Április 3-án lejárt az Alkotmánybíróság eddigi elnöke, Juhász Imre tizenkét éves mandátuma, elnök nélkül maradt a testület. Április 4-től a múlt hét elején elnökhelyettesnek megválasztott Horváth Attila jogtörténész vezeti a Donáti utcai talárosokat.
Az Országgyűlés Juhász Imre 2013 márciusában választotta az Alkotmánybíróság tagjává, 2013. április 3. napjától, 12 évre. 2020. július 1-től a köztársasági elnök határozatlan időtartamra bíróvá nevezte ki az alkotmánybírót.
Juhász Imre alkotmánybírót az Országgyűlés 2024. június 11-én titkos szavazással, 137 igen, 5 nem és 5 tartózkodó szavazattal választotta meg az Alkotmánybíróság elnökévé. A testület élére azért kellett új vezető, mert Sulyok Tamást, az Ab korábbi elnökét márciusban köztársasági elnökké választották. A távozó elnök javaslatára a teljes ülés február 27-én titkos szavazással megválasztotta Salamon Lászlót elnökhelyettesnek, hogy a bíróság zökkenőmentesen folytathassa munkáját – idézte fel az Index.

Egy héttel Juhász Imre hivatalba lépését követően, 2024. június 18-án a testület – az Ab elnök javaslatára – titkos szavazással Varga Rékát szintén elnökhelyettesnek választotta. Salamon Lászlónak, aki egyben a grémium korelnöke is volt, idén februárban lejárt a 12 éves alkotmánybírói mandátuma.
Bár hivatalos bejelentésben nem közölte a testület, az Alkotmánybíróság honlapján megjelent életrajzok tanúsága szerint Varga Réka idén március 26-án megvált elnökhelyettesi tisztségétől, és utódja április 1-jétől a 65 esztendős Horváth Attila jogtörténész lett – hívta fel a figyelmet a változásra az Index.

Az alkotmánybírósági törvény alapján pedig, ha az elnök megbízatása megszűnik, jogkörét az elnökhelyettes gyakorolja – így Juhász Imre elnök távozását követően április 4-től a múlt hét elején elnökhelyettesnek megválasztott Horváth Attila jogtörténész vezeti a taláros testületet.
Szakmai életút
Horváth Attilát az Országgyűlés 2016. november 22-én választotta meg az Alkotmánybíróság tagjává 2016. december 1-i hatállyal. 2025. április 1-je óta az Alkotmánybíróság elnökhelyettese.
Az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán 1986-ban, Bölcsészettudományi Karán 1987-ben végzett. 1986-tól tanít az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar Magyar Állam- és Jogtörténeti Tanszékén. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Egyetemének egyik alapító tanára. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Állam és Közigazgatási Karán 2013. július 1-től tanszékvezető, 2013. szeptember 1-től intézetvezető. PhD, summa cum laude (2003). Habilitáció, summa cum laude (2010). 2017 februárja óta egyetemi tanár.
2011-ben a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszttel tüntette ki a köztársasági elnök. 2013 óta a fővárosi XVI. kerület díszpolgára.