Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


none # 2012.12.05. 19:12

sziasztok!

tudnátok nekem segíteni értelmezni ezt a mai AB-döntést?

"Szabó Máté egy másik indítványa szerint az alaptörvény esélyegyenlőségi klauzuláját sérti, hogy a rokkantsági ellátást meg kell szüntetni, ha az ellátott személy keresőtevékenységet folytat, és JÖVEDELME három egymást követő hónapra vonatkozó havi átlaga meghaladja a minimálbér 150 százalékát.
Ezzel kapcsolatban a testület azt állapította meg, hogy a rokkantsági ellátásra való jogosultság megszüntetésére vonatkozó szabály nem sérti az alaptörvényt, mivel a megszüntetést a rászorultság megszűnéséhez, valamint a megélhetési minimumot biztosító jövedelem meglétéhez köti."
http://hvg.hu/…cios_ellatas#…

Vagyis ez most a II. csop. (nem felülvizsgált) rokkantak munkavállalására is vonatkozik vagy csak a komplex felülvizsgálat utáni (volt III. csoportúakra) rokkantsági ellátásban részesülőkre??

Köszi

segal001 # 2012.12.05. 19:08

üdv. megrokkant, Mint már írtam 1-2 nappal ezelőtt, az én ismerősöm is volt két hete Budapesten vizsgálaton, két hónapot csúszot, rehabon volt 3 évig, és nincs is különösebb baja, és 75 százalékot kapott, eddig 63 ezer forintot kapott, most meg küldték neki a határozatot, és 60000 forintot fog kapni,ezután, és mint eddig is tudjuk, ők új belépőnek számítanak. 2015 ben kell menni, neki. Akkor már én sem értem, hogy is van ez.

csabesz666 # 2012.12.05. 19:06

Kiskáj! Igazad van, tényleg bértől függ, a szolg idő! Az eg.biztosítási járulékot, mostmár viszont vonják a rehabjáradékosoknak is.

KisKÁJ # 2012.12.05. 18:57

Csbesz666!

Nem azért. Azért mert új belépőnek számították a rehabilitációs járadékosokat és emiatt nem a bérét vették figyelembe, hanem a tákolt törvény alapján a mindenkori legkisebb minimálbér összegét. Vontak tőled is minden járulékot a munkabéredből, nézd meg a bérjegyzékeidet. A rehab.járadékból nem vontak eg.biztosítási járulékot, hanem csak nyugdíjjárulékot. Emiatt nem vehetik figyelembe???, a furfangos tv. hozók, ezért találták ki, hogy nem a nyjárulék, hanem az egészségbizt.járulékhoz kötik a járandóság kiszámítását. Ezért, mivel nem volt eg.bizt.járulék vonva a rehab.járadékból, emiatt csak a 93 ezer ft-ból indultak ki, hogy minél kevesebb juttatást tudjanak megállapítani.

Tudomásom szerint a bér összegétől függ, hogy egy adott évben a szolgálati idő teljes évnek, vagy részarányos időnek számít. Négy órában is lehet keresni jóval magasabb összeget, mint a teljes munkaidős minimálbéres. Munkáltató és munkavállaló ketten döntik el a munkaszerződésben. Nem mindegy, hogy egy részmunkaidős informatikus, vagy 3 nyelvet beszélő felsőfokú végzettséggel rendelkező recepciósról vagy egy 8 általános végzettséggel rendelkező betanított munkásról van szó.

ókút # 2012.12.05. 18:52

egyenes beszéd!

Sorstárs2 # 2012.12.05. 18:36

Vagy kétféle új igénylő van? Az, aki először lesz megváltozott munkaképességű és az is új, aki már régóta és rehab járadékos volt? Én már semmit sem értek.

Sorstárs2 # 2012.12.05. 18:33

csabesz666

A rehabilitációs járadékos nyugdíjas státuszban van még mindig, míg le nem jár. Vonni kell tőle SZJA-t, nyugdíj járulékot és természetbeni egészségügyi járulékot, a főfoglalkozásúaktól, (azok lettek a rehabilitációs és rokkant ellátottak is) plusz vonni kell pénzbeni egészségbiztosítási járulékot és munkaerő piaci járulékot. Mivel te rehab járadékos voltál, új igénylőnek vettek, tehát a havi jövedelmedet kellett volna figyelembe venni. Én erre rákérdeznék a NYUFIG-nál.

csabesz666 # 2012.12.05. 18:16

....azzal remélem mindenki tisztában van, hogy a 4 órás állás,pl 1 évre vetítve, fél év szolgálati időnek számít! viszont a 6 órás, az már 1 év szolgálati időnek!..... Azért ez is jónagy kicseszés.......Azok akik tavaj REHABJÁRADÉKOT állapítottak meg, tehát még mindig rehabjáradékon van, és megteheti, minél nagyobb összegre próbálja meg magát bejelentetni, mert ha lejár a rehabja, és netalántán rokkant ellátást állapítanak meg nálla, akkor nagyon nem mindegy, hogy a keresett bruttóját veszik alapul, vagy a minimál bért. Ugyanis most már eü járulékot is fizetnek, a rahabjáradékosok! ha jol tudom juniustól. én hiába kerestem 200 bruttót, rehabjáradék alatt, akkor is a minimál bért vették alapul, mivel nem kellet eü-t fizetni, ugyanis törvény irta elő....

megrokkant # 2012.12.05. 17:45

46éves és Budapesten volt. Mig nem ment addig 67százalékos volt a régi rendszerben. Igaz felülvizsgálatra mindig volt időpontja a határozatokba. Most kb: 3hónapot csuszott a felülvizsgálata.

Etel57 # 2012.12.05. 17:06

sziasztok megrokkant szeretném megkérdezni hány éves a rokonod és hol volt ???????????

KisKÁJ # 2012.12.05. 16:25

Jelenleg rehabilitációs járadék mellett 120 ezret ad az állambácsi a foglalkoztatónak bérként+annak járulékait, de ennél még többet is lehet keresni 8 órában, vagy annak időarányos részére vetítve.

KisKÁJ # 2012.12.05. 16:22

Taffyka! Ez az összeg ismerős. Itt az a kérdés, hogy a rokkantellátás mellett napi 8 órát végzők és a rehab mellett max 4 órát végzők között az összeg arányos része, ha nem érheti el ugyanazt, az megint azonos társadalmi csoporton belül (megváltozott munkaképességű) diszkriminatív, nemde??? Nem mindegy, hogy majd a rehabra ítélteknél melyik összeggel számolnak a nyugdíjhoz közel állóknak, akiknek még több, mint 5 évnyi távolságra vannak.

KisKÁJ # 2012.12.05. 15:34

Mivel itt vannak a tények, egyenlőre ezzel kell megbarátkozni, hogy max 4 órában lehet/kell ???? dolgozni az új rehab. mellett, felvetődik a kérdés, akit rehabra ítélnek és talán még el tud valahogy látni 4 órás munkát hivatalosan bejelentve, ha talál vagy majd a rehab részleg felajánl valamit számára, mennyi lehet a bruttó bér 4 órában???? Remélem, hogy már nem kívánnak megint kellően diszkriminatív módon eltérni a szintén sorstársakra vonatkozó minimálbér 150%-ának arányos részétől. Vagyis ha jól olvastam 139500:2=69750Ft/4 óra???? az idei évre számolva. Amelyi munkáltató nem fizeti meg legalább ennek az összegnek időarányos részét, az ne foglalkoztathasson rehabra ítéltet, ne kaphasson rá kedvezményeket.

Tudomásom szerint bármely munkáltató a 4 órás részmunkaidőnél rövidebb munkaidőben is foglalkoztathat dolgozót, akár napi 2 órában is, de szerintem 1 órában is lehet. A kérdés a maximálisan elérhető egy órára eső munkabér összege?

megrokkant # 2012.12.05. 15:11

Az egyik rokonomat mostani felülvizsgálaton amin volt hó végén, most kapott határozatot. Az 50valahány ezer forintját lecsökentették 33ezer ft-ra. És csak egy évre kapta meg, utána irány megint az NRSZH bizotságosdi. Van valaki még aki ugyan igy járt??? Ő egyébbként csak az orvosi bizotságnál volt. Nem küldték onnan tovább ahová másokat.

vezir190000 # 2012.12.05. 14:29

Idézet az Alkotmánybíróság II/3283/2012. számú, mai napon közzétett határozatából:

"A rokkantsági nyugellátásra való jog az Alkotmánybíróság értelmezésében nem alanyi alkotmányos jog, hanem meghatározott feltételek esetén az aktív korúak számára egészségkárosodásuk következtében elszenvedett munkaképesség-csökkenés miatt kiesett jövedelem pótlására szolgáló vegyes társadalombiztosítási és szociális ellátás."

fagyongy55 # 2012.12.05. 14:02

Taffyka Te is olvasd el amit Apertennek írtam a 1095 napról várom a véleményedet! ma 14.22 kor

sorstárs55 (törölt felhasználó) # 2012.12.05. 14:01

Sikeres flashmob a rokkantakért

http://rd.hirkereso.hu/rd/14948106?…

Katalin59 (törölt felhasználó) # 2012.12.05. 13:41

tiszavirág! Engem tavaly nem kérdeztek kész tények elé állítottak és mégsem mehettem el nyugdíjba mert mindent amit lehetett kivettek belőle úgyhogy alig maradt
szolgálati idő így hiába van 4 gyerekem nem tudtam elmenni de a pénzem az ott maradt náluk.

Nvirag # 2012.12.05. 13:39

Segítséget kérnék Tőletek, sajnos nem igazodok ki a jogszabályok között :(
2011.12.31.-ig betöltöttem az 57. életévemet, 2010-ben rokkantosítottak (39 év szolgálati idő után) a rokkantosítási határozatt 2012.-re felülvizsgálatot írt elő, idén augusztusban a felülvizsgálat megtörtént, továbbra is rokkantnak minősítettek , azonban a járadékomaz 72%-al !!!! csökkentették. Éhen fogok halni.
Nem arról volt szó, hogy akik 2011.12.31.-ig betöltik az 57. életévüket méltányosabb elbánásban részesülnek?!
Hol tudnék ennek utána olvasni ?
Előre is köszönöm a segítséget.

tiszavirág69 # 2012.12.05. 13:37

Katalin59!
Amikor valakit leszázalékoltak a nyufig mindig megkérdezte, hogy visszalép-e az állami nyugdíjba, mert az ellátás kiszámításánál jelentős volt a különbség, ha maradt, nem kérte vissza az állam felé a befizetett összeget.
Nem hiszem, hogy volt olyan aki nem lépett vissza.
ez régi dolog, már 10 éve is megkérdezték.

Katalin59 (törölt felhasználó) # 2012.12.05. 13:35

taffika én megpróbálom a lehetetlent 400.000forintomat nyulta le ez a tetves tolvaj banda!Csak nem tudom még merre induljak el

Katalin59 (törölt felhasználó) # 2012.12.05. 13:32

Igaz Jutka a férjét kérdezte de valójában a dolog engem érint.Nekem sajnos nincs

Katalin59 (törölt felhasználó) # 2012.12.05. 13:30

Van itt olyan aki átadta a magánnyugdíj címen összegyüjtött pénzét az államnak?

Katalin59 (törölt felhasználó) # 2012.12.05. 13:30

Van itt olyan aki átadta a magánnyugdíj címen összegyüjtött pénzét az államnak?

Katalin59 (törölt felhasználó) # 2012.12.05. 13:26

Sziasztok!
Segítségeteket kérném. A férjem 59 éves, rokkantsági ellátást kap ami 27000ft.(a régi rendszer szerint 50%-os,nem hívták be az életkora miatt)Jár-e neki az 1.6%-os emelés, mert még nem kapott semmit.
Előre is köszi.Jutka
Jutka1953.kérdése De ENGEM is érdekel a válasz