IP & IT: védjegy – domain – internet jogi blog – Pintz és Társai

Információk és gondolatok az iparjogvédelem, a szerzői jog és az Internet szabályozásának területeiről. A rovat a Pintz és Társai szerkesztői közreműködésével igyekszik nyomon kísérni a szabadalmi és védjegyjog, a szerzői jog (többek között a szoftverjog) és a domain-használat gyakorlatának aktuális kérdéseit, és tudósít az írott szabályok mögött meghúzódó valóságról. A rovatot szerkesztő szabadalmi iroda ügyvivői és jogászai évtizedekben mérhető gyakorlattal, kritikus szemmel követik a magyar és a nemzetközi jogélet fejleményeit.

 

Az EU védjegyek szabályainak legfrissebb változásai

A 2016 márciusában hatályba lépett, az Európa Parlament és a Tanács Európai Uniós védjegyekről szóló 2015/2424-es számú rendeletének szabályainak újabb rendelkezései léptek hatályba 2017 októberének elején. A főbb változások a következők.

Mire jó az önkéntes műnyilvántartás?

Az önkéntes műnyilvántartás intézményét nem övezi olyan sok konfliktus vagy összeütköző érdek, mint a jogkimerülését. Ezért nem áll fenn iránta különösebben nagy érdeklődés sem; az intézmény egyszerűen csak létezik, és kész. De miért és mire is létezik egészen pontosan? Ezt a kérdést egy különös, jogszabályi alapon nehezen igazolható hivatali gyakorlattal szembesülve voltunk kénytelenek feltenni magunknak.

Alice Szoftverországban

Avagy a számítógépes programok egyesült államokbeli szabadalmi oltalmi lehetőségei az Alice-döntés után

A géphez láncolva?

Avagy korlátozhatja-e a szerzői jog jogosultja a használt OEM szoftver eladását?

McAfee v. Intel: márka vagy név?

John McAfee neve bizonyára mindenki számára ismerős: a magát a kiberbiztonság legendájaként emlegető programozó nemcsak sikeres biztonsági szoftveréről ismert, hanem markáns politikai és jogi véleményeiről, startupjairól; legutóbb pedig az Apple és az Amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) közti háborúba szállt be, amikor kijelentette: három hét alatt feltöri az Apple biztonsági rendszerét. Az időről-időre nagy sajtóvisszhanggal felbukkanó McAfee most épp az Intelt perli.

Új kihívások az innovációvédelem jogi képviselői előtt

A magyar kkv-k, feltalálók fejlesztéseiről legtöbbször a jogi képviselők, jellemzően az ügyvédek értesülnek először. Fontos szerepe van tehát az ügyvédnek, hiszen, ha nem jut ügyfele jó innovációvédelmi szakemberhez, akkor előbb-utóbb kárt szenved.

Jelentés a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának 2015-ös teljesítményéről

Megjelent a szabadalmi hivatal (SZTNH) éves jelentése, amely előző évi teljesítményének az adatok tükrében való elemzésére ad alkalmat. Ilyenkor a hivatal sajtótájékoztatót tart, ezen mutatja be éves statisztikai adatait, büszkélkedik az elért eredményekkel. Idén azonban elmaradt a sajtótájékoztató. A statisztikai adatok pedig nem közvetlenül a jelentésben, hanem csupán annak függelékeként jelentek meg.