Hivatalból vizsgálat indult az állami fenntartású egyetemek diszkriminációmentességének biztosítása érdekében – közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala (AJBH) kedden. A közlemény szerint az alapvető jogok biztosa hivatalból vizsgálatot indított az állami fenntartású egyetemeken az egyenlő bánásmód elvének érvényesülése érdekében, különös tekintettel a politikai vélemény miatti diszkrimináció megelőzésére.

A vizsgálat célja, hogy megállapítsa,

az egyetemek biztosítják-e az oktatás és a hallgatói élet területén a véleménynyilvánítás szabadságának tiszteletben tartását, és védelmet nyújtanak-e a politikai nézeteik miatt esetlegesen hátrányosan megkülönböztetett hallgatók és oktatók számára.

Hangsúlyozták, hogy a politikai vélemény szabad kinyilvánítása alapvető jog, amelyet Magyarország Alaptörvénye és a nemzetközi emberi jogi egyezmények is védenek.

Az egyetemeknek olyan környezetet kell teremteniük, amelyben a különböző politikai nézetek képviselői szabadon és biztonságban kifejezhetik véleményüket anélkül, hogy emiatt bármilyen hátrányos megkülönböztetés érje őket

– tették hozzá.

A vizsgálat során a hivatal áttekinti az egyetemek belső szabályzatait, az esetlegesen előforduló diszkriminációs eseteket, az érintettek panaszait és tapasztalatait.

Az alapvető jogok biztosa kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a politikai véleménynyilvánításhoz való jog mellett a más védett tulajdonságok miatti diszkrimináció is elkerülhető legyen a jövőben.

Kiemelték, hogy az egyetemek – mint a társadalmi tudás központjai – különösen fontos szerepet játszanak abban, hogy előmozdítsák a sokszínűséget, a szabad gondolkodást,

bármely hallgatóval szembeni diszkrimináció, amely politikai nézetein alapul, nemcsak törvényellenes, hanem ellentétes az oktatás szellemiségével is.

A közlemény alapján “az alapvető jogok biztosa elkötelezett amellett, hogy minden magyarországi egyetem befogadó, biztonságos és a véleményszabadságot tiszteletben tartó közösség legyen”.

“A hivatal – a jelenleg az állami fenntartású egyetemekre kiterjedő – vizsgálata eredményeit nyilvános jelentésben teszi közzé, és szükség esetén ajánlásokat fogalmaz meg a diszkriminációmentes egyetemi környezet további erősítése érdekében” – áll a közleményben.