-ra várjuk 1. gyermekünk érkezését. A kérdésem az lenne, hogy ugye a 2011-es év Bruttó jövedelméből számolják a GYED-et és a TGYÁS-t? Az adójóváírás eltörlése erre is vonatkozik? Ez azt jelenti, hogy annyival kevesebbet fogok kapni, vagy esetleg lesz valami kompenzáció?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Szép napot kívánok!