Két jogtudósnak is Széchenyi-díjat adományozott Magyarország köztársasági elnöke. Bihari Mihály a politikatudományod doktora, az Alkotmánybíróság volt elnöke, és Korinek László Dezső kriminológus, rendészettudós március 15-én, a 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján az Országház kupolacsarnokában vette át a kitüntető címet Sulyok Tamás államfőtől. Kiemelkedő szakmai tevékenysége elismeréseként további öt jogász részesült rangos állami kitüntetésben a nemzeti ünnep alkalmábó – hogy kik, az az alábbiakban megtudható. Szívből gratulálunk Mindannyiuknak!
SZÉCHENYI-DÍJAT KAPOTT:
DR. BIHARI MIHÁLY jogász, a politikatudomány doktora, professor emeritus, az Alkotmánybíróság volt elnöke a magyar politológia-oktatás megalapozásában vállalt kiemelkedő szerepe, valamint jelentős tudományos, oktatói és oktatásszervezői tevékenysége elismeréseként.
Bihari Mihály 1943. február 24-én született Budapesten. Az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán 1971-ben, Bölcsészettudományi Karán szociológiából 1974-ben szerzett diplomát. 1984-ben kandidátusi (PhD) címet szerzett, 1994-ben lett a politikatudományok doktora.
1970-től az ELTE ÁJK állam- és jogelméleti tanszékén gyakornok, 1973-tól tanársegéd, 1975-től egyetemi adjunktus volt. 1981-től a Művelődési Minisztérium egyetemi és főiskolai főosztályát vezette, 1984-től az ELTE jogi karán az akkor megalakult politológia csoport főállású vezetője, 1989-es tanszékké válása után a politológia tanszék vezetője lett. 1989-től az MTA Politikatudományi Intézetében a pártszociológiai kutatócsoportot irányította, politikaelméletet tanított a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen. 1989-90-ben a Németh Miklós vezette kormány tanácsadója volt. A Magyar Szocialista Munkáspártból 1988 áprilisában kizárták; 1989-ben alapító tagja volt a Magyar Demokrata Fórumnak. 1994-től egy cikluson át a Magyar Szocialista Párt országgyűlési képviselője volt. 1999-2008 között az Alkotmánybíróság tagja, 2005 és 2008 között a testület elnöke, majd 2010-től 2013-ig ismét a testület tagja volt.
Kutatási területe a politikatudomány, a magyar politikai rendszer, a parlamenti jog és alkotmányosság, az állam- és jogelmélet.
Megalakulása óta tagja a Magyar Politikatudományi Társaságnak, amelynek 1989-től alelnöke, 1992-1994 között elnöke volt. Az ELTE és a Széchenyi István Egyetem professor emeritusa. Húsz könyv, tankönyv, több száz tudományos cikk, tanulmány szerzője.
Díjai: Demény Pál-emlékérem (1992), Bibó István-díj (1996), Deák Ferenc-díj (2009), a Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal (2013), Príma díj (2016).
KORINEK LÁSZLÓ DEZSŐ kriminológus, rendészettudós, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, professor emeritus a rendészettudomány területén meghatározó jelentőségű szakmai munkája, példaadó oktatói és oktatásszervezői, illetve sokrétű társadalmi tevékenysége elismeréseként.
1946. május 25-én született Ácson. 1971-ben a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán (PTE ÁJK) karán szerzett diplomát. 1984-ben lett az állam- és jogtudományok kandidátusa (PhD), 1996-ban habilitált, 1998-ban lett a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) doktora, 2007-től az MTA levelező, 2013-tól rendes tagja.
1971-től oktatott a PTE Állam- és Jogtudományi Karán, 1996-tól tanszékvezető egyetemi tanár, jelenleg professor emeritus. Vendégkutató volt Ausztriában és az NSZK-ban, 1998 és 2001 között a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen is oktatott.
1990-1991-ben a Belügyminisztérium rendészeti helyettes államtitkára, 1991-től két évig a Rendészeti Hivatal elnöke, 1993-tól 2019-ig a Belügyi Szemle főszerkesztője volt, 2019-től az Országos Kriminológiai Intézet tudományos tanácsadója. Megválasztották a Magyar Kriminológiai Társaság alelnökévé, a Magyar Rendészettudományi Társaság alapító elnöke, a Nemzetközi Büntetőjogász Társaság tagja.
Kutatási területe a bűnmegelőzés, a kriminológia, a viktimológia, a rendészet működése. Több mint 200 tanulmánya, tankönyve, öt önálló monográfiája jelent meg.
Díjai: Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje 1996), a Magyar Statisztikai Társaság Fényes Elek díja (2002), a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (2003), a Magyar Kriminológiai Társaság Vámbéry Rusztem Emlékérme (2004), a Köz Szolgálatáért Érdemjel arany fokozata (2011), Simon Wiesenthal-díj (2011), a Magyar Érdemrend középkeresztje csillaggal (2015).
A MAGYAR ÉRDEMREND PARANCSNOKI KERESZTJE A CSILLAGGAL POLGÁRI TAGOZAT KITÜNTETÉST KAPOTT:
DIENES-OEHM EGON jogász, volt alkotmánybíró és nagykövet, Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviseletének korábbi helyettes állandó képviselője, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának címzetes egyetemi docense Magyarország alkotmányos rendjének védelmét szolgáló, illetve a magyar és az európai uniós jogrendszer illeszkedését elősegítő felelősségteljes munkája, valamint kiemelkedő tudományos és oktatói tevékenysége elismeréseként.
POKOL BÉLA a szociológiai tudomány doktora, jogtudós, politológus, volt alkotmánybíró és országgyűlési képviselő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem professor emeritusa Magyarország alkotmányos rendjének védelmét szolgáló felelősségteljes munkája, az államelmélet, a jogbölcselet és a politikatudományok területét is gazdagító tudományos pályája, a szociológia és a demográfia, illetve a társadalom alrendszereinek vizsgálata terén folytatott kutatásai, valamint értékes közéleti tevékenysége elismeréseként.
Pokol Béla nevében házastársa, Kónya Judit vette át a a Magyar Érdemrend parancsnoki keresztje a csillaggal polgári tagozat kitüntetést Sulyok Tamás köztársasági elnöktől a Parlament kupolacsarnokában 2024. március 14-én.
SZÍVÓS MÁRIA jogász, volt alkotmánybíró, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának címzetes egyetemi tanára, Magyarország alkotmányos rendjének védelmét szolgáló felelősségteljes munkája, a büntetőjog területén bíróként és oktatóként egyaránt példaadó felkészültséggel végzett, magas színvonalú szakmai tevékenysége elismeréseként.
2023. AUGUSZTUS 20-A ALKALMÁBÓL MAGYAR ÉRDEMREND PARANCSNOKI KERESZTJE POLGÁRI TAGOZAT KITÜNTETÉST KAPOTT
DR. MISKOLCZI-BODNÁR PÉTER PÁL jogász, a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának korábbi dékánja, egyetemi tanára felsőoktatás területén végzett négy évtizedes, magas szintű oktatói és vezetői tevékenysége, valamint nemzetközi és hazai szinten egyaránt jelentős tudományos munkája elismeréseként.
Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült:
DR. TÖRŐCSIKNÉ DR. GÖRÖG MÁRTA jogász, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánja és Civilisztikai Tudományok Intézetének intézetvezető egyetemi tanára.